07.12.2010r. 13:53
prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka

Jest mało prawdopodobne, że w Polsce powstanie elektrownia atomowa. Jej koszty są tak duże, że wymagałaby znacznych subsydiów z budżetu państwa. Tego rodzaju subsydia są w UE zakazane, a polski budżet i tak balansuje na granicy bankructwa. W powstanie elektrowni atomowych zdaje się nie wierzyć sama pełnomocnik publikując Program polskiej energetyki jądrowej, który jest bardzo niestarannie przygotowanym dokumentem z dużą ilością błędów.
("Energetyka" - listopad 2010)
03.12.2010r. 09:38

W raporcie zaprezentowana została propozycja Indeksu bezpieczeństwa energetycznego uwzględniającego zbiór kryteriów makro i mikro odnoszących się przede wszystkim do infrastrukturalnych uwarunkowań dwóch sektorów energetycznych: paliw płynnych i ropy oraz gazu ziemnego. Raport jest nowatorskim pomysłem na regularny monitoring stanu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Obecnie indeks obejmuje dwa sektory energetyki: ropę naftową i paliwa płynne oraz gaz ziemny, a ostatecznie zostanie rozszerzony także o elektroenergetykę.
Instytut Kościuszki, redakcja raportu: Piotr Szlagowski
29.11.2010r. 13:02

Autor specjalizujący się w badaniach scenariuszowych, uwzględniających polskie uwarunkowania, przedstawia wyniki wskazujące, że koszty związane ze scenariuszem innowacyjnym (SI - duży udział energetyki OZE/URE) mogą być, w perspektywie rozwojowej 2020, niższe od kosztów scenariusza kontynuacji technologicznej (SK - dominacja technologii WEK).
05.11.2010r. 14:50
Moglibyśmy kupować gaz z dwóch kierunków, ale znalazł się patriota, który zawołał: nie będzie łącznik pluł nam w twarz! I na tym skończył się biznes. Dowolna decyzja w sprawie gazu wiązała się z oskarżeniami o działalność agenturalną na rzecz wiadomego mocarstwa, zmieniali się tylko autorzy tych deklaracji
Autor: Wojciech Kwinta ("Polska Energia" - nr 10/2010)
02.11.2010r. 13:29
dr inż. Bolesław Jankowski, Badania Systemowe "EnergSys"

Podstawową przyczyną obecnych trudności energetyki jest według autora dysfunkcja rynku energii w Polsce. Przyczyn upatruje w unijnej polityce klimatycznej i wejściu europejskiej energetyki w fazę post-rynkową. Artykuł omawia skutki polityki unijnej dla Polski, ocenia przyszłe perspektywy polityki klimatycznej i zarysowuje kierunki poszukiwania dróg wyjścia.
25.10.2010r. 10:52
prof. dr hab. inż Jan Popczyk

W artykule przedstawia się propozycję obywatelskiego programu "Rozwój energetyki OZE/URE w warunkach kryzysu inwestycyjnego w energetyce WEK". Podstawę tej propozycji autor upatruje we wszystkich dotychczasowych publikacjach Działu Profesorskiego (publikacje Członków Działu, w szczególności "startowe", jak również Publikacje Partnerskie).
(Dział Profesorski Klastra 3x20)
06.10.2010r. 14:09
Przedstawiono krótki przegląd literatury na temat instrumentów stosowanych przy realizacji polityki energetycznej. Podano ich klasyfikację oraz krytyczny przegląd Radetzkiego stosowanych narzędzi politycznych z uwzględnieniem ich przydatności do różnych celów oraz skuteczności.
Autor: prof. dr hab. inż. Zbigniew Łucki
01.10.2010r. 14:21
Polityka energetyczna Polski do 2030 r. będąca strategicznym dokumentem rządowym zakłada - w programie działań wykonawczych - opracowanie przez Prezesa URE mapy drogowej dojścia do konkurencyjnego rynku gazu.
Autor: Maciej Syroka ("Rynek Energii" - czerwiec 2010)
24.09.2010r. 14:04
W artykule przedstawiona została struktura dostaw i zużycia gazu ziemnego w kraju w ostatnich latach. Przedstawiono wielkość zużycia oraz udział gazu ziemnego w strukturze zużycia energii pierwotnej w wybranych państwach europejskich, a także kierunki importu tego paliwa. Ponadto zaprezentowano ilość zasobów gazu ziemnego będącego w posiadaniu tych państw oraz ich wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.
Autorzy: Jakub Siemek, Stanisław Rychlicki, Maciej Kaliski, Adam Szurlej, Piotr Janusz ("Rynek Energii" - nr 6/2010)
17.09.2010r. 13:56
Rozważania co do rozmiaru i obszarów inwestowania w elektroenergetykę w Polsce, aby nie ulegać uproszczeniom, należy rozważać szerzej, niż zwykle to bywa, w kontekście podsektora wytwarzania energii elektrycznej. Energia elektryczna to przecież towar, choć o specyficznych cechach, jeśli ma być dostępna i ubezpieczać potrzeby gospodarki, i oczekiwania indywidualnych odbiorców, musi być wytworzona (niekoniecznie "za płotem"), przesłana i rozdystrybuowana!
Autor: Herbert Leopold Gabryś ("Energetyka Cieplna i Zawodowa" 7, 8/2010)