ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
06.07.2021r. 20:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Ceny paliw w Polsce zależą m.in. od ceny baryłki ropy na światowych giełdach, kursu dolara i opłat środowiskowych - powiedział PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski. Jak zaznaczył, obecnie za średnią pensję można kupić dwie trzecie więcej paliwa niż w 2012 r.
12.09.2018r. 05:18

Radosław Szczerbowski - Politechnika Poznańska, Instytut Elektroenergetyki ("Energetyka" - lipiec 2018)
W niedalekiej przyszłości krajowy system energetyczny czeka zmiana strategii energetycznej ze względu na kurczące się zasoby paliw oraz coraz większy wpływ uwarunkowań środowiskowych. Ograniczanie emisji, szczególnie CO2, nie powinno być jednak realizowane poprzez drastyczne wykreślanie węgla z polskiego miksu energetycznego. Zmiany te powinny następować przez inwestycje w nowoczesne technologie ograniczające emisje CO2 oraz budowę
bloków energetycznych o wyższej sprawności.
28.04.2017r. 05:22

Jacek Balcewicz ("Energia Gigawat" - 1/2017)
Każdy dzisiaj w Polsce ma telefon komórkowy z dostępem do internetu i po tankowaniu nic nie stoi na przeszkodzie, aby dla innych "wklepał" informację, po ile zatankował... Niestety tak się nie dzieje! Nasza aktywność obywatelska kończy się na organizacji protestu czy pikiety, po której słomiany ogień zaraz gaśnie.
31.01.2017r. 03:24

Karolina Han, Piotr Bieńkowski ("Instal" - 1/2017)
1 lipca 2017 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 21 października 2016 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym wprowadzająca istotne zmiany w dotychczasowym systemie zwolnień od akcyzy dla wyrobów węglowych. Celem zmian jest dostosowanie polskich przepisów akcyzowych do wymogów unijnych, dotyczących zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych.
28.10.2016r. 05:24

Jan Wyganowski ("Energia Gigawat" - 9/2016)
Spadek cen ropy doprowadził do tego, że koncerny naftowe coraz mniej inwestują w poszukiwania, co grozi w niedalekiej przyszłości zmniejszeniem zapasów, jak również deficytem na rynku. W rezultacie rezerwy ropy naftowej mogą skończyć się do końca stulecia.
28.01.2016r. 13:37

Andrzej P. Sikora, Mateusz P. Sikora, Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o.o.
Według najnowszych danych Clipper Data, od czasu zniesienia zakazu eksportu ropy naftowej przez administrację Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej 18 grudnia 2015 roku, około 6,7 mln baryłek amerykańskiej ropy naftowej zostało już wysłanych drogą morska, a prawie jedna trzecia „czarnego złota” została dostarczona do europejskich portów.
12.01.2016r. 12:03

Mariusz Kozakiewicz, Marek Kwas - Szkoła Główna Handlowa, Karolina Mucha-Kuś, Maciej Sołtysik - Tauron Polska Energia SA ("Rynek energii. Rozwój Rynku a konkurencyjność gospodarki". Politechnika Lubelska)
W opracowaniu zaprezentowano skuteczny algorytm generowania rekomendacji transakcyjnych na rynku ropy Brent. Algorytm wykorzystuje stosunkowo proste modele ekonometryczne do krótkoterminowej predykcji cen oraz regresyjne drzewa decyzyjne do generowania rekomendacji. Analiza profili zysków/strat dla wybranych wersji algorytmu pokazuje na dużą zależność jego skuteczności od zastosowanych modeli predykcyjnych, w tym ich struktury.
10.11.2014r. 05:30

Zamierzeniem niniejszego opracowania jest przedstawienie modelowej struktury rynku, identyfikacji cech jego uczestników i oferowanych usług oraz zależności prawnych i gospodarczych pomiędzy tymi uczestnikami, na podstawie doświadczeń rynku energii elektrycznej i dorobku prawnego Unii Europejskiej. Bezpośrednim celem jest przybliżenie (rozwiązań) dokonującej się liberalizacji rynku gazowego w Polsce, z uwzględnieniem jego specyfiki.
Autor: Marcin Marszałek ("Rynek Energii" - sierpień 2014)
09.03.2012r. 13:30

Właśnie niedawno, na pocieszenie pesymistom, dom maklerski CitiGroup Global Markets przedstawił prognozę rewolucji energetycznej, po której nic już nie będzie takie, jak było, za to będzie lepiej. Energia stanie się tania jak barszcz, barszcz stanie się smaczniejszy, a blady świat nabierze rumieńców. A to w ciągu lat dziesięciu, a właściwie nawet szybciej, Stany Zjednoczone ograniczą import ropy naftowej o ponad połowę.
Autor: Wojciech Kwinta ("Polska Energia" - luty 2012)
12.01.2011r. 14:52

W powszechnie panującej w Polsce opinii, Białoruś jest najlepszym przyjacielem, jeżeli nawet nie wasalem Rosji. Tymczasem, już od kilku lat, w sprawach gospodarczych następują co i raz spięcia. Prezydent Republiki Białoruś, Aleksandr Łukaszenka, który przez wiele lat czerpał korzyści dla swego kraju z tytułu niskich cen kupowanych w Rosji surowców, nie może pogodzić się ze stopniowym urynkowaniem przez Federację Rosyjską stosunków gospodarczych.
(„Energia Gigawat” – nr 11/2010)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE