ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
03.08.2010r. 14:07

O wybuchu platformy wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej słyszeli niemal wszyscy. Ale co konkretnie słyszeliśmy? Katastrofa ekologiczna, skażone wybrzeża USA, koncern BP... No właśnie, czy feralna platforma aby na pewno należy do koncernu BP? I kto właściwie odpowiadał za bezpieczną eksploatację urządzenia? Okazuje się, że cała sprawa nie jest wbrew pozorom taka prosta.
Autor: Łukasz Tabor - radca prawny z Kancelarii Prawnej Skarbiec.Biz
19.10.2009r. 12:26

W miejscu, gdzie kiedyś mur dzielił Berlin Zachodni od Wschodniego, firma TOTAL wybudowała ostatnio stację tankownia paliw płynnych. Nie byłoby w tym nic godnego specjalnej uwagi, gdyby nie fakt, że wyposażono ją w minielektrociepłownię, zasilaną lekkim olejem opałowym.
Autorzy: Włodzimierz Kotowski, Bolesław Doliński ("Energia Gigawat" - nr 9/2009)
08.07.2009r. 14:31

Zaraz po wakacjach w należącej do Głównego Instytutu Górnictwa (GiG) Doświadczalnej Kopalni Węgla Kamiennego „Barbara” w Mikołowie ma zostać przeprowadzony eksperyment podziemnego zgazowania wytypowanego pokładu węgla. To powrót do idei z połowy lat siedemdziesiątych, kiedy to za sprawą Edwarda Gierka sprowadzono z firmy Krupp instalację do tego celu, która miała zostać zainstalowana na terenie kopalni "Janina" w Libiążu.
Autor: Jacek Balcewicz ("Energia Gigawat" - czerwiec 2009)
28.01.2009r. 15:18

Gaz ziemny jest jednym z najważniejszych surowców energetycznych. W tym celu należy dążyć do poszukiwania nowych form dostaw tego surowca. Jedną z nich może być dostarczanie gazu w postaci skroplonej.
Autor: Zbigniew Gnutek, Michał Pomorski („Energetyka” – październik 2008)
28.01.2009r. 08:40

Literalne brzmienie przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. wskazuje, że kontenerowe stacje paliw mogą być użytkowane wyłącznie jako obiekty tymczasowe i przeznaczone do określonych w nim celów. Nie mogą być zatem użytkowane do powszechnego obrotu paliwami ciekłymi.
Autorzy: Małgorzata Jaszkowska, dr Zdzisław Muras (Urząd Regulacji Energetyki)
08.01.2009r. 13:08

W artykule dokonano przeglądu i ewaluacji zasobów kopalnych surowców energetycznych na świecie. Węgiel kamienny i brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny będą stanowiły jeszcze przez okres co najmniej kilkudziesięciu lat podstawowe nośniki źródła energii dla świata. Pokazują to współczesne trendy energetyczne, zwłaszcza w odniesieniu do gazu ziemnego czy ciężkiej ropy naftowej.
Autorzy: Eugeniusz Mokrzycki, Roman Ney, Jakub Siemek („Rynek Energii” – nr 6/2008)
02.10.2008r. 09:27

Konflikt w Gruzji coraz częściej określany jest mianem wojny o rurociągi. Dużo mówi się i pisze o kluczowym znaczeniu położenia tego państwa jako obszaru, przez który przechodzą arcyważne szlaki zaopatrzenia Europy w surowce energetyczne. Podejście to jest zupełnie bezzasadne, zakrawa wręcz o granice absurdu.
Autor: Piotr Kwiatkiewicz ("Energia Gigawat" - wrzesień 2008)
07.02.2008r. 14:55

Z ministrem energetyki i zasobów mineralnych Kazachstanu rozmawia Witold St. Michałowski.
(„Rurociągi” – nr 4/2007)
11.09.2007r. 13:14

W ostatnich latach węgiel kamienny i brunatny zaczynają odzyskiwać pozycje utracone na rzecz ropy naftowej i gazu ziemnego. Twierdząc, że węgiel jest tańszy od mazutu i gazu, należy jednak także uwzględniać aspekty, w których gospodarka tym paliwem ujawnia liczne niedogodności i zagrożenia.
Na podstawie artykułu J.Karpowa opracował Piotr Olszowiec ("Energia - Gigawat” - nr 8-9/2007)
05.06.2007r. 14:43

Przeciera się ostatnio zachmurzone niebo nad rynkiem biokomponentów i biopaliw ciekłych. Oczywiście myślę o mechanizmach wsparcia, które mają zapewnić opłacalność produkcji biokomponentów i biopaliw ciekłych w Polsce.
Autor: Zbigniew Kamieński ("Czysta Energia" - maj 2007)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE