ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
23.05.2001r. 00:00

Apel o rozwagę. Problemy rozwoju energetyki i rynku energii elektrycznej.
Autor: Zbigniew Pęczalski, ENERGY-CONSULTING
12.12.2000r. 00:00

Mając na uwadze pouczające, acz pesymistyczne w swym tonie stwierdzenia szacownego prof. Jana Popczyka na temat konsolidacji polskiej energetyki (art. Konsolidacja - jak oceniać), chciałbym przytoczyć kilka tez, które mobilizują liderów przedsiębiorstw energetycznych do udania się w nieuniknioną podróż konsolidacyjną ku nowej ekonomicznej globalnej wiosce, gdzie przetrwają w niej najsilniejsi i te firmy, które najszybciej zaadoptują się do nowej rzeczywistości.
Autor: Wojciech Mrok, Specjalista ds. ekonomicznych, Elektrownia Turów SA
05.12.2000r. 00:00


Autor: Kazimierz Głowacki
28.09.2000r. 00:00

List wysłany do Redakcji "Rzeczypospolitej" na temat artykułu Pani Redaktor B. Cieszewskiej pod tytułem "Monopolowa recydywa" "Rz" 227 z dnia 28.09.2000 r.
Autorem listu jest Zbigniew Pęczalski, mgr inż. i rzeczoznawca budowy i eksploatacji elektrowni, posiadający długoletni staż na stanowiskach kierowniczych w energetyce.
Autor: mgr inż. Zbigniew Pęczalski
08.12.1999r. 00:00

Od ponad roku trwa dyskusja o "konieczności" rozwiązania tzw. Problemu Kontraktów Długoterminowych w energetyce zawodowej. W ostatnim okresie prasowa dyskusja na ten temat przybrała na sile, artykuły w Gazecie Wyborczej pt. "Rozładowanie kontraktów" -autorstwa Pawła Wrabeca z dn. 24.11.99 oraz w Nowym Życiu Gospodarczym - pt. "Kontrakty długoterminowe, a rynek energii" - autorstwa Jana Czekaja i "To nie tylko giełda"- autorstwa Mirosława Dudy z dnia 21.11.99, ułożyły się w chór podważający sens zawarcia takich kontraktów. Wydaje się, że dyrygent tego chóru, prowadzi głosy według założonej linii melodycznej. Głosy w chórze wymagają jednak dobrego przygotowania i nie wszystkie przy jego braku dadzą się poprowadzić czysto.
Autor: Dr inż. Jerzy Majcher, V-ce Prezes Heat and Power Associates Polska Sp. z o.o.
28.09.1999r. 00:00

prof. dr hab. Aleksander Weron

Autor: Prof. Aleksander Weron, Dyrektor Centrum im. Hugona Steinhausa, Politechnika Wrocławska, doradca ministra gospodarki
07.07.1999r. 00:00

Rozpocząłem budowę domu "daleko od szosy" 4 km od centrum Grodziska Maz. Sugerowany przez ZE Pruszków sposób zasilania to ok 300 m linii SN (15 kV), stacja transformatorowa na mojej działce i przyłącze kablowe NN. Szacunkowy koszt inwestycji 100 000 zł. (niestety nowych). Twierdzą, że ZE musi być wykonawcą, a ja muszę za wszystko zapłacić. Czy tak rzeczywiście być musi, a jeśli mają rację, to czy jest jakiś niekonwencjonalny ale realny sposób zasilenia budowanego domu (10 - 60 kW w różnych wariantach) ? Rozważałem wiatrak ale nie potrafiłem znaleźć oferty dla takiej mocy i obawiam się, problemów podczas bezwietrznej pogody. Ogniwa fotovoltaiczne też nie mają imponujących mocy, są drogie i wymagają przetwornc DC/AC. Pozostaje zupełnie nie rozwiązany problem magazynowania energii podczas sprzyjającej wietrznej/słonecznej pogody na czas bezwietrznego zachmurzenia czy zimy. Proszę o jakiekolwiek informacje, spostrzeżenia czy uwagi.
Autor: Grzegorz B. Książczak
23.06.1999r. 00:00


Autor: Inż. Adam Baszak,były Główny Energetyk Dolnośląskiej DOKP we Wrocławiu
21.02.1999r. 00:00


Autor: prof. dr hab. inż. Włodzimierz Bojarski, Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE