ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE - STRONY AUTORSKIE
prof. dr hab. inż Jan Popczyk
Współtwórca reformy polskiej elektroenergetyki, profesor na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. W latach 1990-1995 prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA, w latach 1994-1995 przewodniczący CENTREL. Od 1998 do 2000 roku doradca wicepremiera Leszka Balcerowicza ds. reform w kompleksie paliwowo-energetycznym.

25.03.2021r. 06:43

W artykule opisano historię polskiej elektryfikacji i historię kształtowania się po II wojnie światowej polskiej elektroenergetyki jako sektora. Stwierdzono, że 800 wydań i 74 lata istnienia "Energetyki" są argumentem na rzecz jej włączenia się w transformację polskiej energetyki paliw kopalnych do elektroprosumeryzmu.
("Energetyka" - luty 2021)
03.12.2020r. 05:25

Jeśli w marcu 2020 r. ktoś miał wątpliwości jak COVID-19 wpłynie na szanse transformacji energetyki w trybie innowacji przełomowej (transformację do elektroprosumeryzmu), to po trzech kwartałach jest jasne, że pytanie czy? trzeba już zamienić na pytanie jaki jest najlepszy sposób jej realizować? Bo wątpliwości zostały radykalnie zredukowane. I przyszedł najwyższy czas, aby zacząć praktyczną strukturyzację wschodzących rynków elektroprosumeryzmu, aby zacząć budowę oddolnych kompetencji na rzecz realizacji Agendy NewGenerationEU w sposób, który nie będzie zwiększał patologii społecznych świata korporacyjnego i dramatycznego wzrostu entropii świata przyrodniczego, będzie natomiast odbudowywał zrównoważony ład: społeczny i przyrodniczy. O tym jest artykuł.
24.07.2020r. 05:39

Ekologiczna natura, produkcja fabryczna i skalowalność rozwiązań elektroprosumeryzmu powodują, że bardzo łatwo staje się on przekładalny na stosunki społeczne. A dalej, cechy te prowokują do wykorzystania metafory trzech fal do opisu dynamiki rozwoju elektroprosumeryzmu w horyzoncie 2050. Temu jest poświęcony artykuł. Jednocześnie artykuł wychodzi naprzeciw potrzebie tego opisu, czyli potrzebie dobrego zorganizowania poznania elektroprosumeryzmu. W tym zakresie w artykule proponuje się wykorzystanie kanonicznego zbioru osłon kontrolnych jako podstawowego narzędzia badawczego elektroprosumeryzmu.
19.05.2020r. 05:26

Część II artykułu jest skierowana do pretendentów mających potencjał do budowania pierwszych trzech rynków elektroprosumeryzmu, jest jednak skoncentrowana na rynku wschodzącym 1 energii elektrycznej. Generalnie, ukształtowanie (spis treści) cz. II, którym kończyła się cz. I artykułu ma na obecnym etapie (II kwartał 2020) trzy przyczyny (będące szczególnym uzasadnieniem tego ukształtowania, wcale nie jedynym), niezwykle wzmocnione
przez kryzys pandemiczny.
30.04.2020r. 04:12

Jeśli jest już powszechna zgoda, że nic nie będzie takim jak było przed pandemią, to na pewno dotyczy to energetyki, i to nie w szczególności a przede wszystkim. Oczywiście, dalej pozostaje pytanie jaka będzie energetyka?
11.07.2017r. 05:03

Nie ma powodów, aby energetyka Wielkoskalowa Energetyka Konwencjonalna (WEK), cała, uginała się pod ciężarem odpowiedzialności za bezpieczeństwo energetyczne. W kontekście bezpieczeństwa elektroenergetycznego z całą pewnością nie ma powodu uchwalania ustawy o rynku mocy. Energetyka WEK musi natomiast zadbać o własny interes i poddać się restrukturyzacji. Najlepiej byłoby, aby zrobiła to siłami wewnętrznymi, a co najmniej, aby siły wewnętrzne w energetyce WEK pobudziły tę restrukturyzację.
22.12.2016r. 05:30

Raport - zapowiedź ma na celu przekierowanie debaty dotyczącej polskiej elektroenergetyki prowadzonej od ponad 15 lat z perspektywy lotu ptaka na poziom lokalnych rynków energii elektrycznej, w tym klastrowych. W 2000 roku zapoczątkowana została, poprzez utworzenie Południowego Koncernu Energetycznego (PKE), recentralizacja organizacyjno - właścicielska i remonopolizacja rynku energii elektrycznej, popełniony został strategiczny
błąd. Teraz bez fajerwerków trzeba zacząć mozolnie budować klastry.
16.11.2016r. 11:54

Forsowanie w miejsce rewitalizacji bloków 200 MW budowy nowych bloków węglowych klasy 1000 MW oraz jądrowych klasy 1600 MW, a jednocześnie ograniczanie rozwoju odnawialnych źródeł energii i opóźnianie przebudowy rynku energii elektrycznej nieuchronnie przyspieszyłoby upadek węglowo-jądrowego mitu. Przyspieszyłoby to także rozwój nowej energetyki, ale niestety w trybie kryzysowym, czyli szkodliwym dla całej gospodarki. Rewitalizację bloków 200 MW trzeba widzieć jako mechanizm zwiększenia popytu na polski węgiel poprzez wydłużenie w czasie przewagi konkurencyjnej
16.08.2016r. 05:20

Klaster energetyczny, rozwiązanie wprowadzone przez ustawę OZE, może być, po zrealizowaniu zapowiadanej przez Ministerstwo Energii jesiennej nowelizacji ustawy, bardzo silnym potencjalnie narzędziem przebudowy energetyki w kierunku trójbiegunowego systemu bezpieczeństwa WEK-NI-EP (wielkoskalowa energetyka korporacyjna - niezależni inwestorzy - energetyka prosumencka). Mimo, że rozwiązanie jest dedykowane przede wszystkim obszarom wiejskim, to zmiany zapoczątkowane przez to rozwiązanie będą miały wpływ na przebudowę całej energetyki. Przy tym wpływ ten wynika zarówno z potencjalnego ilościowego udziału klastrów KE w całym krajowym rynku końcowym energii elektrycznej (jego roczny wymiar kształtuje się poniżej 130 TWh), jak również, a nawet przede wszystkim, z innowacyjnego charakteru rozwiązań klastrowych.
28.06.2016r. 05:24

Ustawa o OZE, która jest właśnie nowelizowana, to zwierciadło rynku grup interesów i argument na rzecz potrzeby stworzenia całkowicie nowego rynku energii elektrycznej w Polsce.
("Czysta Energia" - czerwiec 2016 r.)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE