ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE - STRONY AUTORSKIE
prof. dr hab. inż Jan Popczyk
Współtwórca reformy polskiej elektroenergetyki, profesor na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. W latach 1990-1995 prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA, w latach 1994-1995 przewodniczący CENTREL. Od 1998 do 2000 roku doradca wicepremiera Leszka Balcerowicza ds. reform w kompleksie paliwowo-energetycznym.

24.07.2020r. 05:39

Ekologiczna natura, produkcja fabryczna i skalowalność rozwiązań elektroprosumeryzmu powodują, że bardzo łatwo staje się on przekładalny na stosunki społeczne. A dalej, cechy te prowokują do wykorzystania metafory trzech fal do opisu dynamiki rozwoju elektroprosumeryzmu w horyzoncie 2050. Temu jest poświęcony artykuł. Jednocześnie artykuł wychodzi naprzeciw potrzebie tego opisu, czyli potrzebie dobrego zorganizowania poznania elektroprosumeryzmu. W tym zakresie w artykule proponuje się wykorzystanie kanonicznego zbioru osłon kontrolnych jako podstawowego narzędzia badawczego elektroprosumeryzmu.
19.05.2020r. 05:26

Część II artykułu jest skierowana do pretendentów mających potencjał do budowania pierwszych trzech rynków elektroprosumeryzmu, jest jednak skoncentrowana na rynku wschodzącym 1 energii elektrycznej. Generalnie, ukształtowanie (spis treści) cz. II, którym kończyła się cz. I artykułu ma na obecnym etapie (II kwartał 2020) trzy przyczyny (będące szczególnym uzasadnieniem tego ukształtowania, wcale nie jedynym), niezwykle wzmocnione
przez kryzys pandemiczny.
30.04.2020r. 04:12

Jeśli jest już powszechna zgoda, że nic nie będzie takim jak było przed pandemią, to na pewno dotyczy to energetyki, i to nie w szczególności a przede wszystkim. Oczywiście, dalej pozostaje pytanie jaka będzie energetyka?
11.07.2017r. 05:03

Nie ma powodów, aby energetyka Wielkoskalowa Energetyka Konwencjonalna (WEK), cała, uginała się pod ciężarem odpowiedzialności za bezpieczeństwo energetyczne. W kontekście bezpieczeństwa elektroenergetycznego z całą pewnością nie ma powodu uchwalania ustawy o rynku mocy. Energetyka WEK musi natomiast zadbać o własny interes i poddać się restrukturyzacji. Najlepiej byłoby, aby zrobiła to siłami wewnętrznymi, a co najmniej, aby siły wewnętrzne w energetyce WEK pobudziły tę restrukturyzację.
22.12.2016r. 05:30

Raport - zapowiedź ma na celu przekierowanie debaty dotyczącej polskiej elektroenergetyki prowadzonej od ponad 15 lat z perspektywy lotu ptaka na poziom lokalnych rynków energii elektrycznej, w tym klastrowych. W 2000 roku zapoczątkowana została, poprzez utworzenie Południowego Koncernu Energetycznego (PKE), recentralizacja organizacyjno - właścicielska i remonopolizacja rynku energii elektrycznej, popełniony został strategiczny
błąd. Teraz bez fajerwerków trzeba zacząć mozolnie budować klastry.
16.11.2016r. 11:54

Forsowanie w miejsce rewitalizacji bloków 200 MW budowy nowych bloków węglowych klasy 1000 MW oraz jądrowych klasy 1600 MW, a jednocześnie ograniczanie rozwoju odnawialnych źródeł energii i opóźnianie przebudowy rynku energii elektrycznej nieuchronnie przyspieszyłoby upadek węglowo-jądrowego mitu. Przyspieszyłoby to także rozwój nowej energetyki, ale niestety w trybie kryzysowym, czyli szkodliwym dla całej gospodarki. Rewitalizację bloków 200 MW trzeba widzieć jako mechanizm zwiększenia popytu na polski węgiel poprzez wydłużenie w czasie przewagi konkurencyjnej
16.08.2016r. 05:20

Klaster energetyczny, rozwiązanie wprowadzone przez ustawę OZE, może być, po zrealizowaniu zapowiadanej przez Ministerstwo Energii jesiennej nowelizacji ustawy, bardzo silnym potencjalnie narzędziem przebudowy energetyki w kierunku trójbiegunowego systemu bezpieczeństwa WEK-NI-EP (wielkoskalowa energetyka korporacyjna - niezależni inwestorzy - energetyka prosumencka). Mimo, że rozwiązanie jest dedykowane przede wszystkim obszarom wiejskim, to zmiany zapoczątkowane przez to rozwiązanie będą miały wpływ na przebudowę całej energetyki. Przy tym wpływ ten wynika zarówno z potencjalnego ilościowego udziału klastrów KE w całym krajowym rynku końcowym energii elektrycznej (jego roczny wymiar kształtuje się poniżej 130 TWh), jak również, a nawet przede wszystkim, z innowacyjnego charakteru rozwiązań klastrowych.
28.06.2016r. 05:24

Ustawa o OZE, która jest właśnie nowelizowana, to zwierciadło rynku grup interesów i argument na rzecz potrzeby stworzenia całkowicie nowego rynku energii elektrycznej w Polsce.
("Czysta Energia" - czerwiec 2016 r.)
23.03.2016r. 06:15

Początek 2016 roku ujawnia coraz wyraźniej ostry kryzys polskiej energetyki. Widocznymi oznakami narastania kryzysu są: przedłużający się brak reakcji Imperium na zapaść górnictwa, niezdolność do uwolnienia kraju od nieracjonalne go programu jądrowego, nakręcanie w elektroenergetyce nadziei na nowe inwestycje w nadkrytyczne bloki węglowe klasy 1000 MW w miejsce racjonalnej rewitalizacji istniejących bloków 200 MW, niezdolność (trwająca od 2010 roku) do uchwalenia ustawy OZE.
.
19.10.2015r. 07:00

Doktryna energetyczna jest bardzo potrzebna, bo energetyka na świecie się przebudowuje cywilizacyjnie, natomiast w Polsce przeżywa najcięższy historyczny kryzys. Zgrabną doktrynę można sformułować. Ale jest jeden problem: doktrynę musi ogłosić wiarygodne Państwo, i skierować ją w obszar kapitału społecznego, tkwiącego w Społeczeństwie, które ma zaufanie do Państwa.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE