ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE - STRONY AUTORSKIE
Jerzy Łaskawiec

Jerzy Mieczysław Łaskawiec

Jerzy.Laskawiec@sefako.com.pl,

Urodzony w 1949 r.

Wykształcenie: studia podyplomowe Politechnika Wrocławska - Energetyka Jądrowa (2011 r.), studia podyplomowe polsko - austriackie "Zarządzanie poprzez marketing" (2002 r.), studia podyplomowe "Zarządzanie organizacją Energetyki" Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu (1997 r.), studia podyplomowe "Organizacja i Zarządzanie", Politechnika Wrocławska (1987 r.), studia stacjonarne magisterskie, Politechnika Wrocławska, Wydział Mechaniczno-Energetyczny (1967-1973).

Aktualne miejsce pracy: od 29 VI 2010 Fabryka Kotłów SEFAKO S.A Sędziszów (Grupa Polimex Mostostal), Prezes Zarządu.

Poprzednie miejsca pracy:
2007 - 2010, Południowo Zachodnia Grupa Energetyczna Sp. z o.o., Prezes Zarządu,
2004 - 2007, BOT Górnictwo i Energetyka S.A., Łódź, Członek Zarządu w tym Prezes Zarządu,
1990 - 2004, Dyrektor Generalny a od 2000 r. Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Elektrowni TURÓW,
1973 - 2000, kluczowe stanowiska kierownicze w Elektrowni Turów Bogatynia.

Stworzył i zrealizował program kompleksowej modernizacji El.Turów ( kompletna wymiana 6-ciu bloków energetycznych - przedłużenie okresu eksploatacji do 2040 roku), współtworzył strukturę BOT (Bełchatów - Opole - Turów), był w kierownictwie tej struktury do czasu stworzenia podwalin PGE S.A.

Aktywnie tworzy program nowej strategii SEFAKO S.A.

Posiada otwarty Przewód Doktorski na Politechnice Wrocławskiej.

Wielokrotnie brał udział w licznych konferencjach naukowych i gospodarczych w kraju i za granicą, również jako wykładowca lub prelegent. Posiada dorobek patentowy z zakresu technologii spalania i ekologii, liczne publikacje w czasopismach zawodowych i społecznych. Członek władz Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Członek władz Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej (WEC) .

Od lipca 2007 r. członek Komitetu Problemów Energetyki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Przewodniczacym Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Wrocławskiej.

09.03.2018r. 05:12

Z materiałów opublikowanych przez PSE, jako prognoza na styczeń 2018, wynika, że w przeważającym okresie miesiąca, w szczytach poszczególnych dni, przy zapotrzebowaniu KSE w przybliżeniu 23-25 tys. MW, nadwyżka mocy dostępnej ponad wymaganą (oprócz niedziel, gdzie wynosiła ona około 3 tys. MW) jest przeważnie zerowa, a w pozostałych 22 dniach minusowa (do minus 600 MW).
23.06.2017r. 05:11

Chciałbym podać pod osąd czytelnika mój pogląd dotyczący kierunku pozyskania technologii dla mającej powstać polskiej elektrowni atomowej. Ko¬nieczność jej powstania raczej nie budzi już u myślącej poważnie części establishmentu (grupy mającej władzę i autorytet) wątpliwości.
20.11.2015r. 13:09

W swoim aktywnym życiu zawodowym przeżywaliśmy zawodowy niepokój o losy rozpoczętych projektów, co 4 lata. Teraz wyjątkowo 8 lat. Taka była (jest?) zwykle praktyka. W związku z tym, że wybory w Polsce odbywają się jesienią, już od początku danego roku wiadomo, że nowe rozwiązania wymagające ustawy nie zdąża być uchwalone, a jeśli już, to będzie kłopot z rozporządzeniami do nich. Wiadomo już wtedy na pewno, że ulegną zamianie osoby z decyzyjnych szczebli, z którymi to zwykle uzgadnia się duże fuzje czy przejęcia, a również wielkie inwestycje.
02.10.2015r. 12:45

Koniec historii i ostatni człowiek - mówił japoński (myślał jednak po amerykańsku - co by to nie znaczyło) filozof Francis Fukujama w 1989 roku. Uzasadniał w ten sposób, po upadku ZSRR, wyższość demokracji nad innymi ustrojami społecznymi. Liberalna demo¬kracja i związany z nią wolny rynek są jego zdaniem (w tym czasie) ostateczną, najlepszą formą ustrojową. Miałaby ona być jednocześnie końcem historii, przez wyczerpanie się nowych projektów ustrojowych.
14.09.2015r. 13:44

Przyszła chwila prawdy, ujawniająca tak naprawdę brak w Polsce rezerw mocy w wytwarzaniu. Mocy gotowych do uruchomienia na wypadek zwiększonego zapotrzebowania lub obniżonej z różnych powodów (tutaj katastrofalne jak na pol¬skie warunki upały) dyspozycyjności pol¬skiej energetyki. Przypadek letniego kryzy¬su energetycznego jest drugim w przeciągu ostatnich 10 lat.
26.06.2015r. 13:45

Tematy energetyczne praktycznie nie były jakoś specjalnie przez kandydatów na najwyższy urząd eksponowane. W pierwszej turze wyborów 80% kandydatów nie miało o tym właściwie własnego zdania. Porady czy dorady ich sztabów były wyłącznie natury marketingowej. Druga tura również była nakierowana na zdobywanie głosów a nie na rozstrzyganie czy choćby na omawianie tematów energetycznych.
("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - nr 4/2015)
08.05.2015r. 13:24

Jak gdyby nigdy nic, po godzinie 13.30 został pozbawiony dostaw energii elektrycznej praktycznie cały stan Columbia w USA. Bez prądu pozostawał Waszyngton, wraz ze swymi instytucjami rządowymi. Awaria dotknęła m.in. Biały Dom i budynki Departamentu Stanu. Zgasły światła na stacjach metra. Ewakuowano ludzi z Uniwersytetu Maryland, z National Portrait Gallery oraz z Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej. Pierwszy odruch Amerykanów to obawa, a nawet strach przed zamachem terrorystycznym, co też najszybciej dla spokoju publicznego zdementowano. Przyczyna była techniczna.
("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - nr 3/2015)
20.03.2015r. 14:17

Jest tak jak większość się spodziewała. Dobre pomysły mogące skutkować większymi zdolnościami inwestycyjnymi grup energetycznych muszą poczekać do wyborów parlamentarnych plus około 6-8 miesięcy. Chodzi tutaj o możliwą, ogłoszoną w styczniu dalszą konsolidację energetyki jako takiej, ewentualnie z upstreamowym górnictwem. Napisałem w ubiegłym felietonie, że Gdańsk - kolebka i sól - nie zgodzi się na to. I już.
("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - nr 2/2015)
27.02.2015r. 15:12

Jest zgoda makropolityczna na dalszą konsolidację energetyki, nawet w wersji z częścią upstreamową (górnictwem węgla kamiennego). Co to się stało, że wreszcie zrozumiano (głównie rozumie to nowy szef UOKiK, bo poprzedniczka nie była w stanie tego zrozumieć), że świat konkurencyjnego rynku nie kończy się na Polsce.
("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - 1/2015)
09.01.2015r. 14:21

Upływający rok 2014 w energetyce, w tym w elektroenergetyce, był raczej dobry. Głównie dlatego że wreszcie dotarła do osób decyzyjnych politycznie informacja (oni mówią MESSAGE) o tym, że bezpieczeństwo energetyczne dla Polski to nie jest pojęcie czysto abstrakcyjne. Dojrzano wyraźnie.
("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - 8/2014)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE