ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gazprom traci zyski na South Stream, taniej ropie i kryzysie ukraińskim
29.01.2015r. 10:44

Jak poinformował BiznesAlert.pl, w okresie od stycznia do września 2014 roku Gazprom zanotował spadek zysków o 35 procent w stosunku do analogicznego okresu w 2013 roku. Zyski wyniosły 556,3 mld rubli czyli 8,13 mld rubli. Firma podkreśliła, że odłożyła 83,9 mld rubli z tytułu ukraińskiego długu gazowego.

Ukraiński Naftogaz złożył w sądzie arbitrażowym w Sztokholmie roszczenie wobec rosyjskiego Gazpromu na 6,2 mld dolarów z tytułu retoraktywnej zmiany kontraktu tranzytowego na lata 2009-2019. Tranzyt spadł w 2014 roku do 58,8 mld m3 i zmniejszył się o 25 mld m3 w stosunku do 2013 roku.

Na spadek zysków rosyjskiej spółki miała istotny wpływ przerwa w dostawach na Ukrainę od czerwca do października 2014 roku.

Jednocześnie w tym samym porównaniu zwiększył wydatki operacyjne z 2 mld 596841 do 3 mld 18,824 rubli.

W trzecim kwartale 2014 roku zyski rosyjskiego giganta spadły o 62 procent do 105,7 mld rubli (15,7 mld dolarów) z 276,1 mld rubli w trzecim kwartale 203 roku.

W porównywanych kwartałach wolumen surowca słanego do Europy i innych krajów spadły z 126,8 do 122,5 mld m3. Sprzedaż do krajów b. ZSRR spadła z 42,2 do 36,7 mld m3.
Firma przyznaje, że taniejąca ropa naftowa uderzyła w zyski firmy i może zaszkodzić jej planom inwestycyjnym. Zmniejsza ona zyski z malejącej sprzedaży gazu ziemnego, ponieważ większość umów z Gazpromem jest indeksowana do ceny czarnego surowca. Tymczasem planom szkodzi także nagła rewizja projektu South Stream, który ma zostać zastąpiony przez Turkish Stream.

Gazprom zainwestował w South Stream w okresie styczeń-wrzesień 2014 roku 502 mln dolarów (33,7 mld rubli) w realizację tego przedsięwzięcia. Tymczasem na początku 2014 roku te wydatki szacowano na 103,5 mln dolarów czyli 7 mld rubli. Strata netto Gazpromu z tytułu udziału w projekcie za analizowany okres jest szacowana na 31 mln dolarów czyli 2,1 mld rubli. Mimo to Gazprom deklaruje, że samodzielnie zbuduje podmorski odcinek South Stream, do którego ma zostać dobudowany odcinek do Turcji, zamiast Bułgarii, zgodnie z założeniami projektu Turkish Stream.

Na spadek zysków Gazpromu w dolarach miał także istotny wpływ spadek wartości rubla. Dziś rano dolar kosztował 68,58 rubli a euro 77,38 rubli.

Przez negatywny efekt sankcji zachodnich wobec rosyjskich instytucji finansowej, Gazprom znajduje się w trudnym położeniu przez problem z pozyskaniem środków na działalność - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE