ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Klastry energetyczne - tak. Energetyka jądrowa i rynek mocy - nie. Nowy rynek energii elektrycznej - tak, na ten jest już najwyższy czas !!!
16.08.2016r. 05:20

prof. dr hab. inż Jan Popczyk
Klaster energetyczny, rozwiązanie wprowadzone przez ustawę OZE, może być, po zrealizowaniu zapowiadanej przez Ministerstwo Energii jesiennej nowelizacji ustawy, bardzo silnym potencjalnie narzędziem przebudowy energetyki w kierunku trójbiegunowego systemu bezpieczeństwa WEK-NI-EP (wielkoskalowa energetyka korporacyjna - niezależni inwestorzy - energetyka prosumencka). Mimo, że rozwiązanie jest dedykowane przede wszystkim obszarom wiejskim, to zmiany zapoczątkowane przez to rozwiązanie będą miały wpływ na przebudowę całej energetyki. Przy tym wpływ ten wynika zarówno z potencjalnego ilościowego udziału klastrów KE w całym krajowym rynku końcowym energii elektrycznej (jego roczny wymiar kształtuje się poniżej 130 TWh), jak również, a nawet przede wszystkim, z innowacyjnego charakteru rozwiązań klastrowych.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 29 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Ekonomista 17.08.2016r. 14:23
Jest to typowy artykuł propogandowy za energetyką rozporoszoną, jaką i sam popieram. Autor chce zmienić energetykę tylko nie wie jak, po za paroma ogólnymi hasłami. Wydaje się, że tu brakuje wiedzy o mechznizmach działania energetyki, bo brak odpowiedzi na podstawowe pytania:
Co będzie bilansował klaster: bilansowanie lokalne fizyczne czy też handlowe, a wtedy jak lokalne bilansowanie handlowe będzie się miało do centralnego bilansowania, które już obecnie działa do poziomu 0,4kV?
Self-dispatch na jakiej zasadzie będzie działał? Tak jak teraz, czyli każdy robi co chce, czy trzeba przesyłać jakieś informacje operatorowi klastra. Jakie informacje? Jakie są funkcje operatora klastra i kto nim jest, przecież sieci należą do OSD i powinien to być ktoś z OSD lub upoważniony. Jak będą pokrywane koszty działania klastrów: z różnicy cen sprzedaży i zakupu energii wewnątrz klastra czy poprzez OSD.
To co pisze autor to tylko szyld, a propozycja powinna zawierać profesjonany projekt działania klastów: podmiotów tworzących klaser i ich funkcji oraz relacji z innymi klastrami czy OSD i OSP, bo on na końcu jest odpowiedzialny za całkowite zbilansowanie w czasie rzeczywistym.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE