ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

ODCINKI

Analiza tygodniowa rynku CO2
20.12.2016r. 12:57

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Komisja ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (ENVI) przyjęła poprawki do projektu Komisji Europejskiej odnośnie reform EU ETS po 2020 roku.

Bieżący tydzień:

 • Oczekuje się, że Rada Europejska przedstawi swoją opinię co do reform po 2020 roku w poniedziałek. Jeśli opinia ta będzie różnić się znacząco od poprawek wniesionych przez ENVI, rynek może zareagować negatywnie, ponieważ wtedy szanse na porozumienie pomiędzy Radą a Parlamentem zmalałyby.
 • W tym tygodniu nie będzie aukcji. Aukcje powrócą od 9 stycznia. Brak aukcji może wspomóc ceny.

Podsumowanie poprzedniego tygodnia:

Komisja ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (ENVI) przyjęła poniższe poprawki do projektu Komisji Europejskiej odnośnie reform po 2020 roku:
 • Poziom liniowego współczynnika redukcji powinien zostać podniesiony do 2,4% (obecnie 1.74%) od 2021 roku. Może być jednak problematycznym przekonanie Rady do tego pomysłu, ponieważ kraje członkowskie uzgodniły poziom 2.2% w październiku 2014
 • Ilość uprawnień, jaka zostanie przeniesiona do rezerwy powinna wynosić 24% całkowitej liczby uprawnień będących w obiegu przez pierwsze 4 lata działania MSR, zamiast proponowanych 12%.
 • 800 milionów uprawnień zostanie anulowanych z rezerwy 1 stycznia 2021 roku.
 • Ilość uprawnień wystawionych na aukcjach może zostać zmniejszona maksymalnie o 5% w celu uniknięcia użycia korekcyjnego wskaźnika międzysektorowego.
 • W okresie od 2021 do 2025 roku, benchmark będzie określany na podstawie danych z lat 2016-2017. Podobnie, w okresie 2026-2030 benchmark będzie określany za pomocą danych z lat 2021-2022.
 • Binarny system Komisji (100% lub 30%) dotyczących sektorów narażonych na ucieczkę pozostanie w takiej samej formie. Istnieje również przepis dotyczący ustanowienia środka do pomiarów granicy CO2 dla importerów niektórych towarów (głównie cementu i klinkieru, który zostanie opracowany później).
 • 400 mln uprawnień z całkowitej liczby przydziału przewidzianego w fazie 4, powinna zostać przeznaczona dla nowych instalacji a także w przypadku znaczącego wzrostu produkcji (oryginalna propozycja Komisji mówiła o wypełnieniu NER uprawnieniami pozostałymi z fazy 3)
 • 3% całkowitej ilości przydziałów w fazie 4, powinno zostać przeznaczone dla zapewnienia finansowania Funduszu Indirect Cost. 2% będzie pochodzić z udziału w aukcji, a 1% z bezpłatnej udziału alokacji.
 • Łączny przydział uprawnień dla lotnictwa w roku 2021 powinien być o 10% niższy niż przeciętny przydział w latach 2014-2016, coroczna ilość powinna uwzględniać współczynnik liniowy tak samo jak działa to w systemie ETS. Dla działań lotniczych do i z lotnisk znajdujących się w krajach poza EOG, ilość uprawnień z 2021 roku może zostać skorygowana z uwzględnieniem uzgodnionego globalnego mechanizmu rynkowego przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Od 1 stycznia 2021 roku, 50% przydziałów dla sektora lotnictwa powinno być wystawiane na aukcjach.
 • Począwszy od 2021 roku, z powodu braku porównywalnego systemu operacyjnego w ramach Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), wyemitowane CO2 w portach Unii oraz podczas rejsów do i z portów unijnych powinny zostać rozliczone poprzez system stworzony w tej poprawce i system powinien zacząć działać od roku 2023.
 • Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska zostanie poddane głosowaniu na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w 2017 roku, data jeszcze nie została dokładnie wyznaczona. (Istnieją sesje plenarne w styczniu i lutym). W sesji plenarnej grupa 40 posłów lub jedna grupa polityczna mogą zaproponować poprawki do sprawozdania. Ponieważ poprawki komisji środowiska różnią się od tych z komisji przemysłu, może zdarzyć się, że powstaną również nowe poprawki w czasie sesji parlamentarnej. Dlatego opinia wydana przez ENVI może dalej podlegać zmianom.
MAKRO:

Europa:

Prezydent Sergio Mattarella wybrał ministra spraw zagranicznych Paolo Gentiloni na stanowisko premiera Włoch. Zastąpi on Matteo Renzi, który zrezygnował po przegranej w referendum dotyczącym reform konstytucyjnych.

W poniedziałek Brytyjski kanclerz skarbu Philip Hammond powiedział Parlamentarnej Komisji Skarbu, że okres dotyczący wyjścia członka ze Wspólnoty wynikający z Traktatu Lizbońskiego jest nie wystarczająco długi, aby określić przyszłe stosunki, jakie będzie miała Wielka Brytania z krajami UE. Hammond powiedział, że w rezultacie dłuższy okres przejściowy może być konieczny, aby wygładzić ścieżkę Brexit, powiedział.

USA:

W środę Rezerwa Federalna podwyższyła stopy procentowe i zasygnalizowała możliwość szybszego tempa wzrostu w 2017 roku, na który mogą mieć wpływ zmiany w administracji jakie Trump obiecał w swojej kampanii wyborczej dotyczące cięć podatkowych, kosztów oraz regulacji.

Prezydent elekt Donald J. Trump ogłosił oficjalnie, że prezes ExxonMobil Rex Tillerson będzie jego sekretarzem stanu. Chociaż pan Tillerson nie ma żadnego doświadczenia politycznego, ma dobre stosunki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.


MIX ENERGETYCZNY:
Kalendarium:


Vertis Environmental Finance

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE