ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

ODCINKI

Ceny uprawnień do emisji CO2 najwyższe od 17 miesięcy!
06.09.2017r. 18:22

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
W środę 6 września cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 osiągnęła najwyższy poziom od 17 miesięcy.

Ceny uprawnień do emisji CO2 podążały w ślad za niemieckim rynkiem energii elektrycznej, na którym ceny były najwyższe od przeszło 32 miesięcy.

Wielu uczestników rynku uprawnień do emisji spodziewało się korekty w związku z powrotem pełnego wolumenu aukcyjnego i większej aktywności uczestników rynku.

Jednak we wtorek obserwowaliśmy przełamanie kilku progów oporu z analizy technicznej: 6,00, 6,20, 6,27, 6,60 przy których znajdowały się także stop loss-y wielu uczestników rynku( wynikające ze wzrostu cen). Te automatycznie realizowane transakcje zwiększyły wtorkowy wolumen do aż 19 mln. Dla porównania w poniedziałek wolumen wyniósł 7 mln, a sierpniowa dzienna średnia wyniosła 9,7 miliona uprawnień.

W środę na skutek dalszych wzrostów na niemieckim rynku energii i cen powyżej 34,50 EUR/MWh, a także dużym zainteresowaniu po stronie kupujących, związanym z powrotem uczestników rynku z urlopów i dużą niepewnością rynku przed najbliższym posiedzeniem trójstronnym w sprawie reform systemu ETS po 2020 roku(13.09.2017), ceny uprawnień do emisji CO2 osiągnęły najwyższy poziom od 17 miesięcy i dzienne maksimum na wynoszące 6,93 EUR/EUA na kontrakcie terminowym EUA Dec17. W środę przehandlowany wolumen na kontrakcie terminowym EUA Dec17 wyniósł 27 mln a wolumen na kontrakcie terminowym EUA Dec18 prawie 9 mln.

Ceny uprawnień do emisji EUA Dec17. Zródło: Bloomberg.

Od drugiej połowy maja ceny niemieckiego rynku energetycznego pozostawały w tredzie bocznym i znajdowały się pomiędzy 30 - 32 EUR/MWh. Zapotrzebowanie na energię w Europie podczas lata było wyższe z uwagi na wysokie, wyższe od średnich temperatury. Po informacji dotyczącej reaktorów atomowych EDF we Francji i sprawdzania odlewni produkującej części a także jednej funkcjonującej instalacji reakcja na rynkach energetycznych była natychmiastowa. Wszyscy bowiem pamiętali rok ubiegły i zamknięcie kilku z 58 funkcjonujących reaktorów atomowych. Rynek energii ma obecnie(poza polityką) największy wpływ na ceny uprawnień do emisji.

Ceny niemieckiego rynku energetycznego z dostawą na przyszły rok. Źródło: Bloomberg

Od początku tygodnia ceny Brent Oil znajdowały się także na pozytywnym terytorium. Podczas środowego notowania ceny czarnego złota wyceniane były na londyńskiej giełdzie ICE powyżej 54$ za baryłkę.

Ceny Brent Oil. Źródło: Bloomberg

Pozostaje więc pytanie, czy ceny uprawnień do emisji CO2 powrócą jeszcze w tym roku do poziomu 5,00 - 6,00 EUR/EUA, czy może jednak ambitne reformy dotyczące systemu ETS i posiedzenie trójstronne które odbędzie się w najbliższą środę okażą się jednym z najważniejszych w tym roku dla uczestników rynku i utrzymają ceny powyżej 6 EUR/EUA.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE