ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Analiza ogrzewania budynku jednorodzinnego za pomocą powietrznej pompy ciepła współpracującej z instalacją fotowoltaiczną
09.04.2019r. 05:24

Paulina Kapica ("Rynek Energii" - 1/2019)
W pracy przestawiono zastosowanie bez emisyjnego źródła ciepła - powietrznej pompy ciepła, jako sposób walki ze smogiem i propozycję modernizacji istniejących instalacji centralnego ogrzewania. Dokonano analizy pracy powietrznej pompy ciepła w przypadku zainstalowania jej w Krakowie dla wybranych rodzajów budynków i oszacowano koszty eksploatacji. Zaproponowano współpracę powietrznej pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną o mocy 9,8 kWp, w celu sprawdzenia możliwości obniżenia kosztów ogrzewania. W efekcie wykazano korzyści ekonomiczne płynące ze współpracy powietrznej pompy ciepła z systemem fotowoltaicznym.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: zgryźliwy 14.04.2019r. 11:15
Na uwagę zasługuje b.krótki czas pracy przedstawionego układu , tj. 2325 przy sezonie 5000 h. Możliwości fotowoltaiki i powietrznej pompy ciepła stoją w całkowitej opozycji do potrzeb. Ta pierwsza zimą nie produkuje prądu, ta druga zimą ma najniższą sprawność. Jak coś jest niezgodne z fizyką procesu, to zawsze źle się kończy, kosztowo. Państwowy system el.en wychodzi na tym, jak zabłocki na mydle. Latem energia z paneli foto jest "gromadzona w sieci", czyli elektrownie robią obowiązkowy zapas węgla na składach, a Niemcy tankują ruski gaz do kawern. Zimą sieć "oddaje zieloną energię", czyli zużywa zapasy paliw nieodnawialnych. W związku z powyższym ogrzewanie elektryczne pompami powietrznymi i kotłami elektrycznymi powinno być odgórnie zakazane, albowiem z ekologią nie ma to związku. Powstaje nieracjonalny system dotacji, w wyniku którego dotowane są urządzenia pobierające prąd zimą, oraz trzeba dotować rezerwowe moce szczytowe w elektrowniach konwencjonalnych tylko po to, żeby mieć prąd na te kilka godzin w roku. Racjonalna jest płaska krzywa zużycia prądu, i o to Prezes URE powinien dbać, bo inaczej trzeba budować Ostrołęki przy protestach ekologów, że nie potrzebna, bo będzie krótko pracować, niepotrzebna, bo przecież można się grzać pompami ciepła i "zmagazynowanym w sieci" prądem wyprodukowanym latem w panelach foto.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Bernard Kaszta Unisystemy 06.05.2019r. 00:38
Tok rozumowania jest logiczny.
W pompach powietrznych procent wykorzystania bezpośredniego energii przy dobrych ustawieniach wynosi nawet 40%.
Co do ceny instalacji pv o mocy 9,8 kWp to jest ona mocno zaniżona. Adekwatna była by ok.45 tys.(vat 8 %) minus ewentualne dofinansowania lokalne oraz rządowa ulga OZE.
Wszyscy też spodziewają się skokowego wzrostu cen prądu w przyszłym roku.
Pomimo uwag powiązanie inst.pv i pompy ciepła jest słuszne co można zaobserwować w coraz częstszych realizacjach.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Bernard Kaszta Unisystemy 06.05.2019r. 00:51
Wydaje mi się że w komentarzu Pana Zgryźliwego jest błąd logiczny. Patrząc na temat "bilansowo" to bez instalacji pv w lecie też trzeba by spalać węgiel i gromadzić go na zimę. Dzięki instalacjom pv gromadzimy go tylko na zimę a nie spalamy węgla by wyprodukować prąd dla klimatyzacji,przedsiębiorstw produkcyjnych itd. Zastrzegam że użyłem wielu uproszczeń dla zobrazowania myśli.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE