ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pływająca elektrownia jądrowa w Rosji gotowa do rozpoczęcia eksploatacji
25.04.2019r. 12:44

Rosenergoatom ogłosił, że po pomyślnym przeprowadzeniu serii kompleksowych testów systemu bliźniaczych reaktorów KLT-40S, pływająca elektrownia jądrowa Akademik Łomonosow jest gotowa do rozpoczęcia działalności komercyjnej.

Stępka pod budowę elektrowni Akademik Łomonosow została położona w kwietniu 2007 roku w stoczni SevMash w Severodvinsku, ale w sierpniu 2008 roku Rosatom anulował kontrakt i zlecił budowę elektrowni stoczni Baltiysky Zavod Shipyard w St. Petersburgu, która posiada doświadczenie w konstrukcji jądrowych lodołamaczy arktycznych. Budowę rozpoczęto ponownie w maju 2009 roku i kadłub został zwodowany pod koniec czerwca 2010 roku. Dwa reaktory KLT-40S, każdy o mocy 35 MWe zostały zainstalowane w październiku 2013 r.

Elektrownia jest zbudowana na pływającej platformie (barce) o długości 144 m, szerokości 30 m i wyporności 21000 ton. Platforma 28 kwietnia 2018 r. opuściła stocznię i została doholowana przez Morze Bałtyckie, Północne, Norweskie i Barentsa do portu w Murmańsku, który osiągnęła 17 maja 2018 r.

Trasę ponad 4000 km elektrownia pokonała bez załadowanego paliwa jądrowego, bowiem Rosatom musiał uwzględnić protest rządu Norwegii, który wyrażał obawy o zachowanie bezpieczeństwa jądrowego podczas holowania barki wzdłuż wybrzeża norweskiego.

Załadunek paliwa rozpoczęto 24 lipca, zakończono 2 października ubiegłego roku, i reaktory uruchomiono na początku bieżącego roku. Osiągnęły one pełną moc 31 marca po serii testów, które potwierdziły stabilność operacyjną głównego i pomocniczego wyposażenia elektrowni, jak również automatycznych systemów sterowania.
Andriej Pietrow, dyrektor generalny Rosenergoatom, spółki zależnej koncernu Rosatom, powiedział, że zezwolenie na rozpoczęcie eksploatacji elektrowni zostanie wydane przez organy regulacyjne w lipcu bieżącego roku.

W połowie roku, w trakcie letniego sezonu żeglugowego, elektrownia zostanie odholowana z Murmańska do stałego miejsca pracy w bazie morskiej Pewek w Zatoce Czauńskiej Morza Wschodniosyberyjskiego na Płw. Czukotka. Obecnie trwają tam intensywne prace budowlane i powstaje niezbędna infrastruktura nadbrzeżna, która ma zapewnić bezpieczne cumowanie i przesyłanie energii elektrycznej i ciepła z elektrowni do miejskiej sieci energetycznej i ciepłowniczej. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i mają zostać zakończone do końca roku.

Akademik Łomonosow ma zostać włączony do sieci w grudniu 2019 r., aby zastąpić przestarzałą elektrownię jądrową Bilibino i konwencjonalną elektrociepłownię Chaunskaja, które zasilają ten rejon Arktyki w energię elektryczną i ciepło. Pierwszy blok elektrowni jądrowej Bilibino ma zostać wyłączony w przyszłym roku, a cała elektrownia w roku 2021. W elektrowni od roku 1974 pracują cztery reaktory lekkowodne grafitowe typu EGP-6 o mocy 11 MWe.
World Nuclear News, Rosenergoatom , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE