ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szefczovicz: żaden z regionów górniczych nie może zostać pozostawiony sam sobie
14.05.2019r. 16:19

Żaden z europejskich regionów górniczych nie może zostać pozostawiony sam sobie - powiedział w wystąpieniu do uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wiceszef Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz.

Szefczovicz jest współtwórcą uruchomionej w 2016 r. unijnej inicjatywy dotyczącej transformacji regionów górniczych Coal Regions in Transition (CRiT). Uruchomiono ją jako platformę wsparcia, zapewniającą m.in. wymianę doświadczeń i wsparcie eksperckie dla projektów finansowanych z dotychczasowych środków. Obecnie trwają zabiegi o przypisanie w nowym budżecie UE do CRiT specjalnych funduszy.

Wystąpienie Szefczovicza, uczestniczącego tego dnia - obok m.in. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - w otwarciu nowego terminala gazowego w Luizjanie, odtworzono podczas sesji katowickiego kongresu poświęconej transformacji regionów górniczych.

Komisarz ds. unii energetycznej przypomniał, że w grudniu ub. roku prezentował na konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach długoterminową wizję strategiczną Unii Europejskiej dla neutralnej klimatycznie gospodarki i niskowęglowego społeczeństwa, tzw. strategię 2050. Zastrzegł, że daje ona różne możliwości wyborów technologicznych, aby osiągnąć ten cel w sposób efektywny kosztowo i sprawiedliwy społecznie.

"Dyskusja odnośnie strategii 2050 wciąż trwa, ale jest oczywiste, że zmiana dla naszej gospodarki będzie głęboka, łącznie z ciężkim przemysłem, transportem i rolnictwem. Również pewne jest, że zielona zmiana jest możliwa i ona może przynieść liczne szanse dla węgla i regionów z nim związanych, które przez wieki były podstawą naszej gospodarki" - mówił Szefczovicz.

Komisarz zastrzegł, że trzeba zapewnić, by zielona przemiana we wszystkich regionach była sprawiedliwa i akceptowana społecznie, a także, by została przeprowadzona w duchu włączenia i solidarności. "To kluczowe, aby zapobiec pogłębianiu społecznych i regionalnych różnic, ubóstwu i depopulacji regionów" - podkreślił. "Żaden z tych regionów węglowych nie może zostać pozostawiony sam sobie" - dodał.
Zaznaczył, że choć skala zmian będzie olbrzymia, węgiel wciąż pozostaje ważnym źródłem energii i podstawą działalności gospodarczej w Europie - dla 12 państw członkowskich i 41 regionów; tylko Polska ma w branży ok. 100 tys. miejsc pracy. Jednocześnie węgiel tworzy 17 proc. całego miksu energetycznego UE i zapewnia 20 proc. produkcji elektryczności.

W tym kontekście Szefczovicz wskazał na inicjatywę CRiT, której - jak zaznaczył - podstawowym celem jest pomoc regionom górniczym w procesie przekształcania gospodarek, tworzenia nowych, czystych miejsc pracy i podnoszenia jakości życia. Zaznaczył, że mimo krótkiego czasu funkcjonowania, inicjatywa już zaczęła przynosić efekty 13 regionom z sześciu państw członkowskich.

Szefczovicz zastrzegł, że inwestycje związane z przekształceniami energetycznymi muszą mieć charakter długoterminowy. Wskazał, że w tym kontekście w projekcie przyszłego budżetu unijnego założono wydanie 20 proc. jego środków na jego cele klimatyczne, w tym przejście do czystej energii. Ocenił, że Polska ma szanse na znaczną część tych funduszy.

Komisarz podkreślił, że szczegółowe ramy finansowe w tym zakresie, w tym finansowanie inicjatywy CRIT, będą przedmiotem pracy już nowej Komisji Europejskiej i następnego Parlamentu Europejskiego. "I to jest jeszcze jeden powód, aby uczestniczyć w wyborach europejskich. Kraje z naszego regionu wymagają silnej reprezentacji w Parlamencie Europejskim" - zaakcentował.

Szefczovicz podziękował też Jerzemu Buzkowi, który jako przewodniczący komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim przeforsował poparcie przez PE przeznaczenia kwoty 4,8 mld euro na zaproponowany Fundusz Sprawiedliwej Transformacji dla regionów górniczych - pod kątem finansowania przedsięwzięć CRiT.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE