ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trwają rozmowy z udziałem właścicieli rafinerii w Polsce i Niemczech na temat rozwiązania problemu brudnej ropy
15.05.2019r. 06:01

Wyzwaniem pozostaje przerób tego surowca i zagospodarowanie bez uszczerbku dla infrastruktury - czytamy w BiznesAlert.pl.

Jarosław Kawula, wiceprezes zarządu Grupy Lotos ds. produkcji i handlu powiedział, że pierwszy raz w historii ropociągu Przyjaźń zatrzymano jego tłocznie wskutek decyzji PERN. - Zwykle inicjatorem takich przerw była strona rosyjska lub białoruska. Tym razem strona białoruska, tamtejszy operator przekazał PERN, że ropa zawiera wysokie stężenie chlorków organicznych. Powoduje ono zagrożenie dla infrastruktury rafineryjnej. To jest zagrożenie na przykład przy podgrzewaniu ropy. To, jak rafinerie radzą sobie z tą ropą, jest zawsze sprawą indywidualną. Jak i czy można sobie z tą ropą poradzić? Ten problem cały czas nas dotyczy. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy innymi rafineriami - powiedział podczas panelu dotyczącego sektora naftowo - chemicznego w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2019.

- Dowiedzieliśmy, się, że do zanieczyszczenia ropy doszło w systemie przesyłowym firmy Transnieft, ale w porcie rosyjskim w Primorsku nie jest ona już zanieczyszczona. Zaczęliśmy więc kupować ropę w tym porcie. Złożyliśmy także do ministerstwa energii wniosek o zwolnienie rezerw na konieczność utrzymania, na co dostaliśmy zgodę. W ten sposób zareagowaliśmy, aby zaradzić tej sytuacji - powiedział Kawula. - Teraz musimy podjąć działania na rzecz usunięcia zanieczyszczonej ropy. Trzeba to robić stopniowo, aby nie uszkodzić naszej infrastruktury. Zwiększamy wiec dostaw z innych kierunków - powiedział.

Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN Orlen powiedział, że jego spółka ma zapasy ropy oraz prowadzi dywersyfikację. - Kupowaliśmy ropę z Wenezueli (ropa dla rafinerii w Czechach i na Litwie - red.) czy Nigerii. Nie ma zagrożenia dla pracy rafinerii i produkcji. Obecnie 50 procent dostaw ropy pochodzi z innych kierunków niż wschodni.
Pytany o inne rafinerie w Grupie powiedział, że sytuacja jest stabilna. - Nasze rafinerie w Czechach także pracują przy stabilnych warunkach. Rafineria może skorzystać z zapasów obowiązkowych po uwolnieniu przez rząd. Na Litwie także sytuacja jest pod kontrolą i tam ropa jest przerabiana bez problemów - powiedział.

Prezes operatora polskiej sieci przesyłu ropy naftowej PERN Igor Wasilewski powiedział, że zanieczyszczona ropa kierowana na odcinku białoruskim w stronę Ukrainy na odcinku Mozyrz - Adamowo nadal stoi. - Realizowane są zasoby magazynowe oraz realizowane są kontrakty. PERN realizuje zamówienia klientów. Jeśli klienci w Polsce i w Niemczech stwierdzą, że są w stanie przyjąć tę ropę, to my ją przepuścimy, ale to musi być wspólna decyzja czterech rafinerii w Polsce i w Niemczech (Total w Leunie oraz PCK w Schwedt - przypomina red.) Trwają rozmowy pomiędzy rafineriami. Nie ma możliwości wypompowania zanieczyszczonej ropy z rurociągu, Jedynym rozwiązaniem jest przerobienie jej przez rafinerie za pomocą mieszania tej ropy z surowcem niezanieczyszczonym w odpowiednich proporcjach. Zakłady, do których wstrzymane zostały dostawy ropy naftowej z kierunku wschodniego, oczekują dyskonta w cenie za przyjęcie zanieczyszczonego surowca. Jak pogodzić interes czterech rafinerii? Dwie z nich mają dostęp do morza, a dwie nie - powiedział.

Wiceprezes Grupy Lotos Jarosław Kawula potwierdził, zaś że w rurociągu zgromadzony jest znaczny wolumen ropy,co stanowi bardzo duże wyzwanie dla rafinerii w przy jej przerobie. Należy więc wynegocjować takie warunki, aby koszty związane z tym problemem zostały przełożone na dostawców z Rosji - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 15.05.2019r. 10:27
Podano niepełną informację..... co właściwie oznacza określenie "chlorki organiczne". Mamy tutaj do czynienia z szeroką grupą związków chemicznych - pytanie jest takie czy związki te są pochodzenia naturalnego czy z petrochemii - zostały dodane do ropy i czy było to działanie celowe czy błąd. Chodzi o gigantyczne ilości. Nie przypuszczam aby był to przypadek. Obawiam się ,że mamy tutaj do czynienia z celowym działaniem - swego rodzaju "stre-stestem" aby w praktyce zorientować się jak zareagują odbiorcy.... Głupie to ale w ruskim stylu. Podobna sytuacja była z zasiarczeniem ropy ale w tym przypadku ruskie "dobawiły" wysokosiarkową ropę naturalną. Generalnie możemy wywieść wniosek iż mamy do czynienia z dostawcą nieprzewidywalnym : - ograniczyć import z tego kierunku do minimum. Na szczęście mamy pełne pokrycie przeładunkowe w terminalu naftowym i możemy co nieco odsprzedać Białorusi. Dobrze by było aby Lotos poprawił technologię na tyle aby mógł przerabiać ropę "ze świata" i nie był uzależniony od ruskich gatunków.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE