ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Emilewicz: rząd nie boi się podjąć wyzwania transformacji energetycznej
19.06.2019r. 12:03

Transformacja energetyczna to proces długotrwały i kosztowny, ale rząd nie boi się tego wyzwania - oświadczyła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jak dodała, jej resort pracuje nad strategią niskoemisyjną dla Polski.

Otwierając w środę w Warszawie Forum Transformacji Energetycznej Emilewicz podkreślała, że transformacja powinna iść w parze z poprawą efektywności wykorzystania zasobów, czyli ideą gospodarki o obiegu zamkniętym oraz z efektywnością energetyczną.

Zdaniem minister trend transformacji jest już globalny, same Chiny przeznaczają na walkę z emisją gazów cieplarnianych więcej pieniędzy niż UE. Nowe ramy globalnej polityki klimatycznej zakładają stałe, oddolne zwiększanie ambicji, a presja na budowę gospodarki niskoemisyjnej także stale rośnie - wskazała Emilewicz.

"Polska ma bardzo długi dystans do pokonania" - dodała, zaznaczając, że ten dystans nie jest konsekwencją suwerennych wyborów, tylko wyborów narzuconych w przeszłości. Koszty sprawiają, że jeżeli ambitne cele klimatyczne mają być spełnione w sposób do udźwignięcia, transformacja musi być sprawiedliwa" - oceniła minister.

Jak zaznaczyła, MPiT pracuje nad strategią niskoemisyjną dla Polski, ale osiągnięcie neutralności w 2050 r. "wydaje się trudne", a "znacząca redukcja emisji będzie wymagać ogromnego wysiłku, biorąc chociażby pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na energię". Jako metody osiągania ambitnych celów wskazała, m.in. program budowy morskiej energetyki wiatrowej czy rozproszoną energetykę prosumencką pracującą w modelu klastrowym.
Minister energii Krzysztof Tchórzewski w liście do uczestników Forum napisał, że dalsza transformacja polskiego sektora energii będzie wymagała szerokich inwestycji. Jego zdaniem dla polskiej polityki energetycznej dużym wyzwaniem jest dopasowanie się do ambitnych celów UE ograniczenia emisji. Jak podkreślił, założenie jest takie, że źródła konwencjonalne podlegać będą modernizacji, a transformacji sprzyjać będzie wdrożenie po 2033 r. energetyki jądrowej.

Wiceprezes Stowarzyszenia Energetyki Odnawialnej Włodzimierz Ehrenhalt wskazywał z kolei, że to energetyka będzie napędzała światową gospodarkę, kreując nowe gałęzie przemysłu. Kierunek zmian to: przejście od energetyki scentralizowanej do rozproszonej; stopniowej elektryfikacji ulegać będzie transport i ciepłownictwo; nabiorą mocy trendy autogeneracji, magazynowania, inteligentnych systemów rozliczeń.

Andrzej Kaźmierski z ARP podkreślał zaś, że są inwestorzy i fundusze gotowi inwestować w OZE, ale są oni nieufni wobec planów długoterminowych, przeszkodami są też brak dokładnych planów i harmonogramów rozwoju, a koszty kapitału są wysokie z powodu wyceny ryzyk. Polski przemysł powinien być wykonawcą znacznej części instalacji energetyki odnawialnej, warto pomyśleć o porozumieniu sektorowym, by krajowy przemysł mógł inwestować bezpiecznie, a efekty transformacji były dla niego maksymalnie duże - wskazał.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Wojtek 19.06.2019r. 20:37
Nic nowego, kto zna historię, to wie, że np. wizjonerzy kolei postawili trafnie dawno temu na elektryczność i co dziś... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Akcjonat 19.06.2019r. 22:08
Po 4 latach doprowadzili do ukomunistycznienia i marksistowskiej centralizacji. Sektor energetyczny jest na skraju... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zygmunt Parczewski 21.06.2019r. 08:48
Pani minister Emilewicz niewątpliwie jest odważną osobą, szczególni ew składaniu deklaracji i tworzeniu niezłych... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE