ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemieckie koszty dopłat do OZE wkrótce osiągną szczytową wartość
20.08.2019r. 13:43

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, niemiecki instytut Agora Energiewende zapowiada wzrost przyszłorocznej opłaty, która jest ponoszona przez niemieckich odbiorców energii w związku z finansowaniem federalnego systemu dopłat do produkcji energii odnawialnej. Później niemiecka opłata EEG ma już tylko maleć.

Agora Energiewende w swojej najnowszej prognozie w zakresie niemieckiej opłaty EEG zakłada, że w przyszłym roku jej wysokość wzrośnie z tegorocznego poziomu 6,41 eurocentów/kWh do 6,5 - 6,7 eurocentów/kWh. W roku 2018 opłata wynosiła 6,792 eurocenty/kWh w stosunku do 6,88 eurocentów/kWh w roku 2017 oraz 6,35 eurocentów w roku 2016.

Berliński instytut swoją prognozę tłumaczy zakładanym wzrostem kosztów dopłat dla niemieckich farm wiatrowych na morzu, które jeszcze łapią się na relatywnie wysokie dopłaty do sprzedawanej energii - wyższe od dopłat przyznawanych nowym elektrowniom wiatrowym na lądzie czy fotowoltaice. Zainstalowana moc niemieckich farm wiatrowych na morzu ma wzrosnąć w tym roku z poziomu 6,4 GW do 7,8 GW.

Drugi czynnik, na który wskazuje Agora Energiewende, to mniejsza nadwyżka na rachunku opłaty EEG, która obecnie wynosi około 2,17 mld euro, a która zdaniem berlińskiego instytutu w przyszłym roku ma być niższa o około 1,5 mld euro od notowanej w poprzednich latach.

W sumie, uwzględniając wzrost kosztów energii na rynku hurtowym oraz dodatkowych opłat, w tym opłaty EEG i opłaty kogeneracyjnej, Agora Energiewende prognozuje wzrost kosztów energii dla niemieckich gospodarstw domowych w przyszłym roku przeciętnie o około 1 eurocent/kWh.

Całkowity koszt energii dla domów wynosi w Niemczech około 29-30 eurocentów/kWh i należy do najwyższych w Europie. O połowę mniej płaci niemiecki przemysł, ale jest on zwolniony z części opłat, co zwiększa rachunki gospodarstw domowych.
Agora Energiewende ocenia, że szczytową wartość niemiecka opłata EEG osiągnie w roku 2021, kiedy ma się zbliżyć do poziomu 7 eurocentów/kWh. Później ma następować już tylko spadek, ponieważ z systemu dopłat zaczną wypadać uruchamiane 20 lat wcześniej instalacje, które korzystają z najwyższych subsydiów.

Koszty w systemie opłaty EEG generuje przede wszystkim relatywnie wysokie wsparcie przyznawane producentom zielonej energii w instalacjach uruchamianych w Niemczech jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku, a nowe odnawialne źródła energii za naszą zachodnią granicą mają korzystać już z minimalnych dopłat, albo będą produkować energię wyłącznie na warunkach rynkowych, nie korzystając z publicznych subsydiów.

Opłata EEG została wprowadzona w Niemczech w 2000 r. i jest korygowana co roku. Tzw. EEG Umlage ma na celu pokrycie różnicy między ceną energii uzyskiwaną na rynku i stałą taryfą gwarantowaną płaconą niemieckim producentom zielonej energii.

Opłata doliczana jest do rachunku i dotyczy wszystkich użytkowników, przy czym duże, energochłonne przedsiębiorstwa są zwolnione z ponoszenia części jej kosztów, co ma chronić ich konkurencyjność.

Wysokość opłaty EEG na każdy kolejny rok jest ustalana co roku w połowie października na podstawie danych i prognoz zebranych przez czterech operatorów systemu przesyłowego. Opłatę na rok 2020 niemieccy operatorzy powinni ogłosić za dwa miesiące.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 20.08.2019r. 21:57
Nasi komentatorzy żałują, że rynek upada - litości, przy 50 % dotowanej energii rynku żadnego nie ma, tam Balcerowicza trzeba i ustawy o komercjalizacji OZE.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE