ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sycylia. Magazyn energii cieplnej będzie przy elektrowni słonecznej
10.09.2019r. 06:58

Biorafineria na Sycylii zmniejszy emisję CO2 dzięki magazynowi energii cieplnej. Norweski start-up EnergyNest ogłosił swój udział w projekcie włoskiej firmy z sektora naftowo-paliwowego - Eni. Start-up dostarczy magazyn energii cieplnej do współpracy istniejącą elektrownią słoneczną CSP (Concentrated Solar Power) w biorafinerii firmy Eni na Sycylii - czytamy w BiznesAlert.pl.

Projekt, prowadzony w zakładzie produkcyjnym Eni mieszczącym się w miejscowości Gela na Sycylii, ma na celu zwiększenie wykorzystania w procesie produkcyjnym odnawialnych źródeł energii. Wykorzystanie magazynu energii cieplnej pomoże lepiej wykorzystać istniejącą koncentryczną elektrownię słoneczną (CSP - Concentrated Solar Power) do ekologicznej produkcji zarówno energii elektrycznej, jak i pary do procesów technologicznych w biorafinerii. Pomimo świetnego, pod względem nasłonecznienia, położenia na południu Europy w elektrownia słoneczna nie jest w stanie produkować dla zakładu energii po zmroku. Magazyn energii ma to zmienić, dostarczając zmagazynowane w dzień nadwyżki nawet kilka godzin po zachodzie słońca. Ukończenie budowy magazynu w drugiej połowie 2020 roku pozwoli na zmniejszenie emisji z rafinerii o 60 ton CO2 rocznie.

Start-up z Oslo wykorzystuje w swojej technologii magazynowanie energii cieplnej w specjalnej mieszance na bazie betonu, nazwanej HEATCRETE. Jak zapewnia producent, magazyn jest w stanie wytrzymać temperaturę do 550 stopni Celsjusza, a jego straty energii nie przekraczają 2% w ciągu doby. Cała instalacja jest ponadto przyjazna środowisku, ponieważ gaz, wymieniający ciepło z magazynem, nie ma bezpośredniego kontaktu z betonem - cały czas przepływa w szczelnej stalowej rurze, biegnącej przez betonowe bloki. Magazyn, ze względu na użycie w nim powszechnie stosowanych materiałów konstrukcyjnych powinien także mieć długi czas życia - nawet do 50 lat.
Magazyny energii cieplnej powinny być stosowane na coraz większą skalę, ponieważ pozwalają na zwiększenie elastyczności danych systemów. Umożliwiają również zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej do ogrzewania, co stanowi obecnie jedno z największych wyzwań. Warto także wspomnieć, że ciepło z takich magazynów może być wykorzystane do produkcji energii elektrycznej - we wspomnianym wyżej przypadku 550 °C, do jakich można nagrzać betonowe bloki, wystarczy do produkcji pary, z której można za pomocą klasycznej turbiny parowej wytworzyć energię elektryczną.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 10.09.2019r. 11:56
Ile CO2 trzeba do zbudowania zbiornika dla soli sodu/potasu, a ile dla zbudowania litej bryły betonu ? Obwód gazowy, jako pośredni przy wymianie ciepła ? Coś tu za dużo nowinek technicznych do dyskusji.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE