ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Aukcje w Niemczech: brakuje projektów, ceny w górę
12.09.2019r. 08:05

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, inwestorzy wiatrowi znowu nie wykorzystali całej puli wsparcia, którą zaoferowano w kolejnej aukcji w Niemczech. Efekt to maksymalne, możliwe stawki za energię, jakie mogli zgłosić inwestorzy.

Jak wynika z informacji przekazanych przez federalnego regulatora rynku energetycznego, Budnesnetzagentur, w najnowszej aukcji dla lądowej energetyki wiatrowej w Niemczech, w której przewidziano możliwość przyznania gwarantowanych stawek za energię dla projektów o mocy do 500 MW, wsparciem objęto tylko 21 projektów na łączną moc 176 MW.

To jeszcze słabszy wynik niż osiągnięty w poprzedniej aukcji wiatrowej z ubiegłego miesiąca, w której gwarancje sprzedaży w systemie aukcyjnym przyznano dla projektów o łącznej mocy 208 MW w stosunku do udostępnionego potencjału 650 MW.

Efekt niedoboru projektów wiatrowych i małej konkurencji wśród inwestorów, to zakontraktowanie energii po maksymalnych stawkach, które można było zgłosić do aukcji.

Najniższa zakontraktowana stawka wyniosła 61,9 EUR/MWh, a maksymalna 62 EUR/MWh, co odpowiada cenie referencyjnej, której nie mogli przekroczyć inwestorzy.

Rynek wiatrowy naszych zachodnich sąsiadów w tym roku wyraźnie hamuje, a w kolejnych latach może być podobnie z uwagi na coraz większe problemy z rozwijaniem nowych projektów.

Budnesnetzagentur już wcześniej wielokrotnie sygnalizowała problemy, które napotykają deweloperzy projektów wiatrowych w Niemczech.
W ubiegłym roku pozwolenia dostały projekty na 1,5 GW, a w pierwszych siedmiu miesiącach - jedynie 860 MW. Tymczasem w tegorocznych aukcjach przewidziano zakup energii z lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 3,6 GW.

Niemieckie stowarzyszenie branży wiatrowej BWE szacuje, że z powodu przeciągających się procedur w Niemczech zablokowano realizację projektów wiatrowych o mocy kilkunastu GW, a średni czas uzyskiwania pozwoleń przez deweloperów wiatrowych miał wzrosnąć do około 700-800 dni w porównaniu do średniej 300 dni osiąganej jeszcze trzy lata temu.

Początki spowolnienia w inwestycjach w lądowej energetyce wiatrowej w Niemczech można było zauważyć w ubiegłym roku. W 2018 roku za naszą zachodnią granicą zainstalowano wiatraki na lądzie o mocy ok. 2,4 GW w stosunku do ponad 5 GW rok wcześniej. Teraz spowolnienie widać jeszcze wyraźniej po statystykach niemieckiej energetyki wiatrowej za pierwszy kwartał 2019 r.

Wcześniej BWE podało, że w pierwszym kwartale 2019 r. w Niemczech zainstalowano wyjątkowo mało lądowych turbin - jak na niemieckie realia. W tym czasie miało powstać 41 turbin o łącznej mocy 143 MW, co oznacza spadek w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku aż o 90 proc.

Kolejna aukcja wiatrowa w Niemczech zostanie sfinalizowana już na początku przyszłego miesiąca, a na wsparcie mogą liczyć projekty o łącznej mocy 675 MW.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE