ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





MATERIAŁY PROBLEMOWE

Sieci 5G a energetyka
10.10.2019r. 05:37

Marcin Roszkowski, Prezes Instytutu Jagiellońskiego (kwartalnik Instytutu Jagiellońskiego Polish Energy Brief- 3/2019)
W rozważaniach na temat sieci 5G często pojawia się kwestia nowych możliwości, jakie przyniosą one sektorowi energetycznemu, wskazując energetykę jako idealne pole dla praktycznych zastosowań Internetu Rzeczy (IoT).

W rozważaniach na temat sieci 5G często pojawia się kwestia nowych możliwości, jakie przyniosą one sektorowi energetycznemu, wskazując energetykę jako idealne pole dla praktycznych zastosowań Internetu Rzeczy (IoT). Pojęciem tym określa się rozwiązania techniczne umożliwiające każdemu obiektowi w świecie rzeczywistym automatyczną wymianę informacji z innymi obiektami za pośrednictwem sieci Internet. Warto dodać, że nie jest to idea nowa, albowiem wizję systemu, w którym świat materialny wymienia dane via Internet za pomocą wszechobecnych sensorów, opisał w 1999 roku brytyjski przedsiębiorca i twórca start-upów - Kevin Ashton, niemniej upowszechniła się ona dopiero w ostatnich 5 latach.

Komisja Europejska pod pojęciem Internet Rzeczy rozumie swoisty ekosystem, w którym przedmioty mogą komunikować się między sobą za pośrednictwem człowieka lub bez jego udziału. Aby mogło dojść do wymiany informacji między dwiema "rzeczami", muszą zostać spełnione trzy istotne warunki.
  1. Niezbędne jest urządzenie wyposażone w sensor, które jest w stanie zebrać z otoczenia określone dane, a następnie przekazać je dalej.
  2. Potrzebne jest urządzenie, które będzie w stanie odebrać przesyłany sygnał, przetworzyć go i wywołać określoną reakcję.
  3. Niezbędny jest kanał komunikacji, który sprawnie, skutecznie i bezpiecznie przekaże dane między urządzeniami. I tu pojawia się pole dla sieci 5G.
Analiza Gartnera z grudnia 2015 roku wskazuje, że do 2020 r. sektor energetyczny będzie branżą z największą liczbą urządzeń podłączonych do Internetu. Łącznie z produkcją przemysłową (2. miejsce) i sektorem publicznym (3. miejsce) będzie posiadał ich aż 1,7 mld. Potwierdza to raport Navigant z 2018 roku, według którego technologie energetyczne dla tzw. inteligentnych miast bazujące na Internecie Rzeczy osiągną wartość blisko 21 mld dolarów do 2024 r. Tak dynamiczne przemiany na globalnym rynku energetycznym pociągają za sobą konieczność wdrożenia narzędzi umożliwiających sprawne przeanalizowanie wielkich zbiorów danych i podejmowanie strategicznych i trafnych decyzji biznesowych, co umożliwia Internet Rzeczy. Raporty te wskazują na ogromną skalę zastosowania rozwiązań IoT współgrających z systemami energetycznymi. Są to:
  • Rozwiązania z obszaru tzw. "inteligentnej energii" umożliwiające monitoring konsumpcji indywidualnej, a także procesów magazynowania (w bateriach indywidualnych czy w samochodach elektrycznych), wytwarzania i wykorzystania energii (np. w systemach solarnych, wiatrakach czy w gospodarce wodnej).
  • Inteligentne sprzęty domowe jak np.: lodówki (informujące o zawartości, przydatności do spożycia, konieczności uzupełnienia), zdalne pralki (umożliwiające wykorzystanie energii w niższych taryfach), kuchenki (pozwalające na zdalne ustawienia piekarnika, w tym w niższych taryfach). Dzięki tym rozwiązaniom możliwa jest kontrola zużycia mediów (sterując żarówkami, termostatami, klimatyzacją).
  • Inteligentny dom / automatyka budynkowa to szereg udogodnień, które mogą być wykorzystywane zarówno na poziomie indywidualnym, jak i przemysłowym: monitoring posesji (np. ogrodzenia, okien, drzwi), inteligentne nawadnianie, termostaty uczące się użytkowników, ograniczenie zużycia energii w czasie nieobecności domowników. Rozwiązania te umożliwiają w szczególności automatyczne załączanie urządzeń domowych korzystających ze szczególnych taryf energetycznych, np. piece akumulacyjne czy baterie samochodów elektrycznych w czasie doliny nocnej.
  • Składniki infrastruktury inteligentnych miast. Tu możliwe zastosowania są wyjątkowo liczne, ale wskazać należy zwłaszcza rozwiązania umożliwiające zarządzanie energią w skali całego miasta, np. systemy oświetlenia adaptującego się do poziomu zachmurzenia i pory dnia czy wykorzystanie magazynów energii ograniczających skoki zasilania systemów miejskich.
Warto dodać, że Polska jest naturalnym polem do testowania rozwiązań IoT, gdyż jest znaczącym w skali UE producentem sprzętu zaliczającego się do powyższych kategorii. Według danych CECED za 2017 r. w szeroko pojętym polskim sektorze AGD pracuje ok. 23 tys. osób zatrudnionych w 27 fabrykach sprzętu AGD. Wytwarzają one rocznie ok. 22 mln sztuk "dużego i małego" AGD, co stanowi blisko 1/4 produkcji UE i plasuje Polskę w czwórce największych europejskich producentów AGD. Co trzeba podkreślić, polskie ośrodki nie tylko montują sprzęt, ale prowadzą również prace B+R w tym obszarze.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Socyal 10.10.2019r. 08:17
I jak już się wszystko podłączy to wielki brat (oprogramowanie oczywiście) będzie decydował czy mi wyłączyć (z powodów groźby wiszącej nad matką ziemią i po przeanalizowaniu przydzielonej mi punktacji tzw oceny obywatelskiej oczywiście po wbiciu wszystkich donosów i ich analizie przez 5G czy już 6 albo 7) prąd w danym urządzeniu. Odetną mnie też od gazu (ditlenek) i nic już się nie ukryje bo nad chałupą będzie latał dron podpięty do 7 G. System 7G udzieli mi kary, naliczy wyrok a hulajnoga elektryczna z kajdankami zabierze mnie do miejsca odosobnienia a później eutanazji (bo nie będę chyba nigdy rokował poprawy). Jestem więc szczęśliwy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: młody 10.10.2019r. 13:16
slow life :-)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 10.10.2019r. 17:18
Kocham mój komputer, który się uczy moich zachowań. Zawsze inteligentnie robi coś co mnie maksymalnie denerwuje i przeszkadza w pracy. Dzięki za życie w takim środowisku.
Do sterowania termostatem (jak sama nazwa wskazuje to urządzenie utrzymujące stałą temperaturę ale autor chyba coś innego ma na myśli) nie potrzeba żadnej sieci 5G wystarczy mała elektronika w środku. Chyba, że będzie mnie to urządzenie śledziło to wtedy sieć będzie potrzebna. Ale będę musiał wtedy wolniej jeździć samochodem (sorry chyba będzie to samo samochód). Ale ciekaw jestem zabezpieczeń cyberbezpieczeństwa przy takich sieciach. I nie będzie można pójść na dziewczyny czy na wódkę bo wypad zapisze się w bazie. I jak człowiek przyjdzie do domu to za karę będzie miał zimno lub zatrzaśnięte drzwi.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: B+R 12.10.2019r. 18:25
Błędnie jest szerzona koncepcja że Internet Rzeczy (IoT) i sieci 5G to to samo, lub urządzenia IoT nie mogą działać bez sieci 5G.
Urządzenia IoT bez problemu komunikują się z wykorzystaniem istniejących sieci 4G lub LPWAN bez większych ograniczeń. Jedynym problemem jest przesyłanie strumienia wideo, przy odpowiednim podejściu problem ten można jednak obejść.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE