ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Artykuł w Financial Times krytykuje strategię wdrażania OZE
08.11.2019r. 13:30

Na łamach Financial Times ukazał się artykuł, w którym poddana krytyce została poddana strategia wdrażania odnawialnych źródeł energii - niejednolity stosunek instytucji finansowych do transformacji czy zbyt gwałtowne wdrażanie źródeł odnawialnych bez niezbędnej modernizacji sieci przesyłowych. Według autora artykułu sprawia to, że proces ten jest nieskuteczny i skutkuje wzrostami cen energii - czytamy w BiznesAlert.pl.

Na świecie toczy się debata o roli banków centralnych w transformacji energetycznej. Stanowiska poszczególnych instytucji są zróżnicowane; na przykład Bank Francji i Bank Anglii chciałyby brać czynny udział w działaniach na rzecz klimatu, niemiecki Bundesbank z kolei jest bardziej powściągliwy. Krytycy twierdzą, że banki centralne mają już zbyt wiele zadań, których nie potrafią zrównoważyć. - W rzeczywistości istnieje ogromna przepaść między wymaganymi ograniczeniami emisji dwutlenku węgla a bazą przemysłową i infrastrukturalną, która miałaby to umożliwić. Jest to spowodowane problemami politycznymi, inżynieryjnymi i łańcuchem dostaw, a nie działaniami firm finansowych - czytamy.

W artykule czytamy, że opinia publiczna bardziej obawia się przerw w dostawach energii niż topnienia lodowców, a rynki finansowe odzwierciedlają tę rzeczywistość. - Od początku roku udziały Generac, dostawcy systemów generatorów rezerwowych z siedzibą w Wisconsin, z których większość jest zasilana gazem lub ropą, wzrosły o ponad 88 procent. Firma Oersted, duński dostawca energii wiatrowej, urosła prawie o jedną trzecią. W ciągu ostatnich trzech miesięcy rozbieżności między cenami akcji obu firm wzrosły: Generac's wzrósł o prawie 30 procent, a Oersted's o ponad 9 procent. Obie firmy należą do najlepszych w swoich branżach. Generac przeszedł na systemy energii słonecznej, magazynowania energii i zarządzania zieloną energią. Oersted ostatnio otwarcie mówi o tym, że moce wytwórcze morskich farm wiatrowych zostały zawyżone przez swoje modele, ale Generac, którego podstawowa działalność opiera się na małych i średnich generatorach paliw kopalnych, prawdopodobnie jest firmą, która skorzystała najbardziej z pożarów i problemów z dostawami energii elektrycznej w Kalifornii. Generatory gazu ziemnego i oleju napędowego mogą działać nieprzerwanie przez kilka dni, a nawet tygodni, a dzisiejsze systemy zasilania awaryjnego wyczerpują się w ciągu kilku godzin - czytamy.
Autor artykułu przekonuje, że problemy, które towarzyszyły wdrażaniu energii odnawialnej w Kalifornii, Niemczech, Australii i w innych miejscach nie miały nic wspólnego z tym, czy Rezerwa Federalna, Europa Bank Centralny lub Bank Rezerw Australii miały wystarczająco surowe wymagania dotyczące zgłaszania ryzyka klimatycznego lub przyjęły wystarczającą liczbę zielonych obligacji jako zabezpieczenia. - Powstały raczej z powodu braku niskoemisyjnych rezerwowych mocy wytwórczych i stosunkowo powolnej rozbudowy sieci przesyłowych. Te problemy można było przewidzieć, ale decydenci nie wyjaśnili ich opinii publicznej, by opracować zintegrowany plan dla zielonej energii. Więc teraz macie generatory diesla w Kalifornii, węgiel w Niemczech, ceny energii wyższe niż być powinny, i powszechny cynizm podsycający populistyczną politykę - czytamy w cytowanym przez BiznesAlert.pl artykule Financial Times.
Financial Times , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE