ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Powstał jeden z największych magazynów energii w Niemczech
12.11.2019r. 08:38

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w graniczącym z Polską landzie Saksonia powstał kolejny bateryjny magazyn energii, którego zadaniem jest stabilizowanie sieci energetycznej w ramach tzw. regulacji pierwotnej. To jedna z największych instalacji tego rodzaju, która do tej pory powstała za naszą zachodnią granicą.

W Groitzsch w Saksonii świadczenie usługi tzw. regulacji pierwotnej rozpoczął bateryjny magazyn energii o mocy 16,4 MW i pojemności 25 MWh, którego zadaniem jest stabilizowanie częstotliwości sieci energetycznej w ramach rynku usług świadczonych na rzecz operatora systemu elektroenergetycznego.

Inwestycję zrealizowano na terenie stacji transformatorowej należącej do lokalnego operatora systemu dystrybucyjnego Mitnetz.

Za inwestycją stoi firma Upside Group, która podkreśla, że jej najnowsza inwestycja nabiera znaczenia w kontekście dalszego wzrostu znaczenia w systemie energetycznym elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych oraz przyszłego wyłączenia pobliskiej elektrociepłowni węglowej w Lippendorf.

O ile jest to stosunkowo nowa elektrociepłownia, powstała na początku tego wieku w miejsce starej elektrowni, którą uruchomiono w latach 60. XX wieku, o tyle może zostać wyłączona w ciągu 20 lat wobec niemieckich planów wyjścia z węgla.

Deweloper podkreśla, że kilkuletnie doświadczenia z eksploatacji uruchomionych do tej pory magazynów energii umożliwiły mu zoptymalizowanie projektu w Groitzsch pod względem kosztów i efektywności pracy całego systemu.

W instalacji wykorzystano baterie ołowiowo-węglowe, które dostarczyła firma Narada Inc. - w przeciwieństwie do większości stacjonarnych magazynów energii, w których stosuje się baterie litowo-jonowe.
Falowniki oraz systemy kontrolne na potrzeby magazynu w Groitzsch dostarczył SMA, który będzie również nadzorować i serwisować pracę całej instalacji. Niemiecki producent falowników zwiększył tym samym portfel magazynów energii, w przypadku których odpowiada za serwisowanie, do 125 MWh.

Upside Group ma już na koncie uruchomienie trzech bateryjnych magazynów energii, których łączna moc sięga 56 MW i które uczestniczą w niemieckim rynku pierwotnej regulacji częstotliwości sieci.

Wcześniej uruchomiono magazyny energii w Langenreichenbach i Bennewitz, które znajdują się również w regionie Lipska i które posiadają takie same parametry jak w przypadku magazynu w Groitzsch.

Inny magazyn energii - o mocy 5 MW i pojemności 5 MWh - powstał w pobliżu wielkiej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 145 MW, która znajduje się w Neuhardenberg w Brandenburgii.

Natomiast piąty z magazynów energii uruchomionych dotąd przez Upside Group we wschodniej części Niemiec, również w Brandenburgii, powstał w pobliżu innej, ogromnej elektrowni PV o mocy 67,8 MW. Moc tego magazynu energii wynosi 2 MW, a jego pojemność sięga 2 MWh.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 12.11.2019r. 15:58
Magazyn nie produkuje, tylko pożera energię na straty i potrzeby własne. Ciekaw jestem na czyj koszt te cuda działają ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE