ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EDF wyłącza trzy bloki jądrowe po trzęsieniu ziemi we Francji
12.11.2019r. 11:10

Po trzęsieniu ziemi, do którego doszło w poniedziałek w południowo-wschodniej Francji, trzy reaktory w elektrowni jądrowej Cruas-Meysse w departamencie Ardeche zostaną wyłączone, aby umożliwić audyt urządzeń - poinformowały we wtorek lokalne władze.

Reaktory elektrowni jądrowej zostaną zatrzymane "w najbliższych godzinach" w celu "dokładnego audytu" po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w poniedziałek w dolinie Rodanu - poinformował prefekt departamentu Drome, Hugues Moutouh. Audyt urządzeń ma trwać do 15 listopada.

"Próg sejsmiczny drgań wywołał alarm tylko na jednym z pięciu czujników obecnych w obiekcie. Nie znaleziono uszkodzeń budynków, a obiekty funkcjonują normalnie" - powiedział prefekt na konferencji prasowej. Jednak "zgodnie z procedurą bezpieczeństwa i ostrożnościową ustanowioną przez operatora wyłączenie reaktorów nastąpi w ciągu najbliższych godzin, aby umożliwić dokładny audyt urządzeń" - dodał.

Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN) zapewnił, że trzęsienie ziemi nie spowodowało "widocznych szkód", ale koncern EDF musi oszacować jego dokładny wpływ na elektrownie. "Na tym etapie nie znaleziono widocznych uszkodzeń. Operatorzy nie zidentyfikowali problemu w zakresie bezpieczeństwa" - powiedział agencji AFP dyrektor działu elektrowni jądrowych w ASN Remy Catteau. Elektrownię tworzy cztery bloki jądrowe o mocy 900 MW każdy. EDF zdecydował o wstrzymaniu produkcję w blokach nr 2, 3 i 4 elektrowni, blok nr 1 jest obecnie wyłączony w związku planową konserwacją.

- W elektrowni jądrowej Cruas-Meysse pierwsze kontrole nie wykazały żadnych widocznych uszkodzeń. Wibracje zostały jednak zarejestrowane, co wymaga dodatkowych i zapobiegawczych kontroli - poinformował EDF.

Jednocześnie koncern zakomunikował, że po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi eksploatacja elektrowni jądrowych w Bugey, Saint-Alban i Tricastin przebiega normalnie.

Elektrownia Cruas pokrywa 4-5 proc. francuskiego zapotrzebowania na energię elektryczną i około 40 proc. zapotrzebowania regionu Rodan-Alpy. Zatrudnia około 1 200 pracowników. Zajmuje obszar 148 hektarów. Woda chłodząca reaktory pochodzi z Rodanu.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,4 nastąpiło w poniedziałek ok. godz. 11.55 w dwóch francuskich departamentach Ardeche oraz Drome, ok. 10 km od elektrowni jądrowej Cruas i ok. 30 km od elektrowni Tricastin.
Jeśli chodzi elektrownie Tricastin, "urządzenia zostały zatrzymane, ale nie ze względów bezpieczeństwa. Są to postoje wykonywane automatycznie w celu ochrony sprzętu "- poinformował Catteau. "Urządzenia jądrowe mają takie parametry, aby wytrzymywały wyższe poziomy wstrząsu" - powiedział.

Stowarzyszenie opowiadające się za rezygnacją z energii atomowej we Francji "Sortir du nucleaire" napisało na Twitterze, że siła wstrząsów była większa niż "trzęsienie ziemi o podwyższonym bezpieczeństwie" o wartości 5,2, dla którego zbudowano elektrownie Tricastin i Cruas.

W 2017 roku cztery reaktory elektrowni jądrowej Tricastin zostały wyłączone na trzy miesiące ze względu na ryzyko spowodowane trzęsieniem ziemi. We wrześniu 2017 r. ASN nakazał koncernowi EDF tymczasowe zatrzymanie elektrowni Tricastin ze względu na ryzyko pęknięcia części nasypu Canal du Rhone w przypadku trzęsienia ziemi. Eksperci obawiali się wówczas powodzi, która mogłaby doprowadzić do stopienia się paliwa jądrowego czterech reaktorów, jednocześnie utrudniając wdrożenie wewnętrznych i zewnętrznych środków ostrożności. EDF pilnie wzmocnił wówczas część wałów zabezpieczających. ASN zgodził się ponownie uruchomić reaktory w grudniu 2017 r.

25 czerwca ASN ponownie poprosił o dodatkowe wzmocnienie nasypu kanału Donzere-Mondragon i wzmożony nadzór nad elektrownią. EDF musi przeprowadzić prace zabezpieczające nie później niż do końca 2022 r. Ryzyko powodzi po trzęsieniu ziemi zdaniem ekspertów pozostaje zatem główną słabością zakładu jądrowego.Historyczne najsilniejsze trzęsienie ziemi, które zanotowano w regionie, miało siłę 4,7.

Nowe zalecenia dotyczące bezpieczeństwa ASN zarekomendowało po katastrofie elektrowni Fukushima w Japonii.

Trzęsienie ziemi 11 listopada 2019 roku spowodowało szkody w departamencie Drome. Na jednej z budów zawaliło się rusztowanie, cztery osoby zostały ranne, w tym jedna - ciężko. W mieście Teil uszkodzonych zostało kilka budynków. Prefekt Ardeche zalecił mieszkańcom pozostanie poza domami ze względu na ryzyko zawalenia się budynków.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE