ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezydent: współpraca energetyczna z Danią ma strategiczny charakter
25.11.2019r. 16:29

Współpraca z Danią ma charakter wręcz strategiczny - ocenił prezydent Andrzej Duda w czasie polsko-duńskiego okrągłego stołu nt. współpracy energetycznej. Duński następca tronu książę Fryderyk podkreślał z kolei, że wspólnie możemy "z sukcesem" dokonać dekarbonizacji.

Jak wskazał prezydent, z Danią Polska współpracuje najściślej w dwóch obszarach - przy gazociągu Baltic Pipe i rozwoju odnawialnych źródeł energii. Jak dodał, cieszy się, że w kwestii budowy gazociągu Baltic Pipe udało się przeprowadzić sprawy administracyjne i na ręce księcia Fryderyka złożył podziękowania dla duńskich władz. Wyraził też nadzieję na współpracę z Danią przy budowie farm wiatrowych na Bałtyku.

Dekarbonizacja naszych gospodarek będzie trudna i pełna wyzwań, ale jeśli razem będziemy przygotowani, to wspólnie odniesiemy sukces - powiedział z kolei duński następca tronu, który wraz z małżonką, księżną Marią Elżbietą składa jednodniową wizytę w Polsce. Książę Fryderyk podkreślał, że "polsko-duńskie partnerstwo energetyczne jest mocne i zdywersyfikowane. Zobaczymy to wkrótce fizycznie, przez połączenie gazociągiem bałtyckim Baltic Pipe".

Andrzej Duda przypomniał, że Polska zdecydowała się na budowę terminala LNG i Baltic Pipe, ponieważ - także z powodów historycznych - była skazana na jednego dostawcę gazu. "Stawiało nas to w bardzo trudnej sytuacji, kiedy nie ma możliwości skorzystania z konkurencyjnej oferty" - wskazał prezydent. Podkreślał, że ambicją Polski jest zbudowanie, również dzięki Baltic Pipe, gazowego hubu i dostarczanie gazu sąsiadom. Wymienił tu Ukrainę. Jak mówił, to ważny sąsiad i chcielibyśmy, żeby zbliżał się do Zachodu, UE i wspólnych wartości państw demokratycznych. "Te wartości to także bezpieczeństwo energetyczne" - zauważył.

Prezydent podkreślił, że w przypadku polskiej energetyki, gaz daje dużą poprawę w zakresie ochrony klimatu i 60 proc. ograniczenie emisji w stosunku do węgla. Jak zaznaczył, istotnym elementem miksu energetycznego, który chcemy stworzyć "na dziesięciolecia", jest energia odnawialna, w tym energia wiatrowa.

"I tutaj korzystanie z doświadczeń duńskich w zakresie budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim jest dla nas elementem bardzo ważnym i współpraca z Danią nas bardzo interesuje" - powiedział. Wyraził nadzieję, że wraz z Danią zrealizujemy wspólne inwestycje.

Prezydent wskazał, że w Polsce mieliśmy i mamy problem niepokojów społecznych związanych z ustawianiem wiatraków na terenach zamieszkałych. "Były i są protesty i zobowiązania wyborcze w tej sprawie, ale nie mam wątpliwości, że takie właśnie farmy wiatrowe mogą być realizowane na Morzu Bałtyckim, z dala od brzegu morskiego na polskich wodach terytorialnych" - powiedział.
"Chcemy, żeby takie farmy powstawały i mam nadzieję, że współpraca z Danią w tym zakresie będzie się rozwijała" - dodał.

Książę Fryderyk przypomniał z kolei, że duńskie firmy już budują w Polsce elementy turbin wiatrowych, a eksportowane na cały świat duńskie wiatraki zawierają urządzenia kontrolne, produkowane w Polsce. Zaznaczył, że Polska i Dania współpracują również w obszarach biogazu i efektywności energetycznej.

Następca duńskiego tronu przypomniał ubiegłoroczny COP24 i przyjęcie tzw. Katowice Rulebook. Dziękował Polsce za zaangażowanie podczas szczytu klimatycznego. "Mam nadzieję, że polska transformacja energetyczna będzie przebiegać w duchu porozumienia z Katowic" - mówił.

Przy projektach morskich farm wiatrowych na Bałtyku z Duńczykami najbliżej współpracuje PGE - największa polska spóła energetyczna. Z firmą Oersted negocjuje sprzedaż połowy udziałów w dwóch swoich projektach morskich farm. Chodzi o udziały w spółkach Elektrownia Wiatrowa Baltica-3 oraz Elektrownia Wiatrowa Baltica-2. W perspektywie 2030 r. ta pierwsza ma zbudować wiatraki o mocy rzędu 1 GW, ta druga - o mocy ok. 1,5 GW.

Oersted (dawniej DONG) to największy na świecie developer w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, w 50,1 proc. państwowy. Firma jest właścicielem lub współwłaścicielem farm i projektów w Danii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, w USA oraz na Tajwanie. Oersted zapowiada, że w 2020 r. jego morskie farmy na całym świecie będą miały w sumie moc niemal 7,5 GW.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: algas 25.11.2019r. 17:33
Strategicznie to Dania już nie zużywa węgla(śladowo)a od 2030 nie będzie stosować g.z. Czyli Polska to rynek zbytu a... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 26-11-2019r. 22:10 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE