ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Hutek: rozmowy w Polskiej Grupie Górniczej zmierzają w kierunku protokołu rozbieżności
29.11.2019r. 13:57

Piątkowe rozmowy płacowe w Polskiej Grupie Górniczej zmierzają w kierunku uzgodnienia protokołu rozbieżności; jeżeli zostanie podpisany, dalsze negocjacje będą toczyć się według procedur sporu zbiorowego - ocenił szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek.

Przedstawiciele PGG nie komentują przebiegu rozmów do czasu ich zakończenia.

Jeżeli dojdzie do podpisania protokołu, związkowcy mają zdecydować o przerwaniu trwającej od środy okupacji siedziby firmy. Jeżeli natomiast nie uda się uzgodnić treści dokumentu, przedstawiciele związków mają pozostać w budynku PGG.

"Przygotowywany jest protokół rozbieżności. Jeżeli zostanie zaakceptowany i podpisany, będziemy dalej rozmawiać w formule sporu zbiorowego" - powiedział dziennikarzom Hutek.

Związkowcy nalegają, by zarząd PGG zgodził się na postulowane przez związki włączenie tzw. dodatków gwarantowanych do sumy, na podstawie której naliczana będzie nagroda roczna, tzw. czternastka. Dzięki temu świadczenie to byłoby o kilkaset złotych większe, w zależności od stanowiska pracy. Według nieoficjalnych informacji związkowców może to kosztować spółkę ponad 40 mln zł.

Zgodnie z wcześniejszymi porozumieniami, za każdy przepracowany dzień górnicy otrzymują dodatek w wysokości od 18 do 32 zł, w zależności od stanowiska. Dzięki temu, jeżeli górnik przepracuje cały miesiąc, jego wynagrodzenie jest wyższe o kilkaset złotych. Włączenie tej sumy do podstawy naliczania nagrody spowodowałoby, że również ona będzie odpowiednio wyższa.
Związkowcy wnioskują też, aby dodatki wliczyć również do podstawy naliczania wypłacanej na początku grudnia nagrody barbórkowej, ale wiadomo już, że ten postulat prawdopodobnie nie zostanie zrealizowany.

Wszystko wskazuje na to, że w piątek strony nie porozumieją się co do głównego związkowego postulatu, jakim jest podwyżka wynagrodzeń górników w przyszłym roku o 12 proc. Po podpisaniu protokołu rozbieżności dalsze rozmowy mają być prowadzone przy udziale mediatora. Strony miałyby się spotkać za kilka dni, a na mediacje byłby kolejny miesiąc. PGG miałaby przedstawić swoje propozycje płacowe ok. 10 grudnia.

Podpisanie protokołu rozbieżności ma zakończyć trwającą od środy akcję protestacyjną, w ramach której grupa ok. 30-40 związkowców stale przebywa w katowickiej siedzibie PGG. Brak uzgodnień może oznaczać kontynuowanie akcji.

W sobotę zatrudniająca ok. 42 tys. osób Polska Grupa Górnicza - największy producent węgla kamiennego w Unii Europejskiej - ma świętować Barbórkę - obchodzony 4 grudnia Dzień Górnika. Przedstawiciele spółki spodziewają się udziału w uroczystościach wysokich przedstawicieli rządu.

10 grudnia, na podstawie porozumienia z września br., załoga PGG otrzyma 860 zł brutto jednorazowej premii, co będzie kosztowało spółkę ok. 44 mln zł. We wrześniowym porozumieniu zarząd PGG zagwarantował także, że górnicy utrzymają w przyszłym roku przysługujące im obecnie dopłaty do przepracowanych dniówek. Teraz związki chcą, by były one wliczane do podstawy ustalania wysokości "czternastki".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE