ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska staje się jednym z najciekawszych rynków PV w Europie
24.12.2019r. 04:50

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, do takiego wniosku dochodzi specjalizująca się w analizach sektora energetycznego londyńska firma konsultingowa GlobalData, która w prognozie dedykowanej naszemu rynkowi PV ocenia, że staje się on jednym z "najgorętszych rynków PV w Europie".

Na koniec listopada zainstalowany potencjał fotowoltaiki w Polsce zbliżył się do 1,2 GW, rosnąc od początku roku o ponad 0,7 GW.

Według wypowiedzi przedstawicieli rządu, m.in. ministra klimatu Michała Kurtyki, na koniec 2019 roku możemy zbliżyć się do 1,5 GW, chociaż biorąc pod uwagę notowane w tym roku tempo wzrostu, powinniśmy osiągnąć co najwyżej 1,3 GW, co i tak będzie niesamowitym wynikiem, biorąc pod uwagę dotychczasową historię fotowoltaiki w Polsce.

Według europejskiego stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe, Polska będzie w tym roku piątym największym rynkiem w Europie pod względem uruchomionego potencjału elektrowni PV. Wyprzedzą nas jedynie Hiszpanie mający zainstalować aż 4,7 GW, Niemcy (4 GW), Holendrzy (2,5 GW) oraz Francuzi (1,1 GW).

Tempo wzrostu notowane w tym roku na naszym rynku fotowoltaicznym, a także duże szanse na jego podtrzymanie, a nawet zwiększenie - m.in. dzięki zapowiadanym, kolejnym aukcjom oraz wsparciu energetyki prosumenckiej - sprawiają, że polski rynek PV przyciąga coraz większą uwagę europejskiej i globalnej branży PV.

To, jak będzie rozwijać się polska fotowoltaika w kolejnych latach, oceniła londyńska firma konsultingowa GlobalData, a jej prognoza powinna jeszcze zwiększyć zainteresowanie naszym rynkiem PV.

- Polska ostatnio weszła do klubu "GW" jeśli chodzi o zainstalowaną moc fotowoltaiki, a do końca roku powinna osiągnąć zainstalowaną moc PV na poziomie 1,2-1,3 GW - zauważa Tarun Bhutani z GlobalData.

Analitycy GlobalData w komentarzu na temat rozwoju polskiego rynku energii słonecznej oceniają, że do 2022 roku jego zainstalowana moc wzrośnie do 3,15 GW, a więc trzykrotnie w stosunku do obecnej, skumulowanej mocy.

Brytyjska firma odnotowuje przy tym wkład, jaki we wzrost zainstalowanego potencjału fotowoltaiki w Polsce wnosi segment mikroinstalacji, napędzany dotąd przez unijne dotacje, ale ostatnio również przez korzystne zmiany w prawie oraz przez rządowy program Mój Prąd.

- Redukcja podatku VAT dla mikroinstalacji z 23 proc. do 8 proc., wspierana przez ogłoszony wcześniej program Mój Prąd przeznaczony dla sektora domowej fotowoltaiki pomogą w utrzymaniu wzrostu instalacji fotowoltaicznych, który został wykreowany przez wdrożenie net-meteringu oraz systemu kontraktów różnicowych - dodaje Tarun Bhutani.
Dynamiczny wzrost liczby instalowanych megawatów powinien zostać podtrzymany w przyszłym roku dzięki inwestycjom realizowanym dzięki ubiegłorocznym i tegorocznym aukcjom.

W ubiegłorocznej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o mocy do 1 MW wygrały 554 projekty. Sprzedano 8,17 TWh energii elektrycznej o wartości 2,878 mld zł.

Natomiast w tegorocznej aukcji w tym samym koszyku wygrało już 759 ofert i sprzedano ponad 11,43 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 3,6 mld zł.

Ponadto pierwsze oferty PV wygrały w aukcji dla wiatru i fotowoltaiki dla projektów o jednostkowej mocy powyżej 1 MW, a tego rodzaju, wielkoskalowych instalacji PV powinno powstać jeszcze więcej dzięki aukcji planowanej na 2020 rok.

GlobalData odnotowuje przy tym plany inwestorów działających na polskim rynku jeśli chodzi o duże elektrownie fotowoltaiczne, które mogą powstać poza rządowym systemem wsparcia.

W tym kontekście londyńska firma wymienia inwestycję, która przyciągnęła chińską firmę China Sinogy Electric Engineering. Chodzo o projekt wielkiej elektrowni PV o mocy nawet 600 MW rozwijanej w Wielkopolsce przez spółkę Energia Przykona należącą do warszawskiego funduszu Neo Investments.

GlobalData zauważa też aktywność w obszarze PV, którą zwiększyły polskie, państwowe koncerny energetyczne.

W tym gronie najambitniejsze plany ma Polska Grupa Energetyczna, która zapowiedziała realizację projektów PV o łącznej mocy nawet 2,5 GW, w tym realizowanych we współpracy z państwowymi molochami KGHM i PKP.

PGE zapowiada m.in. budowę farm fotowoltaicznych o mocy 60 MW przy elektrowni w Bełchatowie oraz o mocy 125 MW przy elektrowni Dolna Odra. Na razie nie wiadomo, czy Grupa zdecyduje się na przystąpienie z tymi projektami do aukcji czy będzie je realizować bez rządowych mechanizmów wsparcia.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: zgryźliwy 24.12.2019r. 11:17
No to kiedy powtarzamy brytyjski wariant blackoutu ? Czytał ktoś kiedyś wytyczne przyłączania mikroinstalacji ? Zapad... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: sarkazm 04.01.2020r. 11:06
.. a chińscy komuniści (dominujący globalny eksporter) z tego bardzo cieszą się ....
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 05-01-2020r. 12:36 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE