ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Grupa posłów PiS proponuje, by Skarb Państwa mógł obejmować akcje w celu zwiększenia udziału w kapitale zakładowym
16.01.2020r. 05:11

Grupa posłów PiS proponuje, by Skarb Państwa mógł obejmować akcje w celu zwiększenia udziału w kapitale zakładowym spółki - wynika ze złożonego w środę poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 158).

Projekt zakłada m.in. wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym.

"Zmiana w art. 9b ust. 1 pkt 2 ww. ustawy polega na wskazaniu, że Skarb Państwa może obejmować akcje również w celu zwiększenia udziału w kapitale zakładowym spółki, a w przypadku prostej spółki akcyjnej w ogólnej liczbie akcji. Umożliwi to Skarbowi Państwa wzięcie udziału w tych przypadkach podwyższenia kapitału zakładowego, w których wyłączone lub ograniczone jest prawo poboru w spółkach akcyjnych lub prawo pierwszeństwa do objęcia nowych udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, a propozycja objęcia nowych akcji lub udziałów będzie skierowana do Skarbu Państwa" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

"Wprowadzenie takiego rozwiązania pozwoli Skarbowi Państwa na pełniejszą realizację i ochronę własnych interesów ekonomicznych i gospodarczych w spółkach" - dodano.

Obecne brzmienie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym zakłada, że Skarb Państwa może obejmować akcje w celu utrzymania swojego udziału w kapitale zakładowym spółki na dotychczasowym poziomie, w szczególności poprzez wykonanie prawa poboru.

Nowe brzmienie ustawy o zasadach zarządzania, które ma wejść w życie 1.03.2020 r., również zakłada utrzymanie udziału Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki, a w przypadku prostej spółki akcyjnej w ogólnej liczbie akcji, na dotychczasowym poziomie, w szczególności poprzez wykonanie prawa poboru.

Według obecnie obowiązującej ustawy o zasadach zarządzania, Skarb Państwa może obejmować akcje także w celu: realizacji polityki społecznej lub gospodarczej państwa, w tym finansowania nowych inwestycji; podejmowania środków służących ochronie podstawowych interesów bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, o których mowa w art. 346 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Projekt noweli autorstwa grupy posłów PiS o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany w ustawie z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej oraz wynikające z nich zmiany w przepisach kilkudziesięciu innych ustaw.

Projekt zakłada dokonanie przesunięć niektórych spraw między działami administracji rządowej, związane z wyodrębnieniem dwóch nowych działów administracji - aktywa państwowe i klimat.

Dział aktywa państwowe, jak napisano w uzasadnieniu noweli, obejmie sprawy dotyczące gospodarowania mieniem państwowym, w tym wykonywania praw majątkowych i osobistych przysługujących Skarbowi Państwa oraz ochrony interesów Skarbu Państwa - z wyjątkiem spraw, które na mocy odrębnych przepisów pozostaną we właściwości innych działów.

"Minister właściwy do spraw aktywów państwowych będzie reprezentował Skarb Państwa w zakresie gospodarowania mieniem państwowym. Proponuje się również, aby minister ten posiadał kompetencję inicjowania polityki państwa w zakresie wykorzystania mienia państwowego" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Dział klimat obejmie zaś sprawy klimatu i zrównoważonego rozwoju.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

KOMENTARZE ( 6 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energa 16.01.2020r. 08:31
Największym bankrutem Skarb Państwa bedzie w resorcie węgla i energetyki. Te aktywa beda spadały lawinowo a energia z... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 24-01-2020r. 05:50 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: akcjonariuszek energetyczny 16.01.2020r. 17:47
Czy nie byłoby prościej wyprowadzając SSkarbu Państwa z Giełdy?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Uyg 17.01.2020r. 19:16
Nacjonalizacja przemysłu Masakra
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE