ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wiceminister Gawęda: ponad 1 mld zł zysku czterech wiodących spółek węglowych
21.01.2020r. 15:27

W ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku cztery górnicze spółki: Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa, Lubelski Węgiel Bogdanka i Węglokoks Kraj odnotowały łącznie zysk w wysokości 1,08 mld zł - poinformował we wtorek wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda.

Stratę odnotowała natomiast finansowana głównie z budżetowych dotacji Spółka Restrukturyzacji Kopalń (nieprowadząca wydobycia węgla, ale likwidująca i zagospodarowująca majątek nieczynnych kopalń) oraz spółka Tauron Wydobycie, należąca do grupy energetycznej Tauron.

Wiceminister wskazał, że tegoroczna strata spółki Tauron Wydobycie (skupia ona kopalnie Janina, Sobieski i Brzeszcze), wynika z tzw. odpisów aktualizacyjnych.

Natomiast Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która również notuje stratę księgową, nie jest firmą produkcyjną, ale podmiotem powołanym wyłącznie do zabezpieczenia i likwidacji wygaszonych wcześniej kopalń, zagospodarowania ich majątku oraz naprawy szkód górniczych.

Straty poniosły w ub. roku także prywatne górnicze spółki, niezwiązane ze Skarbem Państwa.
"Musimy mieć świadomość, że bieżący rok będzie trudny, wymagający od nas wszystkich dużego zaangażowania ze względu na uwarunkowania europejskiego rynku surowcowego" - zaznaczył wiceminister Gawęda, który jest także Pełnomocnikiem Rządu do spraw Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego.

Na międzynarodowym rynku od wielu miesięcy obserwowany jest spadek cen węgla kamiennego, które w europejskich portach są obecnie nawet o połowę niższe niż ponad rok wcześniej.

Gawęda przypomniał, że do SRK - ramach restrukturyzacji sektora węglowego - w latach 2016-2019 trafiły zobowiązania po Kompanii Węglowej oraz Katowickim Holdingu Węglowym (kopalnie tych spółek przejęła Polska Grupa Górnicza), których część została pokryta dokapitalizowaniem. Przejęte zobowiązania wpłynęły na łączną stratę SRK, która finansowała swoją działalność z budżetu państwa i dokapitalizowania.

Wtorkowa Rzeczpospolita napisała, że od stycznia do listopada minionego roku krajowa branża węglowa zanotowała łączną stratę przekraczającą 460 mln zł, podczas gdy w porównywalnym okresie 2018 r. sektor węglowy miał 980 mln zł zysku. Wtorkowa wypowiedź wiceministra Gawędy wskazuje, że cztery nadzorowane przez Skarb Państwa spółki wydobywcze zanotowały w ciągu 11 miesięcy ub. roku zysk, zaś straty są po stronie SRK i kopalń należących do grupy Tauron i podmiotów prywatnych.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: wujo 21.01.2020r. 15:51
i nie jest prawdą, że dach przeciekał, szczególnie, że prawie nie padało
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wujo 21.01.2020r. 15:54
warto dodać Panie Ministrze, ze ten 1 mld zl to wynik JSW. I wszystko fajnie tylko ze cashflow za ten okres to jakies... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Kaz 22.01.2020r. 10:19
Kolejny cud nad Wisłą !!! Ogromne hałdy węgla leżą na składach i nikt tego nie chce kupić. Na dodatek aura iście... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 23-01-2020r. 17:07 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 22.01.2020r. 11:00
To jest tylko kreatywna księgowość więc Gawęda może ogłosić że pgg ma zysk ale on jest tylko na papierze.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kaja 22.01.2020r. 13:10
W Polsce obowiązują jednolite standardy księgowe. W związku z tym, wydaje się, że ministra Gawędę śmiało można... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE