ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Projekty offshore oczekują na przyjęcie planu zagospodarowania obszarów morskich
23.01.2020r. 06:30

Planujemy jak najszybciej przyjąć plany zagospodarowania obszarów morskich. Zgodnie z przepisami dyrektywy UE jesteśmy zobligowani zrobić to do marca 2021 roku. Będziemy się starali przyjąć ten plan w formie rozporządzenia jeszcze w tym roku - zapowiedziała cytowana przez BiznesAlert.pl Katarzyna Krzywda, dyrektor Departamentu Gospodarki Morskiej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa.

Zgodnie z ustawą o obszarach morskich, plany zagospodarowania muszą zostać wydane z uwzględnieniem obowiązujących decyzji. Plan ten uwzględnia rozwój morskich farm wiatrowych na terenie wyłącznej strefie ekonomicznej. - Plan musi uwzględniać wydane decyzje lokalizacyjne, a tych jest obecnie 12. Są one obowiązujące i opłacane, a zostały wydane w latach 2012-2013. Są to przede wszystkim decyzje dotyczące morskich farm wiatrowych w centralnej części wybrzeża - wyjaśniła Katarzyna Krzywda podczas sejmowej komisji żeglugi morskiej.

Obecnie procedowane są przepisy i prowadzone są rozmowy z firmami, tak, aby farmy mogły przepuszczać statki rybackie. - Wiemy już dziś, wiatraki będą coraz większe, a odległości będą rosły. Obecnie żaden z inwestorów nie jest w stanie powiedzieć jak duże będą te odległości. Decyzje środowiskowe wymuszają korytarze, którymi będą mogły przelatywać ptaki. Korytarze mogą sięgać nawet kilometra szerokości. Będą mogli z nich korzystać rybacy. Priorytetem będzie zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi - wyjaśniła Katarzyna Krzywda.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planuje przyjąć ten plan jak najszybciej. - Zgodnie z prawem UE jesteśmy zobligowani zrobić to do marca 2021 roku. Będziemy się starali przyjąć ten plan w formie rozporządzenia jeszcze w tym roku. Obecnie zakończyły się prace nad przygotowaniem projektu i jesteśmy na etapie przygotowania dokumentacji o transgranicznej ocenie oddziaływania na środowisko. Powinno to potrwać sześć miesięcy, wówczas plan będzie procedowany tak jak rozporządzenie, a przyjmie je Rada Ministrów - powiedziała Katarzyna Krzywda. Wyjaśniła, że wszystkie pozwolenia, które zostały już wydane, nie są wstrzymane, a inwestorzy mogą pozyskiwać pozwolenia środowiskowe i budowlane. - Wstrzymane zostało wydanie nowych pozwoleń, do czasu kiedy zostanie przyjęty nowy plan - powiedziała Katarzyna Krzywda.

Obecnie ważną decyzję lokalizacyjną posiada 10 projektów o areale 1,084 km2. Projekty realizują:

1/: Polenergia/ Equinor - Bałtyk I - 128 km 2. Warunki przyłączenia do sieci 1,560 MW;

2/: Polenergia/ Equinor - Bałtyk II - 122 km 2. Warunki przyłączenia do sieci 240, a umowa; przyłączeniowa 600 MW

3/: Polenergia/Equinor - Bałtyk III - 116 km 2 - Umowa przyłączeniowa - 1200 MW;

4/: PGE Baltica 2 - 189 km2 - warunki przyłączenia do sieci - 1498 MW;

5/: PGE Baltica 3 - 131 km 2 - warunki przyłącznia do sieci 1045 MW;
6/: PGE Baltica 1 - 108 km 2;

7/: RWE Renewables - 42 km 2 - warunki przyłączenia do sieci - 350 MW;

8/: PKN Orlen - Baltic Power - 131 km 2 - warunki przyłączenia do sieci - 1200 MW;

9/: EDPR - B- Wind - 42 km;

10/: EDPR - C- Wind - 49 km;

Łączne warunki przyłączeniowe do sieci z Polskimi Sieciami Energetycznymi to 7,093 MW, a projekty mają zająć areał 1,084 km.

O koncesje na morskie farmy wiatrowe w 2019 roku wystąpił m.in. katowicki Tauron.

Zgodnie z projektem ustawy o morskich farmach wiatrowych, który trafił w styczniu do konsultacji publicznych, pierwsza faza wsparcia projektów offshore będzie przewidziana dla tych z najbardziej zaawansowanym procesem inwestycyjnym. Obecnie są dwa projekty z umową przyłączeniową: polskiej Polenergii i norweskiego Equniora - Bałtyk III oraz PGE Baltica III. Te dwa projekty mają umowy przyłączeniowe na łączną moc 2,245 GW. Łączna moc zainstalowana morskich farm wiatrowych, które będą mogły wziąć udział w pierwszej fazie systemu wsparcia, określona jest ustawowo i wynosi 4,6 GW. Chodzi więc najprawdopodobniej o projekty Polenergii, Equniora, PKN Orlen oraz Polskiej Grupy Energetycznej. Pierwsza faza będzie obejmować lata 2020-2022.

Prawo do pokrycia tzw. ujemnego salda w drugiej fazie systemu wsparcia przyznawane będzie w drodze aukcji. Projekty będą konkurować ceną wytwarzanej energii elektrycznej na zasadach tożsamych do obecnie obowiązującego systemu wsparcia OZE. Pierwsze aukcje zostały zaplanowane na 2023 rok - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE