ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

GEH i TerraPower łączą siły w celu budowy reaktora VTR
23.01.2020r. 12:51

GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) i TerraPower mają podjąć współpracę w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w zakresie projektowania i budowy uniwersalnego reaktora testowego (Versatile Test Reactor - VTR) dla Departamentu Energii USA (DOE). Wspólne działania GEH-TerraPower będą wspierane przez konsorcjum Utility Energy Northwest wraz z innymi firmami zainteresowanymi przyłączeniem się do tego projektu.

Battelle Energy Alliance (BEA) - wykonawca zarządzający dla Narodowego Laboratorium DOE w Idaho National Laboratory (INL) - w listopadzie ubiegłego roku wyraził zainteresowanie interesariuszy z branży przemysłowej nawiązaniem partnerstwa w celu udziału w kosztach budowy VTR. Energy Northwest - konsorcjum 27 instytucji użyteczności publicznej w stanie Waszyngton oraz operator jedynej działającej w tym stanie elektrowni jądrowej - Columbia Generating Station - będzie wspierać ich wysiłki. Inne firmy i inwestorzy także wyrazili zainteresowanie udziałem w tym projekcie i jeśli zostaną uwzględnione ich wykaz zostanie ogłoszony później - czytamy we wspólnym oświadczeniu GEH i TerraPower.

"Aby w pełni wykorzystać potencjał energetyki jądrowej, biznes i rząd muszą współpracować oraz inwestować zarówno w testowanie nowych materiałów jak i opracowywanie i demonstrowanie zaawansowanych technologii" - powiedział Chris Levesque, prezes TerraPower.
VTR zostanie wykorzystany, jako źródło prędkich neutronów do badań i rozwoju zaawansowanych technologii reaktorów. Takie obiekty są obecnie dostępne tylko w niewielu lokalizacjach na całym świecie, a Stany Zjednoczone nie dysponują podobnym narzędziem od ponad 20 lat. DOE został zobowiązany do budowy reaktora VTR na mocy Ustawy o zdolnościach innowacyjnych w dziedzinie energii jądrowej (Nuclear Energy Innovation Capabilities Act - NEICA), która weszła w życie we wrześniu 2018 r. Reaktor ma być zmniejszoną (około 300 MWt) wersją reaktora energetycznego PRISM firmy GE Hitachi, opartego na konstrukcji reaktora EBR- II, zintegrowanego chłodzonego sodem prototypu reaktora prędkiego, który działał w Argonne National Laboratory w latach 1963-1994. VTR, podobnie jak PRISM, wykorzystywałby paliwa ze stopów metali. GEH jest aktywnie zaangażowany w rozwój projektu koncepcyjnego VTR, a TerraPower wspiera program VTR, wprowadzając ulepszenia do projektu reaktora.

W związku z wypełnieniem deklaracji oddziaływania na środowisko, wydanej w sierpniu 2019 r., DOE zapowiedział, że już w 2021 r. podejmie decyzję czy kontynuować budowę reaktora VTR. Kongres musi następnie zdecydować, czy przeznaczy na ten cel niezbędne fundusze. Budowa może rozpocząć się już w 2022 r., a uruchomienie nastąpi w 2026 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE