ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Raport: Polska powinna odejść od węgla do 2030 roku
18.02.2020r. 05:02

Opublikowany przez Fundację Instrat raport "2030. Analiza dot. granicznego roku odejścia od węgla w energetyce w Europie i Polsce" pokazuje, że szybkie odejście Polski od spalania węgla w energetyce jest nie tylko możliwe ale i konieczne w świetle realizacji naszych zobowiązań międzynarodowych. Eksperci Instratu przeanalizowali kluczowe scenariusze klimatyczno-energetyczne renomowanych instytucji międzynarodowych. Wynika z nich, że Polska powinna odejść od węgla najpóźniej do 2030 roku.


UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:

Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 21 )

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: to się da zrobić 18.02.2020r. 12:31
Jeżeli 26 krajów UE odejdzie od węgla do 2030 roku a Niemcy najpóżniej do 2038 roku to znaczy że jest to możliwe. No ale po co coś robić jak można tylko narzekać na tą wstrętną UE i ją szantażować że musi dawać coraz więcej kasy. Skutek już widać bo nasza energia szybko drożeje jak mamy najdroższy węgiel na świecie i coraz wyższe ceny za emisje za CO2. Mamy też już od dawna najdroższą energię hurtową w europie więc kupujemy coraz więcej taniej z importu . Dlatego skończy się najdroższą energią w europie i bankructwem nierentownych elektrowni węglowych a tani prąd będziemy kupowali od naszych sąsiadów. Więc jak wam 27 osób mówi ci że jesteś pijany to się z nimi nie kłóć bo tak na pewno jest.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 18.02.2020r. 16:55
Nasz węgiel kosztuje 11 zł/GJ. W przeliczeniu na dobrej elektrowni wyjdzie ci koszt węgla 88 zł/MWhe. Epatowanie cena hurtową mnie rusza, skoro cena końcowa w Niemczech i Danii dwa razy wyższa. Cały problem OZE na tym polega, że nagłaśnia się niski koszt wytworzenia, a ukrywa koszt mocy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Marek 18.02.2020r. 21:45
Jesteś zbytnim optymistą. Co powiesz na 13 zł za GJ (niestety tyle sobie życzy za t górniczy bankrut) a i takich dobrych elektrowni to w Polsce jak na lekarstwo. Tak wiec rzeczywistość jest taka że w większości polskich elektrowni węglowych ten koszt to nie mniej niż 110 zł za MWh, a bardziej realnie 140-150.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 20.02.2020r. 16:42
Dlatego napisałem, że chodzi o dobrą, nową elektrownię. Jak widać wymiana bloków na sprawniejsze miała sens, bo oferowała cenę prądu nieosiągalną dla OZE. Bruksela nie mogła tego tolerować, stąd podatek ETS CO2 stał się koniecznością.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 02.03.2020r. 08:58
O czym wy tu piszecie? Nie jest żadnym problemem płacenie za węgiel na poziomie 13 zł/GJ. Problem to to, że podatek za CO2 to porównywalny poziom. I nie jest problemem zapłacić to górnictwu. Dodam, że podatek za CO2 dotyczy także węgla brunatnego. A energia w cenie 150 zł/MWh, to już była i to se ne wrati.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pragmatyk 18.02.2020r. 18:37
Taki artykuł jak ten, to dopiero klimat psuje.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE