ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Medycyna nuklearna wsparciem dla pracowników służby zdrowia nie tylko w czasie walki z COVID-19
09.04.2020r. 14:50

Światowy Dzień Zdrowia 2020, który obchodzony był w tym tygodniu jest okazją do podkreślenia roli i poświęcenia pielęgniarek oraz położnych w bardzo szczególnym czasie, kiedy połowa ludzkości jest dotknięta pandemią COVID-19. Pracownicy służby zdrowia są na pierwszej linii walki z pandemią bez względu na wszystko. Ale w jaki sposób przyczyniają się one do realizacji misji MAEA i w jaki sposób MAEA wspiera je w ich pracy, w tym podczas obecnej pandemii?

"Pielęgniarki i położne są kręgosłupem każdego systemu opieki zdrowotnej" - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Na świecie są 22 miliony pielęgniarek i 2 miliony położnych, co stanowi połowę światowej siły roboczej w służbie zdrowia, a dodatkowe 9 milionów pielęgniarek i położnych będzie niezbędne dla zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do opieki zdrowotnej do 2030 r.

MAEA prowadzi obecnie kilkaset projektów współpracy technicznej i koordynuje projekty badawcze w dziedzinie ludzkiego zdrowia. Od momentu powstania w 1957 r. MAEA wspierała kraje w walce z rakiem, chorobami sercowo-naczyniowymi, niedożywieniem i innymi chorobami - w tym Ebolą, Ziką i obecnie COVID-19 - przy użyciu technik jądrowych i wykorzystujących energię jądrową. MAEA zapewnia kształcenie i szkolenie personelu, wytyczne, materiały, narzędzia i sprzęt, a także wsparcie w zakresie bezpieczeństwa radiologicznego i zapewnienia jakości. Szkoleni i wspierani przez MAEA pracownicy służby zdrowia są częścią zespołów medycznych, w których pielęgniarki odgrywają istotną rolę.

W jaki sposób pielęgniarki wspierają misję MAEA oraz w jaki sposób MAEA pomaga im w ich pracy?

Zwalczanie pandemii COVID-19 i innych wirusów

MAEA we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oferuje swoje wsparcie i wiedzę, aby pomóc krajom w stosowaniu łańcuchowej reakcji odwrotnej transkrypcji-polimerazy w czasie rzeczywistym (real-time RT-PCR), jednej z najdokładniejszych naukowych metod wykrywania, śledzenia i badania wirusów, w tym koronawirusa. W ramach tych działań organizacja zapewnia zestawy diagnostyczne, sprzęt i szkolenie w zakresie technik wykrywania wykorzystujących energię jądrową w ponad 100 krajach, które wystąpiły z prośbą o pomoc.

Pielęgniarki są zaangażowane na wszystkich etapach zarządzania pandemią, w tym w etapach zapobiegania, łagodzenia, przygotowania, reagowania i rekonwalescencji. Potrzebne są odpowiednie szkolenia i ochrona, aby zapewnić im bezpieczeństwo i zdrowie. Im wcześniej wirusy zostaną zidentyfikowane i zbadane, tym wcześniej można zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby.

"W miarę rozprzestrzeniania się COVID-19 ludzie, którzy stanowią naszą najlepszą obronę w celu powstrzymania i złagodzenia tej epidemii, również stają przed największym ryzykiem zarażenia się: są to pracownicy służby zdrowia, którzy codziennie kontaktują się z potencjalnie zarażonymi pacjentami", powiedział May Abdel-Wahab, Dyrektor Wydziału Ludzkiego Zdrowia MAEA. "Dlatego ważne jest, aby wspierać, zarządzać i chronić te osoby - w tym nie tylko lekarzy, ale także pielęgniarki, ratowników i cały personel współpracujący z pacjentami".

W tej sprawie dostępne jest on-line seminarium internetowe MAEA na temat "COVID-19 - Wyzwania dla oddziałów medycyny nuklearnej", podczas którego lekarze medycyny nuklearnej z całego świata dzielą się swoimi najlepszymi praktykami w różnych aspektach swojej pracy, takich jak polityka rotacyjna, korzystanie ze sprzętu ochrony osobistej, dezynfekcja skanerów.

Zwalczanie raka

Rak jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, a około 70% zgonów z powodu raka ma miejsce w krajach o niskim i średnim dochodzie. Chorzy na raka mają znacznie większą szansę na przeżycie choroby, gdy mają dostęp do niedrogiej wczesnej diagnostyki i leczenia raka, w tym radioterapii.
Jako członkowie zespołu onkologii radiologicznej pielęgniarki onkologiczne są szkolone w zakresie przeciwdziałania skutkom ubocznym i otrzymują podstawowe informacje na temat tego, kiedy promieniowanie jest stosowane jako metoda leczenia raka, w tym poprzez programy nauczania opracowane przy wsparciu MAEA. Edukują one pacjentów na temat radioterapii i pod nadzorem onkologów mogą również przyczyniać się do opieki podtrzymującej, leczenia objawów i obserwacji chorych na raka po naświetlaniu.

"Pielęgniarki w opiece onkologicznej, szczególnie te w centrach radioterapii onkologicznej, szukają potwierdzonych i opartych na praktyce wskazówek MAEA w celu wykorzystywania ich w działalności klinicznej", powiedziała Lisa Kennedy Sheldon, Dyrektor Kliniczny Oncology Nursing Society w Pittsburghu. "Wykorzystując zasoby krajowe i przewodnik MAEA "Program edukacji i szkolenia pielęgniarek onkologii radiologicznej" pielęgniarki onkologii radiologicznej są szkolone, aby zapewnić wykwalifikowaną i wspierającą opiekę pacjentom poddawanym radioterapii z powodu raka".

Zdrowie i odżywianie

Właściwe odżywianie ma podstawowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Mimo to - według WHO prawie 2 miliardy dorosłych ma nadwagę lub otyłość, a 462 miliony ma niedowagę. MAEA pomaga krajom w zwalczaniu wszelkich form niedożywienia poprzez programy współpracy technicznej związane ze zdrowiem oraz programy żywnościowe i rolne realizowane we współpracy z FAO.

MAEA wspiera ekspertów na całym świecie w stosowaniu stabilnej techniki izotopowej do oceny spożycia mleka ludzkiego u niemowląt karmionych piersią. Metoda ta jest już z powodzeniem stosowana przy pomocy MAEA w prawie 30 krajach. Dane te potwierdzają korzyści z karmienia piersią, które położne lub pielęgniarki mogą przekazywać matkom.

Ochrona przed promieniowaniem

Pielęgniarki odgrywają również znaczącą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentów podczas wielu medycznych procedur radiacyjnych. MAEA przygotowała materiały informacyjne, które ułatwiają pielęgniarkom i innym pracownikom służby zdrowia dostęp do wiedzy o najlepszych praktykach ochrony pacjentów i personelu podczas korzystania z promieniowania jonizującego w warunkach medycznych. Materiały te zawierają także często zadawane pytania pracownikom służby zdrowia, materiały szkoleniowe i szkolenia online w zakresie ochrony przed promieniowaniem.

Seminarium internetowe na temat najlepszych praktyk w zakresie tomografii komputerowej klatki piersiowej (CT), w tym parametrów skanowania i powiązanych dawek promieniowania, ze szczególnym naciskiem na obrazowanie COVID-19 za pomocą CT, odbędzie się 9 kwietnia i może być interesujące dla pielęgniarek odpowiedzialnych za pacjentów poddawanych skanom CT.

W przypadku zagrożenia nuklearnego lub radiologicznego

MAEA opracowała standardy bezpieczeństwa i ogólne procedury reagowania medycznego podczas nagłego wypadku jądrowego lub radiologicznego oraz inne materiały, które dotyczą konieczności objęcia szczególną uwagą kobiet w ciąży, których płód jest szczególnie wrażliwy na ekspozycję na promieniowanie jonizujące. Również tutaj pielęgniarki i położne mają do odegrania ważną rolę informacyjną i psychologiczną pomagając pacjentom.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE