ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Instalacja fotowoltaiczna w domku jednorodzinnym
24.04.2020r. 05:24

Sebastian Brzozowski, Biuro PTPiREE ("Energia Elektryczna" - 3/2020)
Na podstawie ofert zebranych dla konkretnego gospodarstwa domowego w artykule przedstawiono, w bardzo prosty i nieuwzględniający wielu zmiennych, sposób oszacowania okresu zwrotu z inwestycji w odnawialne źródła energii.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.

Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 14 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: Wilek 24.04.2020r. 13:18
Rzeczywiście, ze względu na szybko spadające ceny paneli i rosnące energii inwestycja staje się opłacalna. W konkretnym przykładzie bardzo dużo daje dotacja, bo bez niej byłoby to ok. 10 lat. Trzeba też brać pod uwagę realny czas gwarancji bo może być niespodzianka. Co do inwerterów 3 fazowych i bilansowania - niestety sieci mają swoje ograniczenia i nie bardzo wiemy co się stanie, jak tych instalacji będzie naprawdę dużo. W przypadku przyłącza trójfazowego inwerter powinien być też 3 fazowy (był taki pomysł ale nie przeszedł)i byłoby wspaniale, gdyby generacja była kierowana do fazy najbardziej obciążonej poborem. Sytuacja, gdy jednocześnie występuje pobór i oddawanie energii (w różnych fazach) powinna być niedopuszczalna. Magazyny energii mogą poprawić sytuację, ale ze względu na trwałość ogniw i duże obciążenie środowiska produkcją i odpadami w instalacjach domowych chyba nie powinny być propagowane. No i podstawowa kwestia - czytając różne publikacje i opinie można dojść do wniosku, że generacja rozproszona to przyszłość i elektrownie oraz sieci przesyłowe to właściwie do likwidacji - ja bym się tak nie rozpędzał.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jan J. Biedak 24.04.2020r. 13:46
Pan WILEK napisał:
"Magazyny energii mogą poprawić sytuację, ale ze względu na trwałość ogniw i duże obciążenie środowiska produkcją i odpadami w instalacjach domowych chyba nie powinny być propagowane."
Słuszna uwaga, ale chyba trochę "trąci myszką"...
Proszę uzupełnić swoją wiedzę o najnowsze Magazyny Energii: mogą w pełni być poddane recyklingowi, ale mają 10 lat gwarancji na 6000 cykli (trwałość ogniw)...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 24.04.2020r. 18:15
To tak jak sprzedawca akumulatorów (specjalne morskie) zapewniał mnie, że wytrzymają z 10 lat, ale gwarancja była tylko na rok, a akumulatory padły po 3 latach i nigdy jak pływam 20 lat to żaden akumulator dłużej nie wytrzymał niż 3 lata niezależnie od ładowania. A były najnowsze, jak te Magazyny Energii.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jan J. Biedak 26.04.2020r. 15:47
Panie "Energetyk77" (dlaczego anonimowo...?)
Co do Pańskich akumulatorów - moja prababcia ju ż mówiła: "kupiłeś Pan g..., masz Pan g..."
Wrzucanie wszystkiego do worka "oszukują mnie" świadczy żałośnie o Pana praktykach biznesowych...
Powodzenia i zdrowia życzę...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wilek 24.04.2020r. 23:26
Owszem, nie przeczę. Pozostają jeszcze koszty. Ciekawe dlaczego w samochodach elektrycznych są tak potwornie drogie, że nie opłaca się wymieniać.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE