ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

JSW nie widzi zagrożenia dla realizacji kontraktów handlowych
22.05.2020r. 15:09 22.05.2020r. 13:31

Jastrzębska Spółka Węglowa nie widzi zagrożenia dla realizacji kontraktów handlowych - poinformowali przedstawiciele zarządu.

"Będziemy sprzedawać węgiel zgodnie z kontraktami, nie ma żadnych zagrożeń" - powiedział wiceprezes Artur Dyczko.

Dodał, że wszystkie kontrakty, zobowiązania handlowe są realizowane na czas, a sytuacja w kopalniach spółki związana z epidemią wydaje się pod kontrolą.

W kopalniach JSW potwierdzono jak dotąd 1.296 przypadków zarażenia koronawirusem, w tym 1.171 w kopalni Pniówek. Na kwarantannie przebywają obecnie 333 osoby.

Wiceprezes poinformował, że górnicy z Pniówka powoli wracają do pracy.

Prezes Włodzimierz Hereźniak poinformował, że spółka robi wszystko, by sprzedawać przede wszystkim węgiel ze zwałów. Na koniec marca JSW miała 2,52 mln ton zapasów węgla i 266,6 tys. ton koksu.

W marcu, z powodu pandemii, wydobycie było mniejsze o 37,4 tys. ton w porównaniu do prognoz, a w kwietniu o 339,2 tys. ton węgla. Przedstawiciele spółki nie chcieli powiedzieć, jakich poziomów produkcji można się spodziewać w kolejnych okresach.

Prezes ocenił, że sytuacja na rynku węgla koksowego jest zmienna.
"Spadki cen spotowych są znaczące. Jeśli w marcu cena węgla premium wynosiła 150 USD, dziś wynosi 110-120 USD. To wynika z ograniczeń produkcyjnych w koksownictwie. Od kilku dni mamy wypłaszczenie z ceną ok. 120 USD/t" - powiedział Hereźniak.

"Zakładamy, że przy odmrożeniu gospodarek jest szansa, by ceny były lepsze niż uzyskiwane teraz, ale to sytuacja niezależna od nas. (...) Wydaje się, że jesteśmy powyżej dna" - dodał prezes.

Radosław Załoziński, wiceprezes ds. ekonomicznych, ocenił, że w drugim kwartale stopa dyskonta w cenie węgla koksowego w stosunku do rynku powinna być jednocyfrowa.

Przedstawiciele zarządu podkreślili, że spółka zamierza realizować ogłoszoną niedawno strategię rozwoju. Realizuje plan inwestycyjny.

"Nie będziemy podejmować radykalnych działań, jeśli chodzi o roboty korytarzowe" - powiedział wiceprezes Artur Dyczko.

Jak poinformował, w I kwartale spółka wykonała 2,5 km więcej wyrobisk niż zakładano.

"Przyglądamy się sytuacji na rynku, niektórym obszarom inwestycyjnym, ale jesteśmy spółką wydobywczą, surowcową i ruchy na rynku są wpisane w nasze funkcjonowanie. Nie można popadać w histerię" - powiedział Dyczko.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE