ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Foratom: Europejski plan naprawy musi obejmować energię jądrową
28.05.2020r. 09:35

Foratom wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że ubolewa nad faktem, iż Komisja Europejska w opublikowanym kompleksowym planie odbudowy zignorowała energię jądrową, jako czyste, dyspozycyjne i europejskie źródło energii. Te trzy elementy są niezbędne, jeśli UE naprawdę chce zredukować emisyjność swojej gospodarki, stworzyć miejsca pracy i zapewnić obywatelom, szpitalom i przedsiębiorstwom dostęp do niezbędnej energii, zawsze gdy jej potrzebują.

Europejskie Forum Atomowe zareagowało na ogłoszenie przez Komisję Europejską planu odbudowy po pandemii koronawirusa - Next Generation EU - w celu zwiększenia budżetu UE dzięki nowym funduszom pozyskanym na rynkach finansowych w latach 2021-2024 oraz wzmocnionemu długoterminowemu budżetowi Unii Europejskiej na lata 2021-2027 (https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/ip_20_940).

- "Komisja ponownie zignorowała największe w Europie niskoemisyjne i dyspozycyjne źródło energii. Energia jądrowa jest niskoemisyjną technologią europejską, która zapewnia bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i tworzy miejsca pracy w UE" - skomentował dyrektor generalny Foratom, Yves Desbazeille.

W związku z tym Foratom zaleca, aby plan odbudowy UE zapewniał bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, zwracał należytą uwagę na europejskie technologie, które tworzą miejsca pracy i przyczyniają się do wzrostu gospodarczego UE oraz w większym stopniu przyczyniał się do osiągania celów redukcji emisji CO2. Forum rekomenduje, aby plan odbudowy UE obejmował trzy punkty.

Po pierwsze, musi zapewniać bezpieczeństwo dostaw. "Podczas kryzysu energia jądrowa udowodniła, że jest zarówno dyspozycyjna, jak i elastyczna - była w stanie dostarczać energię elektryczną niezawodnie i nadążała za zmianami zapotrzebowania .Ponadto europejskie elektrownie jądrowe dysponują wystarczającymi zapasami paliwa, aby mogły działać przez około trzy lata" - podkreśla Foratom.
Po drugie, w ocenie Foratomu plan odbudowy UE musi odpowiednio zwracać uwagę na europejskie technologie, które tworzą miejsca pracy i wzrost w UE. "Energia jądrowa ma znaczący łańcuch dostaw umiejscowiony w Europie. W rezultacie utrzymuje obecnie około miliona miejsc pracy w UE i generuje około 450 miliardów EUR (494 miliardów USD) do PKB, co jest czterokrotnie wyższą wartością w przeliczeniu na jednostkę energii niż w przypadku innych źródeł niskoemisyjnych" - stwierdza Foratom.

Po trzecie, według Foratomu Unia musi zrobić więcej, aby zapewnić osiągnięcie celów związanych z redukcją emisji CO2. "Wodór może rzeczywiście stanowić doskonałe rozwiązanie dla sektorów trudnych do obniżenia emisyjności, pod warunkiem, że spełnia trzy warunki: bezpieczeństwo dostaw, opłacalną produkcję i bardzo mały ślad węglowy. Produkcja wodoru na bazie elektrolizy, która wykorzystuje energię elektryczną dostarczaną zarówno ze źródeł odnawialnych, jak i jądrowych doskonale spełnia te warunki"- twierdzi Foratom.

Foratom zapewnia, że jest gotowy konstruktywnego wkładu w debatę. "Mamy nadzieję, że w nadchodzących tygodniach i miesiącach UE opracuje realistyczne i oparte na wiedzy strategie polityczne, które pomogą Europie osiągnąć jej cele" - czytamy w stanowisku organizacji.

Europejskie Forum Atomowe (European Atomic Forum - Foratom) to stowarzyszenie handlowe przemysłu energii jądrowej w Europie z siedzibą w Brukseli. Jego głównym celem jest promowanie wykorzystania energii jądrowej w Europie, działa, jako głos europejskiego przemysłu jądrowego w dyskusjach na temat polityki energetycznej z instytucjami UE i innymi kluczowymi zainteresowanymi stronami. W skład Foratomu wchodzi 15 krajowych stowarzyszeń nuklearnych reprezentujących prawie 3000 firm utrzymujących ponad milion miejsc pracy.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE