ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MFiPR: liczymy na wynegocjowanie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji do końca br.
28.05.2020r. 12:34

Mamy nadzieję na zakończenie negocjacji dotyczących Funduszu Sprawiedliwej Transformacji do końca tego roku - zadeklarował w czwartek w sejmie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Przekazał też, że środki przyznane przez Komisję Europejską pod kątem przygotowania planów sprawiedliwej transformacji (0,5 mln euro), sfinansują zamówione przez KE usługi firmy doradczej, która we współpracy m.in. z resortem oraz władzami lokalnymi i regionalnymi zajmie się przygotowaniem planów.

Wiceminister Puda odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytania posła PiS Waldemara Andzela z woj. śląskiego dotyczących Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Ogólnie na transformację energetyczną w ramach programowania na lata 2021-27 z Funduszu do Polski mają trafić 2 mld euro. Plany sprawiedliwej transformacji mają być podstawą wydatkowania tych funduszy.

Grzegorz Puda wskazał, że informacja o przyznaniu wsparcia na przygotowanie planów, o które ministerstwo wnioskowało 31 marca br., napłynęła 11 maja. Przypomniał, że środki te nie pochodzą z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, lecz z Programu Wspierania Reform Strukturalnych. Podobne, jak Polska wnioski w tej sprawie, złożyło 18 państw członkowskich UE.

"To wsparcie ma charakter zewnętrznego doradztwa eksperckiego; będą je realizowali eksperci wybrani w przetargu przez Komisję Europejską, (...) którzy będą współpracować z władzami lokalnymi, regionalnymi i centralnymi czy kompetentnymi ze względu na obszar podmiotami. (...) Wciąż nie zostały zakończone rozmowy z KE odnośnie zakresu wsparcia" - zastrzegł wiceminister.

Zaznaczył też, że w załączniku do sprawozdania krajowego Polska 2020, KE określiła priorytetowe obszary inwestycyjne w tym zakresie - odpowiadające tzw. jednostkom NUTS 3. To podregiony katowicki, bielski, tyski, rybnicki, gliwicki, bytomski i sosnowiecki z woj. śląskiego, koniński w woj. wielkopolskim i wałbrzyski w woj. dolnośląskim.

"Jednakże stoimy na stanowisku, że wsparcie w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji powinno zostać skierowane także do woj. lubelskiego, łódzkiego i małopolskiego, które również odczuwają skutki procesu transformacji - i o to walczymy" - zadeklarował Puda.
Wskazał, że 22 maja br. odbyło się pierwsze spotkanie powołanej przy ministerstwie grupy roboczej ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wstępne rozmowy dotyczyły możliwości ukierunkowania środków Funduszu w Polsce. "Nie odbyła się jeszcze żadna dyskusja o podziale dostępnych środków między województwa" - zapewnił wiceszef MFiPR.

Podkreślił, że negocjacje ws. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji są "na mocno początkowym etapie". "Po przedstawieniu propozycji przez Komisję Europejską 14 stycznia, Rada UE i Parlament Europejski wypracowują swoje stanowiska" - podał Puda.

"Prace w Radzie UE, w które bezpośrednio angażuje się nasze ministerstwo, znajdują się na końcowym etapie, ale oczekujemy na przedstawienie przez prezydencję chorwacką trzeciej i liczymy, że już ostatniej, propozycji kompromisu. Ostateczne stanowisko Rada UE powinna zająć w czerwcu" - zasygnalizował wiceminister.

Kolejnym etapem prac będą negocjacje trójstronne pomiędzy Radą UE, Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim. "Mamy nadzieję, że do końca tego roku negocjacje zostaną zakończone" - skonkludował Grzegorz Puda.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to jeden z mechanizmów Europejskiego Zielonego Ładu, czyli planu działań UE na rzecz zrównoważonej gospodarki. Fundusz ma wspierać transformację regionów, których gospodarki opierają się na wydobyciu węgla. W ramach funduszu na lata 2021-2027 dla całej UE przewidziano 7,5 mld euro, z czego Polska (według propozycji KE, która jest wciąż dyskutowana) ma dostać największą część - 2 mld euro.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE