ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Porozumienie ws. poszukiwania źródeł termalnych w Nowej Hucie
29.05.2020r. 15:51

Spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości, powołana do zagospodarowania poprzemysłowych terenów tej krakowskiej dzielnicy, podpisała list intencyjny z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej dotyczący wspólnego poszukiwania źródeł termalnych w Nowej Hucie.

W ramach podpisanego w piątek porozumienia, obie strony chcą sprawdzić możliwość realizacji odwiertów na zagospodarowywanych terenach i późniejszej eksploatacji odnawialnych źródeł energii z wykorzystaniem m.in. pomp ciepła. List umożliwi też w przyszłości dostarczanie ciepła i chłodu sieciowego podmiotom inwestującym w Nowej Hucie.

Jak poinformował prezes spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości Artur Paszko, w ciągu najbliższych dwóch tygodni powołane zostaną zespoły robocze, które zajmą się przygotowaniem odpowiednich rozwiązań i analiz zaopatrzenia w ciepło, ciepłą wodę użytkową, parę wodną na potrzeby technologiczne oraz chłód dla firm i instytucji działających w przyszłości na terenie Nowej Huty Przyszłości.

"Rozważane jest także pozyskiwanie energii elektrycznej" - dodał prezes KNHP.

Marek Mazurek, członek zarządu ds. eksploatacji MPEC ocenił, że podpisany list intencyjny jest kolejnym działaniem miejskiej spółki związanym z rozwojem technologii odnawialnych źródeł energii na terenie Krakowa. Do tej pory przedsiębiorstwo prowadziło prace badawcze między innymi nad pozyskaniem energii z takich źródeł jak wiatr i słońce.
"We współpracy z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą nasz pion innowacji przeanalizował możliwości wykorzystania energii geotermalnej jako źródła ciepła na obszarze Krakowa. Poza tak zwaną geotermią głęboką sprawdzamy też wykorzystanie płytkich zasobów poprzez instalację gruntowych pomp ciepła. Obecnie przygotowywane są instalacje pilotażowe dla szkół i budynków mieszkalnych" - poinformował.

Jeśli efekt prac zespołów będzie zadowalający dla obu spółek, ruszą przygotowania dokumentacji projektowej dla inwestycji zlokalizowanych na obszarze projektu "Kraków - Nowa Huta Przyszłości". Działania te zaplanowano w perspektywie do końca 2025 r.

Analizom zostaną poddane m.in. tereny położone po północnej stronie zbiorników wodnych w Przylasku Rusieckim, w okolicy ulicy Tatarakowej.

Jak przypomnieli sygnatariusze porozumienia, kilkadziesiąt lat temu w toku prowadzonych tam badań stwierdzono występowanie gorących źródeł. Podpisany list ma m.in. umożliwić działania, których celem będzie potwierdzenie tych ekspertyz.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE