ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

WNA: Energia jądrowa musi być częścią procesu odbudowy po pandemii koronawirusa
02.06.2020r. 12:54

Inwestowanie w energię jądrową w ramach odbudowy po kryzysie COVID-19 pomogłoby stymulować gospodarkę i ułatwić drogę do neutralności klimatycznej - stwierdziło 29 maja Światowe Stowarzyszenie Jądrowe (WNA), po ministerialnej konferencji okrągłego stołu poświęconej mobilizacji inwestycji na rzecz bezpiecznych i zrównoważonych systemów energetycznych.

Konferencja zatytułowana Mobilising Investments for Secure and Sustainable Power Systems była zorganizowana wspólnie przez Międzynarodową Agencję Energii (IEA) i rząd Wielkiej Brytanii.

Podczas spotkania, któremu współprzewodniczyli Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA oraz Kwasi Kwarteng, brytyjski minister biznesu, energii i czystego wzrostu, analizowano krótko- i długoterminowy wpływ pandemii COVID-19 na sektor energii elektrycznej oraz badano znaczenie tego kryzysu dla przyszłych możliwości rozwoju i jakie wywołuje on zagrożenia dla inwestycji w sektorze energetycznym. Było to jedno z serii spotkań przygotowujących szczyt IEA, poświęcony czystej energii, który odbędzie się 9 lipca.

Komentując wiele wystąpień prezentowanych podczas okrągłego stołu ministerialnego, Agneta Rising, dyrektor generalna World Nuclear Association, powiedziała: "Światowy przemysł jądrowy jest gotowy przyczynić się do zapewnienia, że wyjdziemy z tej pandemii silniejsi, czystsi i bardziej odporni jak nigdy dotąd. Energia jądrowa może odgrywać kluczową rolę w okresie wychodzenia z kryzysu po COVID-19, pobudzając wzrost gospodarczy, tworząc miejsca pracy i wspierając rozwój opłacalnej, niskoemisyjnej i odpornej na zakłócenia infrastruktury elektrycznej".

Powiedziała, że otwiera się "okno możliwości" dla rządów, wsparcia wielu nowych projektów budowy elektrowni jądrowych, które zostały już zaplanowane. "Energia jądrowa musi zostać uwzględniona na drodze do neutralności klimatycznej. W innym przypadku pojawią się zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw energii, a przejście do niskoemisyjnej przyszłości będzie znacznie droższe. Przyszły system elektroenergetyczny musi uwzględniać pełne koszty oraz korzyści dla różnych form wytwarzania energii elektrycznej"- dodała.

Przemawiając na spotkaniu, Jean-Bernard Lévy, dyrektor wykonawczy koncernu EDF, podkreślił potencjalny wkład nowej energetyki jądrowej. Zauważył, że każdy gigawat mocy jądrowej pozwala uniknąć dwa do czterech razy większej emisji niż równoważne zdolności produkcyjne innych technologii wytwarzania elektryczności. Wynika to z niezawodności i wysokiego współczynnika wykorzystania zdolności produkcyjnych elektrowni jądrowych. Powiedział także, że nowy projekt jądrowy powoduje wzrost zatrudnienia, ponieważ budowa EPR tworzy około 4600 miejsc pracy, wymagających wysokich kwalifikacji. Prowadzi to do wzrostu gospodarki, szczególnie w lokalnych branżach.
Energia jądrowa była ważnym elastycznym źródłem energii elektrycznej w Europie podczas obecnej pandemii, jak niedawno podkreśliła IEA w swoim raporcie Global Energy Review 2020.

Mark Menezes, podsekretarz stanu ds. energii w rządzie USA, podkreślił, że niezawodne, odporne na zakłócenia, niskoemisyjne źródło energii, pracujące w podstawie obciążenia nadal pełni niezwykle istotną rolę, zauważając, że świat nie osiągnie swoich celów w zakresie czystej energii bez udziału energii jądrowej. Analiza IEA wykazała, że przedłużanie okresu pracy istniejących reaktorów jest najtańszym, niskoemisyjnym źródłem dodatkowej energii elektrycznej.

We wspólnym oświadczeniu Birol i Kwarteng stwierdzili, że uczestnicy spotkania "wyrazili zaniepokojenie" stwierdzeniem zawartym w raporcie IEA World Energy Investment, że wydatki inwestycyjne w sektorze energetycznym mają spaść w 2020 r. Globalne inwestycje w wytwarzanie niskoemisyjne, sieci przesyłowe, elastyczność i magazyny energii "nie nadążają" za potrzebami zrównoważonych i odpornych systemów energetycznych - dodali.

Stwierdzili, że transformacja do czystej energii będzie stanowić główny element następnej rundy rozmów przed szczytem klimatycznym ONZ - COP26 - "i w latach późniejszych". Wielka Brytania jest gospodarzem COP26, który z powodu pandemii ma się odbyć rok później niż planowano, w listopadzie 2021 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE