ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ZEW Niedzica z dotacją na zwiększenie wykorzystania OZE
03.06.2020r. 16:01

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. rozpoczął realizację projektu: Budowa linii kablowej 15kV na dnie Zbiornika Czorsztyńskiego współfinansowanego ze środków unijnych z programu mającego na celu zwiększenie możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Przedmiotem inwestycji jest budowa linii średniego napięcia 15 kV wraz z linią światłowodową oraz kontenerowych stacji transformatorowych wraz z wykonaniem adaptacji istniejącej infrastruktury elektroenergetycznej. Linia kablowa SN będzie służyć do zasilenia projektowanych stacji, natomiast światłowód posłuży do skomunikowania stacji, poprzez wizualizację i zdalne sterowanie, z centralą ZEW Niedzica.

Projektowana linia energetyczna oraz światłowodowa będzie wykonywana w relacji: Elektrownia Wodna Niedzica - stacja transformatorowa "Zamajerz" - stacja transformatorowa "Stylchyn" - stacja transformatorowa "Frydman Podprzylasek" - stacja transformatorowa "Pompownia Frydman" - stacja transformatorowa "Pompownia Dębno".

Celem inwestycji jest powstanie sieci elektroenergetycznej, dzięki której uzyska się możliwość podłączenia nowych źródeł OZE. W wyniku realizacji inwestycji powstanie ponad 12,5 km sieci, dającej możliwość przyłączenia nowych odbiorców w tym prosumentów.

Ułożenie kabla 15 kV na dnie Zbiornika Czorsztyńskiego, w połączeniu z towarzyszącym światłowodem, ma stworzyć inteligentną sieć, która będzie miała możliwości automatycznej konfiguracji.

- W wyniku połączenia nowego majątku z istniejącym uzyska się możliwość zasilenia większości punktów w sieci z dwóch niezależnych torów, co znacząco zwiększy pewność dostaw energii elektrycznej nawet podczas awarii. Będzie się to odbywać poprzez automatyczną eliminację odcinków na których wystąpiła awaria. Powyższe możliwości przyczynią się również do zmniejszenia strat powstających w procesie dystrybucji energii elektrycznej poprzez automatyczną optymalizację konfiguracji układu sieciowego - informuje spółka.
Po realizacji inwestycji zwiększy się także bezpieczeństwo zasilania Pompowni Frydman i Pompowni Dębno - tj. obiektów hydrotechnicznych odpowiedzialnych za przepompowywanie wody z terenów położonych w depresji względem Zbiornika Czorsztyńskiego.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, działanie 4.1."Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii".

Wartość całego projektu to 7,8 mln zł, z czego dofinansowanie stanowi 6,5 mln zł.

Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. jest liderem Klastra Zbiornika Czorsztyńskiego, który w 2018 roku uzyskał od Ministerstwa Energii certyfikat pilotażowego klastra energii.

Członkami klastra są jeszcze trzy gminy (Czorsztyn, Łapsze Niżne i Nowy Targ), a także Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE