ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Aukcje we Włoszech. Wiatr wygrał wolumenem, fotowoltaiką ceną
04.06.2020r. 16:01

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Włosi rozstrzygnęli kolejną aukcję dla odnawialnych źródeł energii. Wystartować w niej mogli inwestorzy szykujący projekty w dowolnej technologii OZE.

Warunki ostatniej aukcji dla OZE we Włoszech zakładały objęcie wsparciem w postaci gwarantowanej ceny energii źródeł o łącznej mocy 500 MW. Finalnie gwarancje sprzedaż energii zyskały jednak instalacje o mniejszej mocy.

Aukcję zdominował sektor wiatrowy. Wsparciem objęto 18 zgłoszonych przez niego projektów na łączną moc 406 MW. Do tego gwarancje sprzedaży energii uzyskały cztery projekty fotowoltaiczne o całkowitej mocy 19,3 MW.

Inwestorzy, którzy zgłosili energię z fotowoltaiki, zaoferowali ceny wynoszące od 56 EUR/MWh do 66,3 EUR/MWh w stosunku do ceny referencyjnej na poziomie 70 EUR/MWh.

W przypadku projektów wiatrowych najniższa zgłoszona cena wyniosła 56,9 EUR/MWh i dotyczyła projektu o mocy 37,9 MW mającego powstać w regionie o sugerującej dobre warunki wiatrowe nazwie Benevento. Natomiast najwyższa z cen zgłoszonych przez deweloperów wiatrowych wyniosła 68,4 EUR/MWh.

Poprzednią aukcję Włosi przeprowadzili na początku tego roku. Zaproponowano w niej również do podziału 500 MW. Tamta aukcja w jeszcze większym stopniu została zdominowana przez inwestorów wiatrowych, którzy zabezpieczyli gwarancje sprzedaży energii dla projektów o mocy 495 MW.

Wsparcie uzyskał tylko jeden projekt fotowoltaiczny o mocy 5 MW, którego właściciel zgłosił cenę 60 EUR/MWh.
Zgodnie z założeniami włoskich władz, w aukcjach zaplanowanych w latach 2018-2020 wiatr i fotowoltaika o jednostkowej mocy ponad 1 MW mają podzielić między siebie 4,8 GW. Dla mniejszych instalacji o mocy do 1 MW przewidziano w latach 2018-2020 aukcje, które mają skutkować budową potencjału rzędu 590 MW.

Włoski rząd chce, aby w roku 2030 udział OZE w krajowym miksie energetycznym wzrósł do 27 proc., zakładając przy tym, że dużo wyższy udział energetyka odnawialna osiągnie na koniec kolejnej dekady we włoskim miksie energii elektrycznej. Włoski rząd chce, aby w roku 2030 z OZE pochodziło 55 proc. energii elektrycznej wobec poziomu 33,5 proc. odnotowanego w roku 2015.

W tym celu przewiduje się zwiększenie generacji z farm wiatrowych - z około 15 TWh do 40 TWh. Natomiast produkcja energii z fotowoltaiki ma się zwiększyć z poziomu około 23 TWh do 72 TWh w roku 2030.

Produkcja energii z elektrowni wodnych ma się utrzymać na koniec przyszłej dekady na poziomie zbliżonym do obecnego, czyli ok. 50 TWh.

Zgodnie z ostatnimi danymi Eurostatu, udział OZE w miksie konsumpcji energii w elektroenergetyce, cieple i transporcie w 2018 roku sięgnął we Włoszech 17,8 proc. i przekroczył poziom, do którego osiągnięcia Włosi zobowiązali się na forum Unii Europejskiej i który w 2020 roku powinien wynieść 17 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE