ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Timmermans: Polska może stać się unijnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej
06.07.2020r. 19:44

Polska jest na drodze do stania się jednym z europejskich liderów w rozwoju energetyki wiatrowej na morzu. Wiem też, że wiele społeczności w Polsce jest zainteresowanych inwestycjami w energetykę słoneczną - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Timmermans, który w KE jest odpowiedzialny za Europejski Zielony Ład, wziął udział w wideokonferencji zorganizowanej przez agencję "Bloomberg", poświęconej transformacji energetycznej w UE. Polska jest krajem, który ma być największym beneficjentem unijnych środków z Funduszu Transformacji Energetycznej z uwagi na wielkość i wysoki stopień uzależnienia od węgla w miksie energetycznym.

Wiceszef KE podkreślał na konferencji, że Polska myśli nie tylko o energetyce wiatrowej i słonecznej, ale polskie firmy, które były tradycyjnie obecne w sektorze paliw kopalnych, dziś przygotowują projekty dotyczące wodoru. "Widzę też ogromny potencjał w Polsce, jeśli chodzi o biogaz" - mówił Timmermans.

Frans Timmermans przypomniał, że sam pochodzi z regionu górniczego w Niderlandach, który ciągle zmaga się z konsekwencjami transformacji i ma świadomość, że jeśli nie pomoże się takim regionom w odejściu od węgla, ich odbudowa może zająć wiele pokoleń. Zwrócił uwagę, że obecnie ponad połowa krajów UE zobowiązała się już do rezygnacji z węgla.

Jego zdaniem niektórym regionom UE będzie jednak trudno rozpocząć transformacje stąd, jak podkreślił, tak ważny jest zaproponowany przez KE Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który jest centralą częścią Europejskiego Zielonego Ładu. "Nie chcemy nikogo zostawić z tyłu" - mówił Timmermans.

KE w majowej propozycji dotyczącej budżetu zaproponowała ponad pięciokrotne zwiększenie środków na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji w porównaniu do propozycji ze stycznia - z 7,5 do 40 mld euro. Timmermans zaznaczył, że dzięki tym środkom dużo zyskać mogą przede wszystkim Polska, Czechy, Bułgaria i Rumunia.

W debacie uczestniczył też polski minister klimatu Michał Kurtyka, który zwrócił uwagę, że w kontekście energetycznej i klimatycznej transformacji nie można zapominać o pandemii koronawirusa i wynikającej z niej ogromnej presji na gospodarki unijne. Według niego rola gazu nie może być ograniczana tylko do transformacji energetycznej, ponieważ surowiec ten jest bardzo ważny w kontekście możliwości wykorzystania go w ciepłownictwie przez gospodarstwa domowe zamiast węgla.
Kurtyka podkreślił, że rynek odnawialnych źródeł energii rozwija się w Polsce dynamicznie. Jak mówił, moce zainstalowane w fotowoltaice wzrosły o 1000 MW w ciągu niespełna 18 miesięcy. "Osiągnęliśmy 10 tys. MW zainstalowanych mocy w odnawialnych źródłach energii, co jest istotne, jeśli zdamy sobie sprawę, że polski system to 44 tys. MW" - powiedział. "Jeden na cztery MW zainstalowanych mocy w Polsce pochodzi ze źródeł odnawialnych" - zaznaczył.

Minister dodał też, że zainstalowane moce dostarczają Polsce 20 proc. energii, ale w niektórych miesiącach - np. w lutym tego roku przed pandemią - było to 30 proc.

"Będziemy kontynuować tę ścieżkę, rozwijając bardzo mocno fotowoltaikę oraz morskie farmy wiatrowe" - zapowiedział Kurtyka. Dodał, że jeśli chodzi o elektrownie wiatrowe na morzu Polska planuje moce rzędu 8-10 GW i chce też współpracować z innymi krajami basenu Morza Bałtyckiego.

Kurtyka mówił, że jeśli w Polsce ma dojść do transformacji energetycznej, muszą być spełnione trzy warunki. Po pierwsze, potrzebne są zasoby kapitałowe na transformację, a Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest jednym z kroków w tym kierunku. Przypomniał jednak, że - jak wynika z kalkulacji samej KE - transformacja w Polsce będzie kosztowała ponad 200 mld euro, by osiągnąć cele redukcji emisji do 2030 r.

Druga kwestia to według ministra sprawiedliwa transformacja. Jak wyjaśnił, chodzi o to, by w jej centrum znaleźli się ludzie i nikt nie pozostał z tyłu. Trzeci warunek to z kolei konkurencyjność europejskiego przemysłu. "Jeśli chcemy, by Europa osiągnęła neutralność klimatyczną do 2050 r., nie może to się odbyć bez bardzo ważnej roli przemysłu" - zaznaczył Kurtyka.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Energetycy nowej ery XXI w 06.07.2020r. 20:44
10 GW mocy w OZE z PV i lądowych elektrowni wiatrowych czyli ok. 1/4 mocy zainstalowanej w systemie, da tylko udział... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Obserwator 07.07.2020r. 09:09
Timmermans wie tylko tyle, ile powie mu Tusk.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE