ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KE chce zmienić dyrektywę. Będzie wyższy cel OZE?
05.08.2020r. 17:09

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Komisja Europejska rozpoczęła proces zmiany zapisów unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii, aby odzwierciedlała ona nowy, proponowany przez Brukselę cel redukcji emisji CO2 w stosunku do celu ustalonego w czasie przyjmowania tej dyrektywy.

Bruksela uruchomiła procedurę rewizji dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (2018/2001/EU) oraz dyrektywy o efektywności energetycznej (2018/2002/EU).

Cel to dostosowanie zapisów tych dyrektyw do nowego, bardziej ambitnego celu redukcji emisji CO2, którego przyjęcie forsuje Komisja Europejska.

Gdy w 2018 roku przyjmowano te dyrektywy, ustalono cel redukcji emisji CO2 w Unii Europejskiej o 40 proc. do roku 2030 w porównaniu z emisjami z roku 1990.

Teraz Komisja chce dostosować regulacje zawarte w tych dyrektywach, aby umożliwiły realizację wyższego celu redukcji emisji o 50-55 proc. do 2030 r.

W przypadku dyrektywy o OZE może się to wiązać z podniesieniem celu udziału zielonej energii w unijnym miksie energetycznym do 2030 r., który został zapisany pierwotnie w dyrektywie opublikowanej w unijnym dzienniku ustaw w grudniu 2018 r.

W dyrektywie o OZE z 2018 roku nie znajdziemy zapisów co do indywidulanych celów OZE, które musiałyby zrealizować do 2030 roku poszczególne państwa Unii Europejskiej, ale jest mowa o obligatoryjnym celu OZE 32 proc. na poziomie całej Unii Europejskiej - w przeciwieństwie do poprzedniej dyrektywy OZE z 2009 roku, w której ustalono indywidualne cele OZE dla poszczególnych państw UE do roku 2020, mające złożyć się na osiągnięcie celu 20 proc. na poziomie unijnym.

Cele z dyrektywy z 2009 r. różniły się znacząco w zależności od państwa. Najwyższy cel na poziomie 49 proc. przyjęto dla Szwecji, a najniższy na poziomie 10 proc. da Malty. Dla Polski ustalono cel 15 proc., którego najpewniej nie osiągniemy.

Komisja Europejska zapowiada również rewizję krajowych planów na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030, które złożyły poszczególne państwa Unii Europejskiej, określając swoje indywidualne cele w zakresie udziału zielonej energii na 2030 r. Może to wiązać się z wezwaniem pańśtw UE do zwiększenia przyjętych w tych planach celów udziału OZE w krajowych miksach energetycznych.

Swoje plany państwa UE musiały wysłać do Komisji Europejskiej do końca 2019 roku. W planie przygotowanym przez polski rząd zapisano cel 21-procentowego udziału OZE w naszym miksie energii zużywanej w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do roku 2030 - i ewentualnie podniesienie tego celu do 23 proc. w przypadku otrzymania dodatkowych funduszy z UE.

Mimo braku obligatoryjnych, krajowych celów na rok 2030 Komisja Europejska ma otrzymać narzędzia umożliwiające wpływanie na tempo wzrostu udziału OZE w miksach energetycznych poszczególnych krajów UE. Ma to zapewnić unijne rozporządzenie na temat zasad zarządzania unią energetyczną.
Cele dotyczące udziału OZE oraz zwiększenia efektywności energetycznej mają zostać poddane przeglądowi w roku 2023. Wówczas będzie można je tylko podnieść, ale nie obniżyć.

Realizacja tych celów ma służyć osiągnięciu nadrzędnego celu unijnej polityki energetycznej i klimatycznej, jakim jest zredukowanie emisji CO2 do roku 2030, który ustalono na poziomie przynajmniej o 40 proc. w porównaniu z emisjami z roku 1990, a który teraz Bruksela chce zwiększyć do 50-55 proc.

Jakie zapisy znajdziemy jeszcze w nowej unijnej dyrektywie o odnawialnych źródłach energii (RED II)?

Regulacje zawarte w dyrektywie, która zastąpiła poprzednią dyrektywę OZE z 2009 r., wyznaczającą zasady funkcjonowania unijnego rynku OZE do 2020 r., wprowadzają szereg kluczowych zmian w zasadach funkcjonowania unijnego rynku energetyki odnawialnej.

Nowe regulacje zakładają m.in. uniemożliwienie retroaktywnych zmian zasad wsparcia producentów energii odnawialnej czy ograniczenie barier administracyjnych. Chodzi m.in. o ustanowienie "jednego okienka", w którym załatwiane będą pozwolenia na uruchamianie produkcji energii odnawialnej, a także o zredukowanie czasu ich uzyskiwania do maksymalnie dwóch lat.

Producenci energii odnawialnej mają przy tym stracić priorytetowy dostęp do sieci, jednak zostanie on zachowany w przypadku instalacji, w których uruchomiono wytwarzanie energii przed wejściem w życie nowych regulacji.

Zgodnie z przyjętymi regulacjami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii, państwa członkowskie będą musiały zapewnić obywatelom możliwość samodzielnego wytwarzania energii odnawialnej na własne potrzeby, umożliwiając też magazynowanie i sprzedaż nadwyżki. Promowana ma być w tym kontekście także produkcja energii przez mieszkańców domów wielorodzinnych.

W przypadku najmniejszych instalacji OZE o mocy do 10,8 kW stosowana ma być uproszczona procedura uruchamiania produkcji energii na podstawie zgłoszenia. Z kolei w przypadku instalacji o mocy do 30 kW energia wykorzystywana "za licznikiem" ma być zwolniona z opłat sieciowych (wyjątkiem ma być energia objęta systemami wsparcia).

Regulacje dla OZE, które zostały zapisane w dyrektywie RED II, zakładają również zwiększenie roli biopaliw drugiej generacji. Do 2030 roku co najmniej 14 proc. paliw wykorzystywanych w transporcie ma pochodzić ze źródeł odnawialnych, przy czym biopaliwa pierwszej generacji o wysokim ryzyku "pośredniej zmiany sposobu użytkowania gruntów" od 2030 roku nie będą już wliczane do celów UE w zakresie energii odnawialnej. Od 2019 roku udział biopaliw pierwszej generacji w realizacji tych celów ma stopniowo maleć, aż do osiągnięcia zerowego poziomu w 2030 roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Wydma Lubiatowska 06.08.2020r. 13:33
Ostatnio "gorąco" dyskutowaliśmy na forum cire.pl pewne koncepcje prezentowane przez prof. Popczyka, a dotyczące prosumenckiej produkcji energii elektrycznej. Wielu dyskutantów stwierdziło jednoznacznie, że to całkowita utopia i powrót do gospodarki socjalistycznej. Prosument nie może być odpowiedzialny za bilansowanie krajowe produkcji energii elektrycznej. A tu nagle KE podjęła, wręcz niezależnie, to co proponuje w swoich publikacjach prof. Popczyk, wcale nie twierdząc, że prosumencka produkcja jest zwykłą utopią. Szczególnie, że Niemcy i inne kraje europejskie idą właśnie w tym kierunku. Niemcy wkrótce zamkną wszystkie elektrownie jądrowe. Wynika to z ekonomiki produkcji w aspekcie gwarancji bezpieczeństwa. Żadna elektrownia II generacji w Niemczech nie jest prawidłowo zabezpieczona przeciwko zderzeniu z nowoczesnym, wysoko-gabarytowym samolotem pasażerskim. Technicznie jest to dla elektrowni II generacji wręcz niemożliwe. Do tego samego wniosku doszedł również EDF. W tym aspekcie Polska nie powinna inwestować w tandetną i archaiczną technologię, która nie gwarantuje bezpieczeństwa. Problem zabezpieczenia basenów do przechowywania "wypalonego" paliwa też nie jest prawidłowo rozwiązany. Koszt będą astronomiczne. O tym doskonale wie przemysł jądrowy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 06.08.2020r. 16:47
Energia z atomu jest bardzo droga jak z HP ma kosztow ać prawie 100 funtów/MWh i to jeszcze przez 35 lat.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE