ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE przeciwko przystąpieniu miasta do spółki New Cogen
20.11.2020r. 12:58

PGE Polska Grupa Energetyczna apeluje do szczecińskich radnych, aby głosowali przeciwko projektowi uchwały w sprawie przystąpienia przez miasto do spółki New Cogen. Według PGE, skutkiem może być utrata miejsc pracy i likwidacja elektrowni.

W Szczecinie ma powstać nowe źródło ciepła i energii elektrycznej - tzw. jednostka kogeneracyjna zasilana gazem ziemnym - wynika z informacji władz miasta. Według nich, dzięki inwestycji spółki New Cogen miasto zyska nowe i ekologiczne źródło energii.

Na najbliższą sesję szczecińskiej rady miejskiej zgłoszony został projekt uchwały ws. wyrażenia zgody na przystąpienie przez gminę Szczecin do spółki New Cogen - poinformowały w piątek służby prasowe PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

PGE Polska Grupa Energetyczna apeluje do radnych, aby głosowali przeciwko uchwale. Zdaniem Grupy, skutkami jej podjęcia mogą być m.in. zamknięcie Elektrociepłowni Pomorzany lub Elektrociepłowni Szczecin, a także utrata setek miejsc i podwyższenie cen ciepła dla szczecinian.

Elektrociepłownie Szczecin i Pomorzany należą do Oddziału Zespołu Elektrowni Dolna Odra PGE GiEK.

Jak podała PGE, spółka New Cogen należy do grupy kapitałowej E.ON., a celem jej działalności jest budowa i eksploatacja w ciepłowni Dąbska nowego źródła wytwórczego opartego o paliwo gazowe.
Moment, w którym pojawia się takie stanowisko, nie jest przypadkowy - uważa rzecznik prasowy prezydenta Szczecina Łukasza Kolasa.

"W Zespole Elektrowni Dolna Odra trwa pogotowie strajkowe przeciwko zapowiadanym zwolnieniom grupowym oraz planom PGE związanym z odłączaniem elektrowni ze struktur PGE S.A." - można przeczytać w informacji miasta. Plany te - jak wskazał Kolasa - zostały zapowiedziane wcześniej (październik 2020 - w ramach prezentacji nowej strategii Grupy PGE), niż informacja o przystąpieniu miasta do spółki energetycznej New Cogen. "W naszej ocenie apel ma bezpośredni związek z tym, że związki zawodowe ogłosiły referendum strajkowe. W ten sposób próbuje się przerzucić na miasto Szczecin swoje problemy związane z niezadowoleniem załogi i odwrócić uwagę od sytuacji ZEDO" - dodał.

Według rzecznika prezydenta Szczecina, dzięki inwestycji spółki New Cogen miasto zyska nowe, ekologiczne źródło ciepła i energii elektrycznej. Zmniejszy się ilość węgla kamiennego używanego do wytworzenia ciepła. Działanie to jest zgodne z obowiązującą strategią zrównoważonego rozwoju Szczecina, która kładzie duży nacisk na inwestycje proekologiczne - podkreślał Kolasa.

Jak podało wcześniej miasto, gmina chce przystąpić do spółki New Cogen poprzez podwyższenie jej kapitału zakładowego. Prezydent Szczecina wystąpił do rady miejskiej o zgodę na przystąpienie do spółki; decyzja ma zapaść na listopadowej sesji.

W przypadku zgody radnych, kapitał zakładowy New Cogen będzie podniesiony z 12 mln zł do 18 mln zł, a Gmina Miasto Szczecin będzie w posiadaniu 33,3 proc. udziałów w spółce; reszta udziałów pośrednio nadal należeć będzie do koncernu E.ON.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Gryf Pomorski 20.11.2020r. 14:16
Nareszcie! Od dawna chcieliśmy czystego powietrza w Szczecinie dla naszych dzieci i seniorów. Radni niech głosują w naszym interesie i dla naszego zdrowia, bo po to ich wybieraliśmy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: arlen 23.11.2020r. 08:27
Tak, tak przystąpcie do obcego kapitału, to będzie albo brak rozwoju albo rachunki jak za sąsiednią granicą, albo i jedno i drugie. Skoro wolicie wydawać swoje pieniądze obcemu kapitałowi - to po co rękę po pomoc wyciągacie do polskiego rządu?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE