Pierwszy na świecie chiński reaktor rodzimej konstrukcji Hualong One podłączony do sieci
30.11.2020r. 09:50

Blok nr 5 elektrowni jądrowej Fuqing w chińskiej prowincji Fujian został w dniu 27 listopada o godzinie 00:41 czasu lokalnego po raz pierwszy podłączony do sieci, podał koncern jądrowy China National Nuclear Corporation (CNNC). Reaktor Hualong One pracujący w bloku - pierwszy z dwóch reaktorów demonstracyjnych tej technologii - po raz pierwszy osiągnął stan krytyczny 21 października.
CNNC stwierdził, że wszystkie wskaźniki techniczne pracy jednostki spełniają wymagania projektowe.
Budowa Fuqing-5 rozpoczęła się w maju 2015 r., a siostrzanej jednostki Fuqing-6 w grudniu 2015 roku. Rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji bloku planowane jest pod koniec tego roku, i reaktor będzie pierwszym na świecie reaktorem Hualong One, który rozpocznie pracę komercyjną. Jednostka 6 ma zostać uruchomiona do końca przyszłego roku.
Osiągnięcie tego kamienia milowego oznacza, że Chiny "przełamały monopol zagranicznej technologii w energetyce jądrowej i oficjalnie znalazły się w szeregach krajów dysponujących zaawansowaną technologią w dziedzinie energetyki jądrowej", stwierdził koncern CNNC. Dodał, że jeszcze bardziej zwiększa to zaufanie krajów do chińskiej inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku (Belt and Road Initiative, BRI).
Hualong One lub HPR1000 to trójpętlowy ciśnieniowy reaktor wodny (PWR). Zawiera elementy konstrukcji reaktora ACP1000 koncernu CNNC i ACPR1000 + koncernu China General Nuclear.
W Chinach jest obecnie w budowie sześć jednostek Hualong One, w tym Fuqing-6. Budowa dwóch demonstracyjnych jednostek Hualong One (HPR1000) jest również w toku w elektrowni Fangchenggang w Autonomicznym Regionie Guangxi, należącej do koncernu China General Nuclear (CGN). Oczekuje się, że jednostki te zostaną uruchomione w 2022 r. CNNC rozpoczęło również budowę dwóch jednostek Hualong w EJ Zhangzhou w prowincji Fujian oraz pierwszej z dwóch jednostek w EJ Taipingling w Guangdong.
Dwa reaktory HPR1000 są budowane w pakistańskiej elektrowni jądrowej Karachi. Budowa bloku 2 rozpoczęła się w 2015 r., a bloku 3 w 2016 r.; rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji bloków planowane jest w 2021 i 2022 roku. Są to pierwsze tego typu obiekty budowane poza Chinami.
Reaktor HPR1000 pomyślnie przeszedł ocenę zgodności z wymaganiami europejskich przedsiębiorstw energetycznych dla elektrowni jądrowych z reaktorami lekkowodnymi (European Utility Requirements, EUR) i 20 października uzyskał certyfikat EUR.
Wyniki certyfikacji pokazują, że Hualong One posiada wysoki stopień zgodności z najnowszą wersją EUR (wersja E), a jego konstrukcja spełnia obecne europejskie wymagania dotyczące energetyki jądrowej.
General Nuclear Services - spółka zależna EDF i CGN - proponuje zastosowanie projektu HPR1000 w przyszłej nowej elektrowni jądrowej w Bradwell w Anglii.
Obecnie Chiny eksploatują 50 energetycznych reaktorów jądrowych o sumarycznej mocy 47,518 GWe, które dostarczają 4,9% energii elektrycznej kraju; 14 reaktorów o całkowitej mocy 15,503 GWe znajduje się w budowie.