ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Rząd Holandii łamiąc unijne zasady dotyczące ochrony przemysłu fotowoltaicznego obnaża swoje zaniechania wobec OZE
08.12.2020r. 09:04

Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej
Rząd Holandii poinformował o otrzymaniu od Komisji Europejskiej wezwania do zapłaty 659 mln euro w związku z brakiem pobierania karnych ceł w zakresie importu paneli chińskich, które trafiły do Unii Europejskiej, napisał portal Gram w Zielone, powołując się na pv-magazine z 1/12/2020).

W cieniu sporu w sprawach budżetu i funduszy UE na to czeka branża zielonej gopodarki niewiele wiemy cześć społeczności wie, że Holandia i Polska współzawodniczą w dwu ważnych dla klimatu, transformacji energetycznej statystykach związanych z OZE (jedna mniej chwalebna druga jak najbardziej):

1. Kto jest w UE gorszy w OZE (podobne odległości nie do pokonania dzielą Polskę i Holandię od realizacji celów OZE na 2020 rok, za co oba kraje są upominane przez Komisje Europejska, z tym że Holandię najpierw (jest gorsza) z brakiem w 2018 roku do celu '2020 aż 6.6%; w przypadku Polski jest to 3,7%, a na samym dole tabeli rozdzielają nas tylko Irlandia Wielka Brytania, która tym samym potwierdza fakt ze jest już poza burtą )

2. Kto jest lepszy w PV (tu dziwnym trafem Holandia, udając ekologiczność, w ostatnich dwóch latach wyprzedziła Polskę i Francję pod względem przyrostu mocy trzymając się na 3 miejscu w UE i, jak się okazuje, niekoniecznie uczciwie spycha inne kraje z podium- dane za 2019 i projekcje na 2020 rok zilustrowano poniżej na podstawie raportu IEO "Rynek PV '2020")

(788x435)

Polska i Holandia, mają zatem w UE największe problemy w OZE (obszar którego rozwój jest wymagany prawem UE) i rywalizują który kraj jest lepszy w PV (ważna, rozwojowa nisza wspierająca rozwój OZE). Ale czu tu jest tylko miejsce na jarmarczne awantury osłabiające UE, czy jest też miejsce na współprace z korzyścią dla wszyskich?

Polska zachowuje się w tym przypadku przywozicie i mądrze stawiając i na rozwój rynku i przemysłu. Np. zawiera z branżą PV porozumienie sektorowe zgodnie z polityką UE, promuje krajową produkcję ogniw (GigaFabryka PV), modułów PV (6 firm), konstrukcji wsporczych (3 liczące się firmy) oraz kabli, magazynów energii i akcesoriów itp., co wspiera też produkcję (manufacturing) na trenie kraju i w UE. Stara się te projekty wpisać w kluczowe dla zielonej energetyki unijne fundusze: Sprawiedliwej Transformacji i Odbudowy (inna sprawa że chce je blokować, co nie podoba się Holandii).

Holandia z kolei, w dobie wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu, europejskiej strategii przemysłowej, planów wprowadzenia granicznego podatku węglowego i europejskiej zielonej taksonomii (po to aby chronić europejski przemysł i suwerenność technologiczną), poprzedzonych okresem ceł antydumpingowych i antysubsudyjnych wobec dostawców chińskich, pozwalała sobie na łamanie prawa. Chcąc tanio (tj. po cenach dumpingowych, wbrew interesom i zasadom całej UE) nadrobić brak działań rządów premiera Rutte, który sprawuje władzę od 8 lat i w pełni odpowiada za niezrealizowanie przez Holandię celu OZE na 2020 rok, korumpowała Indie, Wietnam, Malezję i Tajwan świadomie sprowadzając stamtąd "przemalowane" chińskie produkty. Chcąc nadrobić lata przespane dla transformacji energetycznej i w ostatniej chwili (metodą krzywizny "kija hokejowego") przyśpieszyć inwestycje w PV i obniżyć CAPEX omijała unijne prawo, niszcząc przy okazji europejską solidarność w ochronie przemysłu i innowacji.

Zachowanie rządu Holandii jest też nie fair wobec holenderskich firm fotowoltaicznych takich jak Meco Equipment, Von Aderne, które korzystając z funduszy UE na B+R (Horyzont 2020) walczą o unijne innowacje w technologii HJT, w której UE konsekwentną pracą wielu zespołów wypracowała skromną przewagę technologiczną nad Chinami, które przeinwestowały w technologie PERC.

Ale Polska niestety ma też swoje na sumieniu w sprawie OZE. Podobnie jak Holandia nie zrealizuje swojego celu w zakresie udziału zielonej energii w 2020 roku, ale nawet nie próbuje deficytu energii z OZE wypełnić transferem statystycznym z innego unijnego kraju, do czego skłania twarda dyrektywa o OZE z 2009 roku. Holandia w br. zakupiła w ten sposób 8 TWh (być może już 16 TWh) energii z OZE z Danii kosztem 100 mln Euro (być może już 200 mln Euro). To za mało, ale uruchomienie działań jest przynajmniej dowodem na próbę respektowania w tym zakresie przez rząd Rutte'go unijnego prawa i przyznaniem się przed własnym społeczeństwem do wcześniejszych zaniechań.

Polska nie jest całkowicie wiarygodnym, wobec innych członków UE (i szerszego kontekstu) krytykiem jeśli chodzi o łamanie prawa przez Holandię, przynajmniej w zakresie OZE. Ale czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem postawienie w ramach UE na wspołpracę Polski i Holandii tam gdzie oba kraje mają obecnie swoje silne strony i gdzie mimo wszystko relatywnie najwiecej wnoszą do unijnych celów, czyli w fotowoltaice? Wszak i Polska i Holandia chcą aby było czysto, tanio i aby jak największa cześć wartości dodanej z rozwoju OZE została w obu krajach, czyli w UE.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: piotr 08.12.2020r. 10:45
i dlatego Holendrzy idą w atom - bo w te fantasmagorie nie wierzą, a i miejsca na wiatraki nie maja dużo
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 08.12.2020r. 10:49
Czyli jesteśmy lepszymi europejczykami niż Holendrzy?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 08.12.2020r. 21:28
Bardzo dobrze, że pojawiły się elementy krytycznego myślenia, ale zarówno Polska, jak i jak widać Holandia doskonale... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Fun 08.12.2020r. 22:24
Znakomity przykład jak łatwo ominąć ograniczenia handlowe. Holendrzy chyba byliby głupi, gdyby nie wykorzystali... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: off shore zamiast PV 10.12.2020r. 17:24
Panie Prezesie,coś jest na rzeczy, ale ... jak podaje CIRE, po awanturze przychodzi czas na współpracę... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE