ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Awarie ogrzewania w Warszawie. PiS: grzech pierworodny to sprzedaż SPEC-u; KO: to bzdura
20.01.2021r. 07:00

Kolejne awarie ciepłownicze w stolicy to sprawa niepokojąca; grzechem pierworodnym władz miasta była sprzedaż SPEC-u - ocenił warszawski radny PiS Wiktor Klimiuk. Stawianie ideologicznej tezy, że sprywatyzowane usługi działają gorzej, to po prostu bzdura - uważa radny KO Jarosław Szostakowski.

Od kilku dni w stolicy dochodzi do kolejnych awarii, wskutek których mieszkańcy muszą mierzyć się z przerwami w dostawach ciepła. Mimo mrozów w różnych dzielnicach brakowało ogrzewania. Veolia Energia Warszawa, zarządzająca siecią ciepłowniczą w mieście, przyczyn serii awarii dopatruje się we wcześniejszej awarii elektrociepłowni Żerań. Według właściciela EC Żerań, PGNiG Termika, seria awarii z tą usterką nie ma związku.

Wraz z kolejnymi awariami sieci powróciły głosy na temat kwestii prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, do której doszło w 2011 roku. SPEC przejęła Dalkia Polska, której Veolia Energia Warszawa jest następcą prawnym. We wtorek wiceminister klimatu i środowiska, były warszawski radny Jacek Ozdoba (Solidarna Polska) poinformował, że w resorcie powstał zespół roboczy ds. prywatyzacji sieci ciepłowniczej w stolicy, którego celem jest m.in. sprawdzenie, czy ta sprzedaż się opłacała.

Do kwestii prywatyzacji SPEC-u w rozmowie z PAP odniósł się również radny PiS, zdaniem którego kolejne awarie w stolicy są niepokojące. Klimiuk zwrócił uwagę, że do mniejszych lub większych awarii dochodzi praktycznie co roku i, jak mówił, powtarza się wtedy ten sam scenariusz - "gdy nadchodzą prawdziwe mrozy, coś się psuje, coś nie działa".

"To pokazuje niedobrą politykę miasta, której najlepszym przykładem była sprzedaż SPEC-u, czyli pozbywanie się nieruchomości i różnego rodzaju zakładów użyteczności publicznej, kierowanie ich w prywatne w ręce i potem umywanie rąk, że +co złego to nie my+" - powiedział Klimiuk. Jego zdaniem, w przypadku SPEC-u "Warszawa zabrała sobie z rąk wiele narzędzi, którymi mogłaby tego typu sytuację naprawić".

Jak podkreślił radny, według prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w Veolii rok temu przeprowadzono audyt i wszystko było w porządku. "Skoro jednak do awarii ciągle dochodzi, to znaczy, że albo audyt został źle przeprowadzony, albo że nie zostały wyciągnięte odpowiednie wnioski" - zaznaczył.

Sprzedaż SPEC-u Klimiuk nazwał "grzechem pierworodnym" w tej sytuacji. "Była to sprzedaż po zaniżonej cenie i wbrew woli warszawiaków. Wtedy zbierano podpisy pod referendum w tej sprawie, ale miasto w atmosferze skandalu to unieważniło, uzasadniając, że część podpisów jest niewłaściwa. Dziś mamy efekty tej prywatyzacji" - powiedział.
Radny nawiązał w ten sposób do głosowania sprzed niemal 10 lat, gdy odrzucono wniosek PiS o przeprowadzenie referendum, w którym jedno z pytań brzmiałoby: "Czy jesteś przeciw sprzedaży przez m.st. Warszawa Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SPEC S.A.?". Pozostałe dotyczyły obowiązywania cen biletów, cen wody i opłat za żłobki. W informacji ratusza z tego czasu czytamy m.in., że radni uznali wniosek za niezgodny z prawem, ponieważ nie został poparty przez wymaganą liczbę osób, a zaproponowane w nim pytania dotyczyły spraw już rozstrzygniętych i zawierały "nierzetelne informacje". Na tym samym posiedzeniu radni - głosami PO przy sprzeciwie PiS i SLD - zgodzili się na prywatyzację SPEC-u.

Do wiązania kolejnych awarii ze sprzedażą SPEC-u w rozmowie z PAP odniósł się szef klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Warszawy. "To absolutna bzdura. Politycy PiS i pisowski rząd udowadniają tylko w tej chwili, że nie radzą sobie z aktualnymi, istniejącymi problemami i epidemią COVID-19" - ocenił Szostakowski.

"Stawianie ideologicznej tezy, że sprywatyzowane usługi działają gorzej, to po prostu bzdura" - podkreślił radny KO.

Wiceminister Ozdoba, uzasadniając we wtorek powołanie zespołu roboczego, wskazywał, że od 2011 r. podmiot prywatny realizuje zadania, które wcześniej były związane z działaniami miasta. "Uważamy, że po tylu latach warszawiakom należy się odpowiedź, czy ta prywatyzacja - w mojej ocenie jeden z największych skandali warszawskiej PO - była z punktu widzenia już wielu lat opłacalna i czy była dobrą decyzją" - podkreślał.

Sama Veolia Energia Warszawa, w odpowiedzi na słowa wiceministra, wskazywała we wtorek, że w okresie ostatnich 8 lat średnioroczna liczba awarii zmalała o ok. 40 proc. Zapewniała ponadto, że sprzedaż SPEC w 2011 r. przeprowadzona była w transparentny sposób, a Dalkia jako nabywca złożyła najlepszą ofertę. "Realizacja umowy sprzedaży SPEC została skontrolowana i rozliczona w 2020 r." - podkreślono w oświadczeniu firmy.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: luki 20.01.2021r. 07:44
Usługi prywatne działają lepiej ale przy założeniu że naprawia się oraz modernizuje infrastrukturę. W przypadku... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 20-01-2021r. 09:11 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE