ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Minister Kurtyka o transformacji europejskich elektrowni węglowych
21.01.2021r. 21:36

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Ocena potencjału i możliwości wykorzystania infrastruktury po wyłączonych z eksploatacji elektrowniach to główny temat rozmów podczas warsztatów w ramach projektu RECPP (Re-purposing Coal Power Plants during Energy Transition). W wydarzeniu, które odbyło się 19 stycznia 2020 r., udział wziął minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Minister Michał Kurtyka otworzył międzynarodowe warsztaty poświęcone problematyce transformacji europejskich elektrowni węglowych. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu RECPP (Re-purposing Coal Power Plants during Energy Transition), który wspiera działania Sprawiedliwej Transformacji Komisji Europejskiej angażując w ramach międzynarodowego konsorcjum 13 partnerów z krajów UE.

Warsztaty zgromadziły wielu reprezentantów instytucji krajowych i europejskich, przedstawicieli środowisk naukowych i biznesowych, którzy omówili szereg wyzwań stojących przed energetyką węglową w okresie transformacji. RECPP ma umożliwić dialog pomiędzy administracją, właścicielem terenu a społecznością lokalną, przedstawiając opcje ponownego wykorzystania i rozwoju infrastruktury poelektrownianej. Warto dodać, że wykorzystanie potencjału infrastrukturalnego w regionach wrażliwych na przekształcenia sektora energetycznego, wpisuje się w politykę klimatyczną UE oraz działania Coal regions in transition.

W trakcie wideokonferencji minister Kurtyka przypomniał istotę sprawiedliwego i zrównoważonego podejścia do problemu transformacji energetycznej. Podkreślił, że kierowany przez niego resort jest odpowiedzialny za przeprowadzenie tego procesu w sposób ambitny, konsekwentny i odpowiedzialny.
"Polityka klimatyczna i Europejski Zielony Ład to potężne wyzwania i trudne punkty wyjścia. Konieczność modernizacji jednostek wytwórczych powoduje, że działania przejściowe nie są łatwym zadaniem dla krajów o rozwiniętej energetyce węglowej" - zaznaczył szef resortu klimatu i środowiska.
Minister Kurtyka wskazał, że zorganizowane warsztaty są znakomitym polem do dyskusji, a projekt RECPP jest narzędziem, które pozwoli na lepsze i szybsze przygotowanie polskiej energetyki do nieuchronnej transformacji. Podając przykład Śląska, zwrócił uwagę na konieczność szczególnej troski o regiony, które ze względu na swoją specyfikę, zostaną najbardziej zaangażowane w proces zmian.

"Plan stopniowego odchodzenia od energetyki węglowej, to nie tylko kwestia maszyn i urządzeń, ale przede wszystkim bardzo ważny problem społeczny. To także obciążenie dla regionów tradycyjnie opartych na węglu, takich jak Śląsk, które powinny otrzymać jak największe wsparcie i pomoc w procesie transformacji " - mówił minister klimatu i środowiska.

Podczas warsztatów, minister Kurtyka zwrócił uwagę, że infrastruktura elektrowni opalanych węglem jest zwykle utrzymywana w dobrym stanie technicznym. Wynika to z ciągłej potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa technologicznego i środowiska wokół tej infrastruktury. Wymienione zasoby elektrowni mogą być przydatne po dostosowaniu do nowego, gospodarczego przeznaczenia terenu.
"Projekty takie jak RECPP są bardzo ważne i potrzebne, gdyż pozwolą na inwentaryzację i ocenę potencjału jednostek węglowych oraz ułatwią ich późniejsze wykorzystanie - także z korzyścią dla lokalnych społeczności i wszystkich zainteresowanych" - mówił.

W projekcie RECPP finansowanym przez Fundusz Badawczy Węgla i Stali dla oceny potencjału i możliwości wykorzystania infrastruktury po wyłączonych z eksploatacji elektrowniach uczestniczyło m.in. Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie, współdziałając razem z Głównym Instytutem Górnictwa w ramach konsorcjum, którego liderem jest światowe stowarzyszenie techniczne operatorów elektrowni - VGB Powertech e.V. Spotkanie szerokiego gremium ekspertów, pozwoli z pewnością na wypracowanie pożądanych i aplikowanych rozwiązań.

"Wierzę, że będą one zgodne z celami gospodarki o obiegu zamkniętym i podejściem do integracji sektorów, poprzez rozwiązania specyficzne dla lokalizacji, takie jak produkcja energii odnawialnej, produkcja energii geotermalnej, technologie wodorowe czy magazynowanie energii cieplnej z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury" - podsumował Michał Kurtyka.

Źródło: MKiŚ

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE