ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Duża pompa ciepła zasilana wodą morską zastąpi elektrownię węglową w Danii
26.01.2021r. 21:17

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Duński podmiot komunalny oraz dystrybutor ciepła na terenie gminy Esbjerg - DIN Forsyning - poinformował o inwestycji w dekarbonizację systemu ciepłowniczego, stanowiącą kamień milowy w redukcji emisji w systemie ciepłowniczym. DIN Forsyning zainstaluje największą na świecie pompę ciepła, której źródłem dolnym będzie woda morska.

DIN Forsyning informuje, że zawarto już stosowne umowy z dużymi jednostkami produkcyjnymi, które pomogą zapewnić lukę po planowanym zamknięciu trzeciego bloku elektrowni węglowej Orsted (Esbjergværket Blok 3 (ESV3)), co ma nastąpić 1 kwietnia 2023 r.

Pompę ciepłą o mocy 50 MW dostarczy szwajcarski producent MAN Energy Solution AG. Będzie zlokalizowana w terenie portu Esbjerg. Będzie to największa pompa ciepła do wody morskiej (pompa zasysa około 4 tys. litrów wody morskiej w ciągu sekundy) w Danii i największa pompa ciepła na świecie wykorzystująca CO2 jako czynnik chłodniczy. DIN tłumaczy, że technologia ta przypomina geotermalną pompę ciepła. Instalacja cechuje się dużą elastycznością operacyjną tj. jest możliwości zwiększenia lub zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w przypadku nadprodukcji w dobrych oknach pogodowych. Pompa będzie napędzana energią wyprodukowaną w morskich farmach wiatrowych. Instalacja będzie znajdowała się w budynku o powierzchni do 2500 m² i wysokości do 15 metrów.

Do Ejbserg zostanie dostarczony także kocioł termiczny o mocy 60 MW na zrębki, czyli biomasę. Instalacja ma zapewnić bezpieczeństwo dostaw. Dostarczy ją fiński podmiot KPA Unicon OU. Podobna siostrzana instalacja będzie funkcjonowała w mieście Espoo w Finlandii. Jest to kocioł z pęcherzową warstwą fluidalną (piec fluidyzacyjny typu Bubbling Fluidized Bed Boler, BFB) i kondensatorem spalin. DIN Forsyning informuje, że instalacja biomasowa będzie pracować w trybie obiegowym, bez emisji zbędnych zanieczyszczeń.

Kocioł fluidalny z kondensacją spalin oraz pompą ciepła osiągnie 119 proc. sprawności cieplnej. Kocioł i kondensator spalin to rozwiązanie bezściekowe - cała woda kondensacyjna jest oczyszczana zgodnie z rygorystycznymi wymaganiami.
Celem lokalnego operatora systemu ciepłowniczego jest stworzenie systemu "zielonego" ciepłownictwa komunalnego, który umożliwi zaopatrzenie w ekologiczne ciepło ponad 100 tys. gospodarstw domowych w Esbjerg. Celem dystrybutora jest zbudowanie łańcucha wartości bez udziału paliw kopalnych.

Dla DIN Forsyning oraz Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska kluczowa jest ochrona ekosystemu Morza Wattowego. Morze należy do obszarów chronionych Natura 2000 i jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Źródlo: Globenergia

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 26.01.2021r. 21:36
Zatem przyjmując proporcję 4:1 przy mocy cieplnej ( jak rozumiem ) 50 MWt zapotrzebowanie na prąd w tym kraju... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 27-01-2021r. 09:35 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE