ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Fotowoltaika dla rolnika z modułami nowej generacji od polskiego producenta
02.04.2021r. 17:45

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Fotowoltaika to temat, który od kilku lat budzi duże zainteresowanie zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i rolników oraz przedsiębiorców. Jest to proces wytwarzania energii elektrycznej z darmowego źródła - promieni słonecznych.

Najważniejszymi elementami instalacji są ogniwa solarne, które aby móc wytworzyć większą ilość energii łączy się w moduły fotowoltaiczne.
We wspomnianych ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu energia ze słońca zostaje przekształcona na prąd stały.

Rynek fotowoltaiki (PV) w Polsce rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów odnawialnych źródeł energii (OZE). Łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych na koniec 2019 roku wynosiła prawie 1500 MW, a już w maju 2020 r. przekroczyła 1950 MW.
Jak wynika z najnowszego opublikowanego raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej, Polska w bieżącym roku utrzyma stabilne tempo wzrostu mocy zainstalowanej i zajmuje 5 miejsce w Unii Europejskiej.
Dodatkowo na koniec 2020 roku moc instalowana w modułach fotowoltaicznych w naszym kraju osiągnie aż 2.5 Gigawata.
Prognozy wskazują również, że dochody na rynku fotowoltaiki wzrosną w tym roku nawet o 25% i przekroczą 5 miliardów złotych w stosunku do roku 2019. Wszystko wskazuje na to, że ten pożądany trend wzrostowy będzie się stale rozwijał.

Fotowoltaika swą popularność zawdzięcza nie tylko możliwościom pozyskiwania darmowego prądu z promieni słonecznych, ale również jest to pewna inwestycja, dzięki licznym programom wspierającym i dofinansowaniom rządowym lub gminnym.

Agrofotowoltaika
Agrofotowoltaika (APV) to nowy trent budzący duże zainteresowanie wśród rolników. Termin ten określa jednoczesne wykorzystanie ziemi pod uprawy rolne i do produkcji energii słonecznej. Został on rozpowszechniony przez niemiecki Instytut Fraunhofer ISE, który jako pierwszy rozpoczął badania dotyczące synergii płynącej z jednoczesnej uprawy i czerpania prądu ze słońca poprzez instalacje fotowoltaiczne.

Częściowe zacienieni plantacji przez instalacje fotowoltaiczne mogą powodować nieznaczny spadek plonów w niektórych przypadkach, jednak na obszarach testowych odnotowano również wyższą wilgotność gleb, co może mieć ogromne znaczenie w odniesieniu do upałów panujących podczas ostatnich lat. Trzeba jednak pamiętać, że większych instalacji nie można stawiać na gruncie rolnym o klasie wyższej niż IV.

Instalacje fotowoltaiczne mogą być również dobrym rozwiązaniem dla hodowców zwierząt gdyż montaż instalacji nie wyklucza jednoczesnego wypasu np. owiec na tym samym terenie.

Rolnik i Hodowca to zarazem przedsiębiorca jak i producent. Zakładając instalacje fotowoltaiczną prostym sposobem można znacząco obniżyć koszty stałe przedsiębiorstwa, wykorzystując również nieużytki oraz powierzchnie dachów na budynkach gospodarczych. Obecne rozwiązania pozwalają rolnikowi na skorzystania z ulgi w podatku rolnym oraz udział w programach rządowych wspierających odnawialne źródła energii.

Ulga dla rolnika inwestującego w panele fotowoltaiczne przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na: odliczeniu ¼ kwoty instalacji fotowoltaicznej od należnego podatku rolnego - 25% ulgi od nakładów inwestycyjnych udokumentowanych rachunkami. Kwota ulgi inwestycyjnej, która nie została wykorzystana przez podatnika przechodzi na jego następców i może zostać rozliczona w ciągu 15 lat od zakończenia inwestycji.

Przykład: Rolnik płaci w swojej gminie 5 tys. zł podatku rolnego w skali roku. Instalacja fotowoltaiczna ma wartość 50 tys. zł. Po uwzględnieniu ulgi rolnik odliczy od podatku rolnego 12,5 tys. zł (czyli 25% wartości instalacji). W związku z powyższym rolnik przez okres 2,5 roku nie zapłaci podatku rolnego, tym samym oszczędzając 12,5 tys. zł.


Agroenergia
To program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dedykowanego rolnikom indywidualnym tj. osobom fizycznym będących właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.

Budżet programu, przewidziany na lata 2019-25, wynosi 200 mln zł, z czego 80 mln zł zostanie przeznaczone na dotacje, a 120 mln zł na pożyczki.

Maksymalna wysokość dofinansowania w formie dotacji może pokryć do 40 proc. kosztów kwalifikowanych, a pożyczka będzie mogła pokryć nawet do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, przy czym kwota pożyczki będzie mogła wynieść od 100 tys. zł do 2 mln zł.

W programie Agroenergia można wnioskować o dofinansowanie zarówno na tzw. mikroinstalacje o mocy do 50 kwp, jak i instalacje od 50 kWp do 1 MWp, których jednostkowy koszt inwestycyjny brutto nie przekracza 2,5 mln zł.

Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym. Terminy, sposób składania i rozpatrywania wniosków określone zostaną odpowiednio w ogłoszeniu o naborze lub w regulaminie naboru, które zamieszczane są na stronie internetowej NFOŚiGW.


Rolnik jako Prosument
Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy OZE, przedsiębiorcy stali się prosumentami na takiej samej zasadzie jak osoby fizyczne.

Nadwyżki energii są magazynowane w sieci elektroenergetycznej u operatorów z możliwością ich odbierania w razie potrzeby. Korzyści z takiego rozwiązania z pewnością zauważy każde przedsiębiorstwo, które zainwestowało, bądź ma w planach inwestycję w firmową instalację fotowoltaiczną.

Wyprodukowana przez instalację nadwyżka energii jest odbierana bez dodatkowych opłat od Operatora Sieci Dystrybucyjnej w proporcji 1 wyprodukowanej nadwyżki oddajemy a 0,8 odbieramy w razie potrzeby ( dla instalacji <10 kWp) lub 1 oddajemy, 0,7 odbieramy (dla instalacji od 10kWp do 49.9 kWp)


W Polsce coraz więcej inwestorów decyduje się na założenie własnej elektrowni słonecznej, spowodowane jest to rosnącą świadomością społeczeństwa i przekonaniem, że jest to pewna i zarazem bezpieczna inwestycja. Biorąc pod uwagę opłacalność systemu fotowoltaicznego należy zwrócić uwagę, że razem z systemem fotowoltaicznym kupujemy zapas energii na wiele lat, dzięki czemu uzyskujemy niezależność energetyczną.

Przy tak poważnej inwestycji warto postawić na współpracę ze sprawdzonym partnerem, który oprócz długich gwarancji produktowych, daje również poczucie bezpieczeństwa.

Źródło: pomorska.pl

ELEKTROMOBILNOŚĆ - branża w której dzieje się teraz najwięcej

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE