ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Śląskie czeka na wytyczne, na ile TPST ma ujmować finansowanie z gwarancji i pożyczek
12.04.2021r. 20:12

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Samorząd województwa śląskiego, który z końcem marca br. przyjął pierwszą wersję Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji (TPST) opartą na środkach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, oczekuje na wytyczne, na ile dokument ten ma też ujmować finansowanie z gwarancji i pożyczek.

Nowa europejska perspektywa finansowa 2021-27 oznacza nowy model finansowania zadań, w województwie śląskim oparty m.in. o nowy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Zgodnie z zaprezentowanym w styczniu br. przez rząd projektem Umowy Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-2027 do województwa śląskiego mają trafić największe w kraju środki polityki spójności zasilające regionalne programy operacyjne (2 mld 365 mln euro) i ponad połowa całej puli FST (2 mld 66 mln euro).

Rozdział środków FST będzie ujęty w Umowie Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-2027, a podstawą ich wydawania będą powstające w województwach Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji. Pierwszy projekt TPST dla województwa śląskiego tamtejszy zarząd województwa przyjął 31 marca br.

Na razie projekt TPST dla województwa śląskiego ujmuje jedynie środki FST, będącego jednym z trzech filarów unijnego mechanizmu sprawiedliwej transformacji. Dwa pozostałe filary mechanizmu to instrument gwarancyjny InvestEU oraz instrument pożyczkowy.

Podczas poniedziałkowego spotkania konsultacyjnego projektu TPST dla województwa śląskiego wicedyrektor departamentu rozwoju regionalnego w tamtejszym urzędzie marszałkowskim Stefania Koczar-Sikora odpowiadała m.in. na pytanie PAP, czy kolejne wersje projektu będą ujmowały filary mechanizmu sprawiedliwej transformacji gwarancyjny oraz pożyczkowy.

"Cały czas klaruje się wykładnia, w jaki sposób w terytorialnym planie my mamy kotwiczyć inwestycje nie tylko z pierwszego filaru mechanizmu, ale również z drugiego i trzeciego - i tutaj jesteśmy w stałym ze stroną ministerialną i komisyjną, żeby dopełnić zadość tym zapisom" - zaznaczyła Koczar-Sikora.
"Prawdopodobnie, na dzisiaj, interpretacja jest taka, że jeśli identyfikujemy duże inwestycje w rozumieniu KE, będzie je trzeba wpisać do planu - i w tym celu wystąpiliśmy z pytaniami do ministerstwa aktywów państwowych i ministerstwa środowiska i klimatu, aby takie inwestycje uchwycić. W przypadku inwestycji mniejszej rangi będziemy raczej wskazywali sektory i podsektory w kolejnej wersji naszego planu - z pewnością będziemy tę część wypełniać torując wsparcie dla tych projektów, przedsięwzięć z drugiego i trzeciego filaru" - zobrazowała.

Dyrektor powtórzyła, że wykładnia, jak mocno projekty z drugiego i trzeciego filaru powinny być osadzone w projekcie TPST dopiero kształtuje się, stąd pierwsza wersja celowo nie została o nie uzupełniona, aby nie wprowadzać nikogo w błąd.

Unijny mechanizm sprawiedliwej transformacji koncentruje się na dwóch kierunkach: pierwszy to adresowana m.in. do biznesu dywersyfikacja i modernizacja gospodarek lokalnych; drugi ma ograniczać negatywne skutki dla rynku pracy.

Samorząd woj. śląskiego prowadzi prace nad projektem swojego TPST w uzgodnieniu z partnerami społeczno-gospodarczymi i publicznymi, przy wsparciu firmy PwC. W województwie śląskim środki FST mają trafić do wszystkich podregionów, poza dawnym woj. częstochowskim.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE