ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MSZ Iranu: rozpoczniemy wzbogacanie uranu do 60 proc.
13.04.2021r. 17:36

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Iran rozpocznie wzbogacanie uranu do 60 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235 - poinformował we wtorek irański wiceminister spraw zagranicznych i główny negocjator tego kraju ds. nuklearnych Abbas Arakczi. Byłoby to kolejnym złamaniem zapisów umowy nuklearnej z 2015 roku.

O nuklearnych planach Teheranu Arakczi poinformował w liście do Rafaela Grossiego, dyrektora wykonawczego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Nie sprecyzował wprawdzie, kiedy rozpocznie się wzbogacanie uranu do kolejnego poziomu, ale według angielskojęzycznej irańskiej PressTV ma to nastąpić w środę.

Arakczi poinformował także o dostarczeniu do ośrodka wzbogacania uranu w Natanz 1 tys. dodatkowych wirówek o wydajności większej o 50 proc. od tych, które są już tam zainstalowane.

Jak pisze agencja Reuters, oświadczenie to pojawia się na krótko przed wznowieniem w Wiedniu rozmów delegacji światowych mocarstw i Iranu o możliwościach ożywienia paktu nuklearnego. Nieprzypadkowa wydaje się także zbieżność z wysuwanymi przez Teheran pod adresem Izraela oskarżeniami o akt sabotażu w Natanz, gdzie w niedzielę doszło do cyberataku i awarii w dostawie energii elektrycznej.

Agencja AFP z kolei zwraca uwagę, że wiadomość o planach Iranu ujrzała światło dzienne kilka godzin po spotkaniu w Teheranie ministra spraw zagranicznych Iranu Mohammada Dżawada Zarifa z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem.

W zeszłym tygodniu delegacje Iranu i światowych mocarstw, w tym USA, prowadziły w Wiedniu negocjacje, które opisano jako "konstruktywne". Tematem rozmów było ożywienie umowy nuklearnej z 2015 r., z której Stany Zjednoczone wycofały się w 2018 r.

Prezydent USA Joe Biden chce ożywić porozumienie, ale Waszyngton i Teheran nie zgadzają się co do tego, kto powinien zrobić pierwszy krok. USA chcą, aby Teheran zaczął przestrzegać zapisów umowy, Irańczycy z kolei domagają się najpierw zniesienia wszystkich sankcji.
"Uważamy, że ta runda negocjacji to czas, aby Stany Zjednoczone przedstawiły konkrety. Mam nadzieję, że będę mógł wrócić do Teheranu z listą sankcji, które zostaną zniesione" - powiedział Arakczi w Wiedniu, gdzie we wtorek rozpoczną się nieformalne rozmowy nuklearne, a druga oficjalna sesja zaplanowana jest na czwartek. "W przeciwnym razie nie da się tego kontynuować, byłaby to strata czasu" - dodał.

Wzbogacanie uranu do 60 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235 to kolejny krok w kierunku skonstruowania przez Iran bomby atomowej, do czego potrzeba uranu wzbogaconego do 90 procent. Do tej pory Irańczycy wzbogacali uran do 20 proc., o czym MAEA poinformowała 4 stycznia br. Wcześniej Teheran decydował się jedynie na 5-proc. wzbogacanie.

Do wyprodukowania bomby atomowej potrzebne jest wzbogacanie uranu do 90 proc.

Zgodnie z porozumieniem nuklearnym z 2015 r. Teheran może wzbogacać uran do 3,67 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235 i może posiadać 202,8 kg tego materiału.

Władze Iranu wielokrotnie podkreślały, że program nuklearny tego państwa rozwijany jest tylko w celach cywilnych, takich jak energetyka jądrowa, i nie ma służyć rozwojowi broni. Jednak według wywiadu USA i MAEA Iran pracował niegdyś nad rozwojem broni jądrowej, ale wstrzymał ten program.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE